NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Recenzja Panda (2024): opinie i testy

Analiza i ranking Panda Free Antivirus oraz inne programy antywirusowe z rodziny Dome – to sztandarowe produkty doświadczonego producenta Panda Security. Firma jest dobrze znana, wielu klientów ją ceni. Jednak czy jej produkty nie są przereklamowane? Sprawdziłem, co kryje się za marketingowymi hasłami. Poznaj najważniejsze informacje o antywirusie, zanim go kupisz.

Szybka ocena: antywirus Panda

Panda

⭐ Ocena: 4.73 ★★★★★
🆓 Wersja darmowa: TAK
✅ Darmowy test: NIE
🖥️ Systemy: Windows, macOS, Android, iOS

Zobacz ofertę Panda ➙

Panda Security to hiszpańska firma, oferująca cyberzabezpieczenia od 1990 roku. W jej katalogu są antywirusy dla domowego użytkownika oraz wyrafinowane zabezpieczenia dla mniejszych i większych przedsiębiorstw.

W tej recenzji przyjrzę się propozycji Panda Security dla indywidualnych klientów, czyli serii Panda Dome.

Oferta antywirusów Panda Dome
Z oferty Panda wybierzesz antywirus dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości finansowych

Program Panda – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Jak przystało na rasowego antywirusa, Panda oferuje subskrypcję kilku planów. Możesz wybrać:

Jeżeli lubisz korzystać z darmowego oprogramowania, producent przygotował dla Ciebie Panda Free Antivirus.

Sercem oprogramowania jest zestaw funkcji chroniących komputer przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem: ransomware, spyware czy też służącym do phishingu.

Panda antivirus ma solidny skaner wyszukujący wirusy, które pobrałeś na komputer z Internetu.

Możesz przeskanować urządzenie wybierając jedną z trzech opcji: skanowanie krytycznych obszarów (m.in. pamięć komputera, aktualnie uruchomionych procesów, plików cookie), pełne skanowanie (może zająć kilka godzin), skanowanie niestandardowe określonych plików i folderów wykrywające działalność wirusów.

Ciekawym i użytecznym rozwiązaniem jest skanowanie w chmurze przy użyciu Panda Cloud Cleaner. Ten skaner przyda się jeżeli Twój komputer został zaatakowany przez wyjątkowo złośliwe malware. O tym narzędziu przeczytasz więcej za chwilę.

W Panda antivirus docenisz monitor procesów. To narzędzie, które analizuje wszystkie działające w tle procesy. Otrzymasz sygnał jeżeli któryś z nich jest niebezpieczny.

Program korzysta z możliwości sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego żeby zapewnić skuteczną ochronę komputera z systemem Windows i Mac, ma też ofertę na urządzenia mobilne z Android i iOS.

Panda to różne wersje subskrypcji (także gratisowy Panda Free Antivirus). Spójrz, czym się różnią – oprócz ceny – poszczególne plany.

Panda Dome Essential

Panda Dome Essential
Panda Dome Essential to dobre zabezpieczenie przed złośliwymi atakami za pośrednictwem internetu

Podstawowa wersja antywirusa w katalogu Panda Security. Wybierając ten plan otrzymasz solidny antywirus z ochroną w czasie rzeczywistym – znany z Panda Free Antivirus, o który więcej niżej – oraz dodatkowe aplikacje.

Co znajdziesz wśród dodatków?

W Panda Dome Essential otrzymasz sieć VPN, która pozwoli Ci na ukrycie swoich danych podczas korzystania z Internetu. Producent przedstawia go jako darmowe narzędzie – znajdziesz je w każdej wersji subskrypcji (w Panda Dome Premium masz VPN bez ograniczeń).

VPN Panda
Wadą podstawowego VPN od Pandy jest ograniczenie sieci do zaledwie 150 MB/dzień.

W darmowym VPN możesz korzystać tylko z jednej lokalizacji serwera. Efekt? Wolne działanie usługi. W Premium VPN transfer jest nieograniczony i wybierasz spośród wielu serwerów rozsianych na całym świecie.

W Panda Dome Essential masz również zabezpieczenie Wi Fi, zaporę ogniową dla komputerów z Windows, oraz solidny skaner zawartości dysku twardego oraz pamięci USB.

Panda Dome Advanced

Te plan zawiera narzędzie z wersji podstawowej antywirusa oraz dodatkowo:

Panda Dome Complete

Sercem Panda Dome Complete jest antywirus dobrze znany m.in. z Panda Free Antivirus, a oprócz aplikacji, które znasz z niższych planów, dostaniesz:

Panda Dome Premium

Kompletna ochrona komputera oraz wszystkie narzędzia i aplikacje – to cechy najdroższego produktu w rodzinie Panda Dome.

Po kupnie Panda Dome Premium masz dostęp do funkcji z Panda Dome Complete oraz:

Panda Free Antivirus

Panda Free Antivirus
Panda Free Antivirus to zaskakująco mocne oprogramowanie z przyjaznym menu

Rozwiązanie dla osób, które podczas korzystania z sieci potrzebują tylko podstawowego zabezpieczenia przed wirusami i złośliwymi programami.

O jego wysokiej jakości przesądza fakt, że Panda Free Antivirus korzysta z tych samych rozwiązań co program antywirusowy w płatnych wersjach.

W Panda Free Antivirus znajdziesz:

Podczas instalacji Panda Free Antivirus dostaniesz propozycję pobrania przeglądarki internetowej Opera (nie musisz się zgadzać).

Panda - darmowy antywirus dla Windows i Android
Panda Free Antivirus działa tylko na urządzeniach z Windows i Android

Panda na tablet i telefon

Antywirus zainstalujesz na urządzenia z systemem Android i iOS. Możesz użyć wersji darmowej lub płatnej.

W darmowym antywirusie na Android masz m.in. ochronę antywirusową w czasie rzeczywistym, skanowania na żądanie w celu wykrycia wirusów i innych zagrożeń oraz skanowanie karty SD.

Dodatkowo aplikacja ma narzędzie do ochrony prywatności, czyli m.in. sprawdzanie uprawnienia dostępu zainstalowanych aplikacji, zdalne czyszczenie wszystkich poufnych danych przechowywanych na smartfonie lub tablecie oraz Anti-Theft (lokalizacja i zdalne blokowanie urządzenia).

W płatnej wersji masz dodatkowo m.in. opcję zrobienia zdjęcia złodziejowi oraz ochronę dostępu do aplikacji kodem PIN.

Oferta na iOS jest zdecydowanie mniej rozbudowana. To VPN oraz narzędzia do śledzenia urządzeń.

Panda – dodatkowe narzędzia

Narzędzia dodatkowe Panda
Z oferty Panda możesz dokupić aplikacje, które będą Ci potrzebne

Niektóre moduły z poszczególnych subskrypcji możesz wykupić oddzielnie. To m.in. narzędzie do czyszczenia dysków, Panda Dome VPN, manager haseł oraz kontrola rodzicielska.

Panda Dome Cleanup

Aplikacja do usunięcia niepotrzebnych plików i poprawy wydajności urządzeń (tylko na Windows). Masz kilka sposobów na zwolnienie miejsca na komputerze, w tym funkcja Boot Manager uruchamiana przy starcie programu oraz możliwość regularnego sprzątania dysków na podstawie harmonogramu.

Panda Dome VPN

Sieć VPN, która szyfruje komunikację w sieci, ukrywa Twój IP, zapewnia bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznego Wi Fi oraz pozwala na ominięcie blokad regionalnych nałożonych przez zagraniczne serwisy (np. oferujące seriale lub filmy).

W darmowej wersji VPN ma limit 150 MB na dzień, a sieć obsługuje jeden serwer. Takich ograniczeń nie ma w Panda VPN Premium.

VPN działa na urządzeniach z Windows, Mac, iOS oraz Android.

Panda Dome Passwords

Panda Dome Passwords
Manager haseł zwiększy Twoje bezpieczeństwo podczas m.in. wykonywania płatności online

Pomaga tworzyć i przechowywać silne hasła do wszelkiego rodzaju kont online (e-bankowość, serwisy społecznościowe, poczta e-mail). Dodatkowo masz narzędzie do bardzo szybkiego i łatwego szyfrowania plików zawierających poufne dane.

Panda Dome Family

Panda Dome Family
Narzędzie z kontroli rodzicielskiej poprawiają bezpieczeństwo również innym osobom, którymi się opiekujesz

Aplikacja pomagająca chronić dzieci przed nieodpowiednimi lub szkodliwymi treściami w Internecie, uczy odpowiedzialnego i rozsądnego korzystania z sieci. M.in. zablokujesz toksyczne strony internetowe, namierzysz laptopa lub smartfona, a dziecko ma też przycisk alarmowy do użycia w sytuacjach awaryjnych.

Panda Cloud Cleaner

Panda Cloud Cleaner
Cloud Cleaner to bardzo przydatne narzędzie w przypadku najgroźniejszych ataków

Darmowa aplikacja do skanowanie komputera, pomaga również utworzyć dysk ratunkowy w chmurze jeżeli nie możesz uruchomić zainfekowanego urządzenia (działa dla urządzeń z Windows).

Panda Cloud Cleaner to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi. Jego odpowiednika niełatwo znaleźć w konkurencyjnych antywirusach.

Program antywirusowy Panda – oferta, zasady i czy warto skorzystać

Jednym z atutów produktu hiszpańskiej firmy jest duża oferta przeznaczona na kieszeń każdego użytkownika.

Panda – cena subskrypcji

Niektóre osoby wybierają darmowy antywirus (Panda Free Antivirus) – uznają, że zapewni wystarczającą ochronę komputerów przed wirusami i malware. Wielu decyduje się jednak na podwyższone bezpieczeństwo i wykupuje subskrypcję.

Za antivirus Panda zapłacisz (w zależności od wybranej wersji): 125,24 – 404,24 zł. To cena za rok, na jedno urządzenie.

Dokładne ceny wraz z ofertą poszczególnych planów znajdziesz niżej w tabelce.

Zobacz: Kody Rabatowe Panda

Panda Security – rozwiązanie umowy

Po zakupie antywirusa możesz wypowiedzieć umowę zawartą z producentem. Masz na to 30 dni. Nie musisz podawać przyczyn i nie poniesiesz kary.

Ta zasada nie obowiązuje w przypadku produktów wsparcia i/lub pomocy technicznej – pieniądze nie zostaną zwrócone.

Z abonamentu możesz zrezygnować w dowolnym momencie. Rozwiązanie umowy wejdzie w życie z końcem bieżącego okresu rozliczeniowego (miesięcznego lub rocznego, w zależności od wybranego planu abonamentowego).

O chęci rozwiązania umowy musisz poinformować Panda Security pisemnie (wystarczy e-mail na adres [email protected]).

Firma zwróci pieniądze w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia.

Panda obsługa klienta

Support Panda
Pomoc techniczna nie jest najmocniejszą stroną tego antywirusa

Panda Free Antivirus nie ma zaawansowanej obsługi technicznej – to nie zaskakuje. Jedna z podstawowych różnic między darmowymi, i płatnymi antywirusami polega na dostępie do szybkiego wsparcia ekspertów w razie awarii lub wątpliwości.

Jednak klienci Panda skorzystają z całodobowej pomocy tylko po wykupieniu najdroższego pakietu antywirusa. To odróżnia ten program – na niekorzyść – od wielu innych topowych produktów.

Co możesz zrobić jeżeli wykupiłeś jedną z trzech niższych subskrypcji? Napisać z prośbą o pomoc na czacie.

Panda nie oferuje wsparcia technicznego w języku polskim.

Porównanie różnych planów Panda

Ocenę subskrypcji proponowanych przez Panda łatwo porównasz dzięki tabeli, którą przygotowałem:

Panda Free AntivirusPanda Dome EssentialPanda Dome AdvancedPanda Dome CompletePanda Dome Premium
cena (za jedno urządzenie)0 zł125,24 zł/r
13,99 zł/m
161,24 zł/r
17,99 zł/m
242,24 zł/r
26,99 zł/m
404,24 zł/r
44,99 zł/m
darmowa wersja próbnataktaktaktaktak
liczba urządzeń11,3,5,10 lub nieograniczona1,3,5,10 lub nieograniczona1,3,5,10 lub nieograniczona1,3,5,10 lub nieograniczona
antywirus i zapora dla Windowstaktaktaktaktak
ochrona w czasie rzeczywistym dla komputerów Mac i Androidnietaktaktaktak
bezpłatna sieć VPN (150 MB/dzień)taktaktaktaktak
ochrona Wi-Fi nietaktaktaktak
skanowanie urządzeń zewnętrznychtaktaktaktaktak
kontrola rodzicielska w systemie Windowsnienietaktaktak
ochrona tożsamości nienietaktaktak
ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami, w tym atakami ransomwarenienietaktaktak
szyfrowanie poufnych danychnienienietaktak
manager hasełnienienietaktak
narzędzie do czyszczenianienienietaktak
Premium VPNnienienienietak
menadżer aktualizacjinienienienietak
wsparcie techniczne premium – 24/7/365nienienienietak

Uwaga: Możesz wykupić licencję na nieograniczoną liczbę urządzeń, ale Panda Security zastrzega sobie prawo do zerwania umowy, jeżeli antywirus nie będzie używany tylko w jednym gospodarstwie domowym

Program Panda – testy

Producenci antywirusów prześcigają się w wychwalaniu swoich produktów i coraz bardziej wyrafinowanym marketingu. Jak się przedrzeć przez tę zasłonę i sprawdzić, czy ochrona, którą sprzedają, jest rzeczywiście mocna?

Z pomocą przychodzą laboratoria, które regularnie sprawdzają skuteczność antywirusów. Sprawdziłem, co mają do powiedzenia na temat produktów Panda.

Wyniki antywirusa Panda w AV-Comparatives

Wyniki Panda w AV-Comparatives
Panda Free Antivirus dostaje dobre oceny od ekspertów

Program Panda Free Antivirus wypadł dobrze w testach AV-Comparatives. Za cały ubiegły rok zdobył najwyższą notę – Advenced+ – w kategorii „Performance” oraz Advenced w kategorii ochrony w rzeczywistym świecie.

Solidnie wypadł sprawdzian antywirusa na ochronę komputera przed atakami złośliwych programów różnego rodzaju. Jednak ostateczny wynik zaniżyła spora liczba fałszywych alarmów. To omyłkowe blokowanie bezpiecznych stron lub pobierania plików niezawierających malware.

Fałszywe alarmy dla wielu użytkowników nie przekreślają walorów antywirusa. Musisz sam ocenić, czy warto brać je pod uwagę.

Panda jest chwalony jako jeden z tych antywirusów, które w minimalnym stopniu pogarszają wydajność chronionego komputera. W kwietniu 2022 roku program zajął drugie miejsce w testach.

Wyniki wydajności antywirusów w testach AV-Comparatives
Antywirus Panda nie spowalnia nadmiernie komputera, na którym jest zainstalowany

Musisz pamiętać, że według badań AV-Comparatives, Panda działa skutecznie przede wszystkim online, ze względu na wykorzystywanie technologii chmury. Ochrona jest słabsza jeżeli nie jesteś połączony z Internetem.

Wyniki antywirusa Panda w AV Test

Wyniki Panda w testach AV Test
Ostatnie wyniki testów antywirusa Panda w laboratorium AV Test

AV Test badał Panda Free Antivirus i Panda Dome ostatni raz w 2018 i 2017 roku. Wynik był dobry jeżeli chodzi o ochronę przed zagrożeniem, jednak wówczas darmowy produkt Panda spowalniał działanie komputerów.

Dlaczego starsze dane też są ważne? Przed wyborem programu warto sprawdzić nie tylko aktualne wyniki badań. Rzut okiem na poprzednie lata pomoże sprawdzić czy producent rozwija swojego antywirusa, a może tendencja jest odwrotna i program wypada coraz gorzej.

Antywirus Panda recenzja – podsumowanie

Czy warto wybrać jeden z programów hiszpańskiego producentów, żeby chronił Twój telefon lub komputer? Wystarczy Panda Free Antivirus, a może lepiej zdecydować się na płatny abonament?

Za chwilę zobaczysz podsumowanie zalet i wad tego antywirusa. Dodałem również kategorię „to zależy” – znajdziesz w niej cechy, które mogą Cię zachęcić lub odstraszyć od zakupu.

Zalety Panda

Wady Panda

Panda – to zależy

Nasza ocena:

4.73 / 5
★★★★★

Zobacz ofertę Panda ➙

Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z Panda?

Oto warunki techniczne, które musi spełnić Twoje urządzenie, aby zainstalować program Panda antivirus:

Komputery z systemem Windows

Komputery Mac

Android i iOS

Panda antivirus – najczęściej zadawane pytanie (FAQ)

Co to jest Panda Dome?

Panda Dome to nazwa antywirusów produkowanych przez hiszpańską firmę Panda Security. Znajdziesz wśród nich płatne programy oraz darmowy Panda Free Antivirus.

Czy Panda to dobry antywirus?

Tak, to dobry antywirus, dający skuteczną ochronę komputera i smartfonów. Użyteczność programów (w tym Panda Free Antivirus, który oferuje m.in. skanowanie w czasie rzeczywistym) potwierdzają testy niezależnych laboratoriów.

Czy antywirus Panda jest darmowy?

Producent oferuje podstawowe i solidne zabezpieczenie w darmowej wersji – to Panda Free Antivirus. Możesz również bezpłatnie testować przez 30-dni inne programy antywirusowe od hiszpańskiego producenta.

Czy program Panda Dome Antivirus jest bezpieczny?

Tak, Panda Dome zainstalowany na komputerze to bezpieczny antywirus, który da Ci pełną ochronę, skuteczny skaner oraz ochronę w czasie rzeczywistym.