Najlepszy Antywirus na iPhone i iPad 2024
Ranking Najlepszych Antywirusów na Apple iPhone i iPad. Jaka aplikacja antywirusowa na iOS w 2024? Porównanie TOP 11. Funkcje, informacje.
iOS jest niezwykle bezpiecznym systemem operacyjnym na iPhone i iPad. To prawda, jednak sprawdź dlaczego warto rozważyć dodatkową ochronę urządzenia. Przygotowałem najważniejsze informacje o popularnych aplikacjach antywirusowych na telefony od Apple, poznasz również odpowiedź na pytanie czy mając iPhone rzeczywiście potrzebujesz antywirusa.
Mac, iPhone i iPad to urządzenia rzadziej atakowane przez hakerów i bardziej odporne na złośliwe oprogramowanie.
Jednak to nie oznacza, że urządzenia działające w systemie iOS są kuloodporne. To nie jest prawda.
„Program antywirusowy nie może działać na iPhonie, z tego samego powodu, dla którego iPhone’y nie łapią wirusów. iOS jest tak zablokowany, że program antywirusowy nie może „zobaczyć” żadnych danych, których nie posiada, tak jak wszystkie inne aplikacje na iPhone’a” – to jedna z odpowiedzi w dyskusji na forum internetowym użytkowników Apple.
Czy faktycznie telefony potentata z Cupertino są całkowicie bezpieczne, a antywirus na iPhone i iPad nie jest potrzebny? To często zadawane pytania i za chwilę znajdziesz na nie odpowiedź.
Czy iPhone potrzebuje antywirusa?
Skuteczność programów antywirusowych na komputery Mac, Windows oraz smartfony badają wyspecjalizowane laboratoria.
Eksperci oceniają czy obietnice producentów pokrywają się z rzeczywistością.
Wystarczy rzut okiem na wyniki badań i już wiesz, które aplikacje antywirusowe skutecznie blokują malware, a jednocześnie nie spowalniają systemu i nie wyczerpują baterii (w przypadku telefonów).
Jednak AV-Test i AV-Comparatives – najbardziej renomowane laboratoria – nie badają skuteczności aplikacji antywirusowych na iPhony. Dlaczego?
Powód jest prosty: aplikacja dla systemu iOS działająca jak klasyczny antywirus na Windows czy Android, nie istnieje.
Uniemożliwia to specyfika systemu iOS. Jak za chwilę się przekonasz, skanowanie plików na iPhone – a tak działają antywirusy – nie jest możliwe.
System iOS i antywirusy
Apple skonstruował swój system operacyjny tak, że każda aplikacja na iPhone jest odrębna i działa w tzw. sandboxie (piaskownicy) czyli odrębnym środowisku. W praktyce oznacza to, że żadna aplikacja nie ma wpływu na inne oraz na sam system operacyjny.
Antywirusy nie mają dostępu do innych aplikacji i ich skanowanie nie jest fizycznie możliwe.
Warto o tym pamiętać czytając zapewnienia producentów antywirusów, którzy piszą o możliwości skanowania urządzenia iOS w poszukiwaniu wirusów i innych szkodników.
Czy iPhone jest chroniony przed wirusami
Faktycznie, produkt Apple jest bardzo dobrze chroniony przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem. Nie jest jednak kuloodporny.
Serwis Zaufana Trzecia Strona przypomina, że iPhone były atakowane przez m.in. trojana GravityRAT, który podszywał się pod legalne aplikacje w sklepie App Store, malware naciągające na subskrypcje oraz symulujące kliknięcia w reklamy.
Na początku 2022 roku groźny szkodnik Roaming Mantis dotarł z Azji do Europy. Malware atakowało użytkowników iPhone używając smishingu czyli oszukańczych SMS-ów. Wiadomości wysyłane przez przestępców zawierały link do podrobionej strony Apple (użytkownicy Android mieli gorzej – po kliknięciu w łącze pobierali szkodliwe oprogramowanie Wroba)
Jednak faktycznie złośliwych programów na iOS jest o wiele mniej niż szkodników atakujących Android.
Aplikacje dla systemu iOS, które znajdziesz w AppStore są bardzo dokładnie sprawdzane. Specjaliści Apple prześwietlają każdy program w poszukiwaniu złośliwego kodu.
Czy potrzebujesz antywirusa na urządzenia z systemem iOS?
Zatem antywirus na iPhone i iPad – tak czy nie?
Możesz pozostać przy zabezpieczeniach, które na urządzenia iOS przygotowała firma Apple.
Jednak programy antywirusowe, które znajdziesz w sklepie App Store mają sens. Warto mieć dodatkową warstwę ochrony (np. przed phishingiem czy też szkodnikami kolportowanymi pocztą elektroniczną) oraz przydatne funkcje zwiększające prywatność online (sieć VPN), chroniące przed kradzieżą tożsamości, managera haseł czy też kontrolę rodzicielską.
Wybierając antywirus na iPhone możesz też zwrócić uwagę na programy, które chronią nie tylko urządzenia iOS – wiele antywirusów działa jednocześnie na komputerach Windows, Mac oraz telefonach z Androidem.
Antywirus na iPhone – który wybrać
Odpowiedź jaka jest najlepsza aplikacja antywirusowa na telefony z systemem iOS nie jest łatwa.
Jak zawsze wybór ochrony zależy od Twoich preferencji.
Możesz potrzebować dodatkowego zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem, ochrony prywatności i przed kradzieżą tożsamości lub niezawodnej sieci VPN i kontroli rodzicielskiej.
Aplikacje antywirusowe z AppStore posiadają różne narzędzia i możesz wybrać program, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Poniżej zebrałem przykłady oprogramowania antywirusowego dla systemu iOS, które są warte uwagi – oferują dobre narzędzia do poprawy bezpieczeństwa oraz prywatności online.
1# Norton Mobile Security dla systemu iOS
Norton Mobile Security ma zapewnić niezawodną i skuteczną ochronę przed phishingiem i innego rodzaju oszustwami oraz atakami z internetu.
W Norton Mobile Security znajdziesz:
- nieograniczoną sieć VPN czyli szyfrowane, anonimowe korzystanie z internetu,
- skanowanie w poszukiwaniu niezabezpieczonych sieci Wi Fi wykorzystywanych przez crackerów do ataków (np. typu „man-in-the-middle”) i kradzieży poufnych danych,
- wykrywanie stron www, które zawierają złośliwe oprogramowanie lub wykorzystywane są do phishingu,
- zabezpieczenie SMS – filtrowanie wiadomości tekstowych, które mogą służyć do ataków typu phishing,
- narzędzie do wyszukiwania luk w systemie operacyjnym,
- monitoring poufnych danych, które mogły wyciec do sieci (np. adresy mail, numery kart kredytowych, numery rachunków bankowych i numery telefonów),
- ochronę przed śledzeniem przez reklamy (Ad Tracker).
Program Norton Mobile Security dostępny jest w ramach programów Norton 360 Deluxe oraz Norton 360 Premium.
Aplikację od Norton przetestujesz bezpłatnie – podczas rejestracji musisz podać metodę płatności (kartę płatniczą lub PayPal).
Antywirusa zainstalujesz na iPhone i iPad z obecną i dwiema poprzednimi wersjami systemu iOS.
2# Avast Mobile Security (Security&Privacy)
Avast na iPhone to darmowa aplikacja (z opcją premium), która poprawia bezpieczeństwo telefonu oraz ma dodatkowe narzędzia niespotykane u innych producentów. Jej zalety to:
- łatwość instalacji i użytkowania,
- narzędzia do ochrony prywatności,
- narzędzia do bezpiecznego przeglądania internetu,
- działanie nieobciążające systemu i baterii.
Bezpłatne funkcje Avast Mobile Security to m.in. sprawdzanie sieci Wi Fi (Inspektor sieci) pod kątem słabych haseł i luk w zabezpieczeniach, monitoring sieci w poszukiwaniu Twoich haseł, które mogły zostać wykradzione przez przestępców (Ochrona tożsamości) oraz opcja szyfrowania zdjęć przy pomocy kodu PIN, czytnika Touch ID lub Face ID (zabezpieczenie do 40 zdjęć, narzędzie dostępne w planie płatnym).
Avast Mobile Security ma też darmową sieć VPN (Secure Browsing), która umożliwia anonimowe, zaszyfrowane korzystanie z Internetu
Płatną wersję programu możesz testować bezpłatnie przez 14 dni.
Avast Mobile Security działa w systemach iOS 13, iOS 14 i w każdym systemie iOS w wersji 10.0 lub nowszej – na iPhone’ach, jak i iPadach.
3# Avira Mobile Security
Aplikacja Avira blokuje złośliwe strony www, zapobiega kradzieży tożsamości, alarmuje jeżeli Twoje konta zostały przejęte przez przestępców i jest darmowa (z opcją premium).
Pozostałe funkcje tej aplikacji:
- dostęp do bezpłatnej sieci VPN,
- informacja o adresie e-mail, który wyciekł do sieci z możliwością regularnego skanowania internetu (Identity Safeguard),
- funkcja sprawdzania stron pod kątem witryn wyłudzających prywatne dane oraz zawierających złośliwe oprogramowanie,
- blokowanie spamu oraz tworzenie czarnych i białych list połączeń i SMS-ów,
- tworzenie kopii zapasowej kontaktów,
- lokalizator zgubionego/skradzionego telefonu z opcją zdalnej blokady urządzenia, wyczyszczenia zawartości oraz włączenia syreny.
Aplikację Avira zainstalujesz na urządzeniach iPhone z systemem iOS w wersji 12.0 lub nowszej.
4# McAfee Mobile Security
Aplikacja służy do m.in. ochrony prywatności i tożsamości użytkowników iPhone. Wśród narzędzi McAfee Security znajdziesz:
- sieć VPN do anonimowego przeglądania internetu,
- monitoring prywatnych danych, które mogą wyciec do sieci (do 10 adresów email, numerów identyfikacyjnych, paszportów oraz kart płatniczych i dane ubezpieczeniowe),
- automatyczne blokowanie złośliwych stron internetowych,
- alarm przed połączeniem się z niezabezpieczoną siecią Wi Fi,
- informacje o konieczności aktualizacji systemu iOS,
- szyfrowanie poufnych plików w tym automatyczne ukrywanie w skarbcu zrobionych zdjęć i filmów,
- zaawansowane funkcje antykradzieżowe, np. kamera zrobi zdjęcie każdemu, kto próbuje dostać się do skarbca w telefonie (CaptureCam), zdalne czyszczenie kontaktów w przypadku kradzieży iPhone oraz włączenie alarmu nawet w trybie cichym,
- filtrowanie spamu,
- ocena bezpieczeństwa online (McAfee Protection Score).
Pakiet McAfee możesz testować bezpłatnie przez 7 dni.
Antywirus McAfee wymaga systemu iOS 13 lub nowszego.
5# Trend Micro Mobile Security
Antywirus na iPhone oferujący dodatkową warstwę zabezpieczeń dla produktów mobilnych Apple.
Produkt Trend Micro zawiera:
- moduł blokujący złośliwe strony internetowe, reklamy i śledzenie (Content Block for Safari),
- usługę VPN (Trend Micro Wi-Fi Protection),
- ochronę przed oszustwami i phishingiem oraz stronami, które mogą zawierać szkodniki,
- funkcję kasowania niebezpiecznych SMS-ów, np. z podejrzanymi linkami (Ochrona iMessage),
- skaner sieci Wi Fi i ostrzeżenia przed zagrożeniami,
- wbudowaną bezpieczną przeglądarkę SafeSurfing,
- ochronę kalendarza przed niebezpiecznymi linkami umieszczonymi w nieoczekiwanych zaproszeniach na wydarzenia (Calendar Guard),
- kontrolę rodzicielską,
- ochronę prywatności na Facebooku i Twitterze,
- bezpieczny skaner kodów QR.
Antywirus na iPhone/iPad od Trend Micro wymaga systemu iOS 11.0 lub nowszego.
6# Total AV
Total AV zachwala swój antywirus na iPhone jako sposób na „pełne bezpieczeństwo i prywatność w sieci, gdy jesteś w drodze”.
Co znajdziesz w tej aplikacji? Zestaw przydatnych funkcji do poprawy bezpieczeństwa i prywatności online:
- blokowanie złośliwych stron, m.in. służących do phishingu oraz zawierających malware,
- usługę VPN (w wersji premium),
- lokalizator urządzeń w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu,
- menedżer zdjęć,
- monitorowanie naruszeń wrażliwych danych osobowych (dostaniesz alarm w przypadku wycieków danych, np. adresów mail czy ten numerów kart kredytowych),
- sprawdzanie bezpieczeństwa systemu iOS (otrzymasz ostrzeżenie jeżeli nie będzie aktualizowany),
- technologię WebShield (dla użytkowników premium), która monitoruje połączenia online w czasie rzeczywistym i blokuje zagrożenia, np. strony wyłudzające informacje oraz fałszywe witryny e-commerce.
TotalAV jest dostępny dla systemu iOS 9.3 lub nowszego.
7# Lookout Mobile Security
Mało znana w Polsce firma, jednak oferująca skuteczny antywirus na iOS. W aplikacji od Lookout znajdziesz klasyczne narzędzia antykradzieżowe oraz rozbudowaną kontrolę bezpieczeństwa.
Lookout na iPhone oferuje:
- dokładną analizę potencjalnych luk w zabezpieczeniach, np. brak aktualizacji systemu,
- ostrzeżenia przed połączeniem z niezabezpieczoną siecią Wi Fi,
- skanowanie odwiedzanych witryn w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń (phishing, malware),
- monitoring podejrzanej aktywności aplikacji,
- moduł antykradzieżowy, z m.in. syreną działającą nawet na wyciszonym telefonie oraz lokalizację utraconego urządzenia i jego zdalne czyszczenie z danych,
- tworzenie kopii zapasowej zdjęć i kontaktów,
- ochronę przed kradzieżą tożsamości (w płatnej wersji) – monitoring mediów społecznościowych i prywatnych informacji, które mogły wyciec do internetu, możliwość szybkiego zablokowania kart kredytowych jeżeli ich dane trafiły w niepowołane ręce,
- pomoc przez całą dobę w kwestiach dotyczących kradzieży tożsamości (dla płatnych subskrybentów).
Dla użytkowników z USA producent przygotował ubezpieczenie w wysokości 1 mln dolarów (na wypadek kradzieży tożsamości).
Do instalacji Lookout potrzebujesz systemu iOS w wersji 12 lub nowszej.
8# Eset Home
Eset Home oferuje nadzór nad bezpieczeństwem online, w tym m.in.:
- monitoring zabezpieczeń,
- informacje o aktualizacjach, które trzeba wykonać,
- narzędzia antykradzieżowe.
Aplikacja Eset dla iPhone wymaga systemu iOS w wersji 14.0 lub nowszej.
9# Bitdefender Mobile Security
Darmowy/płatny antywirus na iOS od znanego producenta, który ma skutecznie chronić Twój iPhone przed atakami.
W Bitdefender znajdziesz:
- nieograniczoną usługę VPN (w darmowej wersji z limitem 200 MB/dzień),
- blokowanie podejrzanych stron, np. służących do phishingu,
- kontrolę rodzicielską,
- menedżera haseł,
- funkcję wykrywania błędnych konfiguracji zabezpieczeń,
- ochronę tożsamości, w tym haseł, adresu, danych związanych z mediami społecznościowymi i e-bankowością,
- monitorowanie w czasie rzeczywistym prób oszustw,
- ubezpieczenie od kradzieży tożsamości dla użytkowników premium (do 2 mln dolarów),
Aplikację Bitdefender możesz instalować na urządzeniach z iOS 12.0 lub nowszym.
To nie jest antywirus przeznaczony na iPhone, jednak posiada sieć VPN od Panda, którą możesz używać na telefonach od Apple.
Producent przygotował również kontrolę rodzicielską działającą na iOS – to Panda Dome Family.
11# Kaspersky Security & VPN
⚠️ UWAGA: Odradzamy używania programów i aplikacji rosyjskiej firmy Kaspersky! ⚠️
Kaspersky proponuje zestaw aplikacji, od darmowej ochrony po rozbudowany pakiet personalny i dla rodziny, który obejmuje nawet 10 urządzeń.
W Kaspersky Security & VPN znajdziesz:
- VPN – dostęp do nieograniczonej sieci VPN (tylko dla użytkowników płatnych planów, w darmowym jest ograniczenie do 200 MB/dzień),
- ochronę przed phishingiem – witrynami phishingowymi i wiadomościami e-mail, które mają służyć do kradzieży pieniędzy lub haseł,
- skanowanie słabych ustawień,
- nadzór nad wrażliwymi danymi, które mogą trafić do internetu (Kontroler wycieku danych),
- ochronę tożsamości,
- ochronę sieci internetowej,
- menedżer haseł (w darmowej wersji ograniczony do 15 haseł),
- kontrolę rodzicielską,
- ochronę prywatności.
Płatne plany Kaspersky Security Cloud można bezpłatnie przetestować przez 30 dni.
Antywirus na iPhone/iPad od Kaspersky wymaga systemu iOS 14.0 lub nowszego
⚠️ UWAGA: Odradzamy używania programów i aplikacji rosyjskiej firmy Kaspersky! ⚠️
Co musisz wiedzieć o antywirusach dla systemu iOS?
Aplikacje antywirusowe na urządzenia z systemem iOS różnią się od tych używanych na smartfonach z systemem Android:
- Ze względu na architekturę iOS skanowanie systemu i aplikacji pod kątem złośliwego oprogramowania jest niemożliwe.
- Telefony iPhone potrzebują antywirusa, żeby chronić użytkowników przed np. atakami typu phishing czyli eliminować witryny i wiadomości zawierające podejrzane linki.
- Największym zagrożeniem dla iOS jest brak aktualizacji systemu.
- Wirusów na iPhone jest o wiele mniej niż na konkurencyjnego Androida, a infekcję najbardziej ryzykują użytkownicy, którzy decydują się na tzw. jailbreak czyli obejście ograniczeń dopuszczających instalację nowych aplikacji tylko ze sklepu AppStore.
- W aplikacjach antywirusowych na iOS znajdziesz dodatkowe funkcje: do ochrony tożsamości, kontroli rodzicielskiej, prywatnych danych czy też sieci Wi Fi.
- Nieograniczona sieć VPN to również jeden z najcenniejszych elementów, które zawierają popularne aplikacje antywirusowe na telefony iPhone.
- Najlepsze aplikacje antywirusowe nie wpływają na żywotność baterii iPhone czy iPada.
- Krótka lista najlepszych antywirusów, które możesz użyć na urządzeniach iPhone (według serwisu Techradar) to:
- Avast Security&Privacy,
- Avira Mobile Security,
- Lookout Mobile Security,
- McAfee Mobile Security,
- Trend Micro Mobile Security,
- F-Secure Safe,
- Barracuda CloudGen Access.
Zobacz też: Antywirusy na Maca (macOS)
Antywirus na iPhone – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy są wirusy na iPhone?
Tak, są wirusy na iPhone, choć jest ich zdecydowanie mniej niż na bardziej popularnym systemie Android. Najbardziej narażone na atak są urządzenia bez zaktualizowanego systemu iOS oraz po jailbreakingu czyli usunięciu fabrycznych ograniczeń nałożonych przez Apple (przed tym nie ochroni najlepszy program antywirusowy). Szczególnie niebezpieczny i popularny jest wirus w kalendarzu iPhone.
Jak rozpoznać, że iPhone jest zawirusowany?
Na zawirusowanie iPhone wskazuje m.in. częste zawieszanie się urządzenia, występowanie aplikacji, których nie rozpoznajesz, gwałtowny wzrost zużycia danych, przegrzewanie się smartfonu. Te wszystkie czerwone flagi powinny Cię niepokoić szczególnie jeżeli telefon przeszedł jailbreak.
Jak usunąć wirusy z iPhone?
Apple zapewnia, że ich telefon jest bezpieczny i nie potrzebuje zewnętrznego antywirusa. Z tego powodu w sklepie App Store nie ma klasycznych antywirusów, którymi mógłbyś np. przeskanować iPhone. Jednak są aplikacje antywirusowe dla systemu iOS, które zapewniają dodatkową ochronę przed kradzieżą tożsamości, ochronę poufnych danych czy też sieć VPN do anonimowego korzystania z internetu.
Czy potrzebny jest antywirus na iPhone?
Apple zapewnia, że ich telefon jest bezpieczny i nie potrzebuje zewnętrznego antywirusa. Z tego powodu w sklepie App Store nie ma klasycznych antywirusów, którymi mógłbyś np. przeskanować iPhone. Jednak są aplikacje antywirusowe dla systemu iOS, które zapewniają dodatkową ochronę przed kradzieżą tożsamości, ochronę poufnych danych czy też sieć VPN do anonimowego korzystania z internetu.
Jaki antywirus na iPhone za darmo?
Jeżeli szukasz darmowego antywirusa na iPhone to możesz wypróbować Avast Mobile Security, Total AV, Trend Micro, Avira i Bitdefender. To uznani producenci, a ich antywirusy są solidnym zabezpieczeniem dla osób, które potrzebują większego zabezpieczenia oraz dodatkowych narzędzi, np. usługa VPN jest dostępna w darmowych antywirusach (choć z limitem).
Czy iPhone jest bezpieczny?
Tak, iPhone jest bezpiecznym urządzeniem. Zgodnie z zasadami Apple, „wszystkie aplikacje innych firm działają w „piaskownicy”, czyli nie mają dostępu do plików przechowywanych przez inne aplikacje oraz nie mogą wprowadzać zmian na urządzeniu. Celem mechanizmu piaskownicy jest uniemożliwienie aplikacjom gromadzenia lub modyfikowania danych przechowywanych przez inne aplikacje. Każda aplikacja ma własny, niepowtarzalny katalog domowy, w którym może przechowywać swoje pliki.” Dodatkowo pliki i zasoby systemowe są również odseparowane od aplikacji użytkownika. Według ekspertów, najbardziej narażone na ataki online są iPhone z nieaktualizowanym systemem iOS.
Czy zewnętrzne narzędzia antykradzieżowe są potrzebne w iPhone?
Producenci antywirusów oferują narzędzia antykradzieżowe, jednak pamiętaj, że Twój smartfon ma wbudowaną aplikację Find My iPhone od Apple. Zdaniem wielu ekspertów to bardzo dobry i wystarczający sposób na zabezpieczenie/odnalezienie skradzionego urządzenia.
Jak przeskanować iPhone na wirusy?
W praktyce nie ma możliwości przeskanowania iPhone i iPad pod kątem złośliwego oprogramowania. Żaden program – w tym aplikacja antywirusowa – nie ma dostępu do innych aplikacji zainstalowanych na urządzeniu oraz do samego systemu. System iOS jest tak zaprojektowany, żeby iPhone nie potrzebował zewnętrznego oprogramowania antywirusowego.