NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Recenzja Eset (2024): opinie i testy

Analiza i ranking Eset to jeden z czołowych graczy na rynku antywirusów. Przemawia za nim ponad 30 lat doświadczenia, rozsądna cena produktów, bardzo duża skuteczność programu oraz jego minimalny wpływ na wydajność i szybkość komputera. Zobacz, co zyskasz wybierając program antywirusowy z rodziny Eset i czy warto wydać na niego pieniądze.

Szybka ocena: antywirus Eset

Eset

⭐ Ocena: 4.61 ★★★★★
🆓 Wersja darmowa: NIE
✅ Darmowy test: 30 dni
🖥️ Systemy: Windows, macOS, Android

Zobacz ofertę Eset ➙

Eset to jeden z czołowych graczy na rynku antywirusów. Przemawia za nim ponad 30 lat doświadczenia, rozsądna cena produktów, bardzo duża skuteczność programu oraz jego minimalny wpływ na wydajność i szybkość komputera. Zobacz, co zyskasz wybierając program antywirusowy z rodziny Eset i czy warto wydać na niego pieniądze.

Producentem Eset jest słowackie przedsiębiorstwo z Bratysławy. Firma działa od 1992 roku, a jej najbardziej popularny produkt to Eset Nod32 Antivirus. Pierwsza wersja tego programu powstała już pod koniec lat 80-tych XX wieku.

Eset produkuje antywirusy do użytku domowego i firmowego. Ja sprawdziłem ofertę dla klientów indywidualnych czyli Eset Nod32 Antivirus i jego bardziej zaawansowane rodzeństwo: Eset Internet Security oraz Eset Smart Security. To programy używane również przez mikroprzedsiębiorstwa.

Strona WWW Eset
Strona startowa Eset – przejrzyście zaprojektowana i łatwa w nawigacji (w polskiej wersji językowej)

Program Eset – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Antywirus Eset dostępny jest w trzech wersjach (na Windows Mac Android). Podstawowe zabezpieczenie oferuje Eset Nod32 Antivirus, bardziej rozbudowane wersje to Eset Internet Security oraz Eset Smart Security.

Oferta Eset
Eset przygotował trzy programy dopasowane do potrzeb różnych klientów

Każdy program antywirusowy Eset zapewnia kompletną, bardzo dobrą ochronę przed wszelkimi rodzajami ataków cyberprzestępców. Chroni on nasze najcenniejsze dane, skanując je w czasie rzeczywistym w poszukiwaniu wirusów.

Zabezpieczy m.in. przed próbami wyłudzenia poufnych danych (np. dane kart kredytowych) za pośrednictwem pułapek phishingowych (stron www podszywających się pod oryginalne serwisy internetowe banków lub innych instytucji), złośliwymi skryptami, programami ransomware (blokujące komputer i wymuszające okup) lub exploit wykorzystującymi luki w programach.

Eset używa autorskich rozwiązań, to np. skaner UEFI (skanowanie komputera aktywuje się jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego i potrafi wykryć wirusy, które przetrwały nawet ponowną instalację Windows).

Zaletą wszystkich produktów Eset jest ich lekkość – nie „zamulają” systemu, nie bombardują użytkownika niepotrzebnymi alarmami, oferują tryb gracza – antywirus automatycznie przełączy się w tryb dyskretny jeśli korzystasz z urządzenia w trybie pełnoekranowym (np. podczas gry lub oglądania serialu). Eset jest pod tym względem liderem na rynku.

W droższych programach – Eset Internet Security i Eset Smart Security – dostaniesz dodatkowe rozwiązania, np. menedżer haseł do kont bankowych i innych, możliwość szyfrowania dysków zewnętrznych (nośniki wymienne), firewall (ochrona przed atakami z sieci – blokada dostępu do komputera dla niepowołanych osób), ochronę bankowości internetowej czy też ochronę międzyplatformową (blokuje rozprzestrzenianie się wirusów z Mac na system operacyjny Windows).

Co ciekawe, zaawansowana ochrona podczas korzystania z sieci nie jest dostępna w podstawowym programie czyli Eset Nod32 Antivirus.

Support Eset
Masz problemy lub pytania związane z antywirusem Eset? Musisz skorzystać z formularza kontaktowego

Instalacja antywirusa Eset nie powinna sprawić problemu nawet osobom bez większej wiedzy technicznej. Opis na stronie www jest przejrzysty, dodatkowo w przewodniku znajdują się zdjęcia z kolejnymi krokami, które trzeba wykonać podczas instalacji.

Na bardziej zaawansowanych użytkowników czeka ręczna konfiguracja z ok. 150 ustawieniami.

Producent oferuje w ramach wsparcia uaktualnioną bazę wiedzy z rozwiązaniami popularnych problemów (w języku polskim), forum oraz filmowe poradniki.

Dla niektórych użytkowników wadą może być bezpośrednia pomoc techniczna ograniczona tylko do formularza kontaktowego.

Bezpłatne skanowanie w Eset
Bezpłatne skanowanie bez instalacji całego programu – po wyborze dokładności prześwietlenia plików

Eset umożliwia bezpłatne skanowanie online na stronie www.eset.com/pl/home/online-scanner. Skanowanie jest bezpłatne, nie musisz się rejestrować. Użyj tego narzędzia, żeby przekonać się czy Eset znajdzie coś więcej niż antywirus, który już masz na swoim komputerze.

ESET NOD32 Antivirus

Eset Nod32 Antivirus
Eset Nod32 Antivirus to bardzo dobre zabezpieczenie przed najpoważniejszymi cyberzagrożeniami

To sztandarowy antywirus słowackiego producenta. Eset Nod32 Antivirus zapewnia wielowarstwową ochronę komputera lub smartfona:

Eset minimalizuje spowolnienie Twojego komputera, np. dokładny skan urządzenia wykona kiedy nie będziesz z niego korzystał.

Ochrona w Eset
Eset skutecznie zabezpiecza urządzenia dzięki wykorzystaniu m.in. uczenia maszynowego

ESET Internet Security

Eset Internet Security
Jeżeli potrzebujesz jeszcze bardziej zaawansowanej ochrony lub licencji na więcej stanowisk, to Eset Internet Security może być dobrym wyborem

Eset Internet Security ma funkcjonalności znane z Eset Nod32 Antivirus oraz dodatkowe przydatne opcje. Wśród nich jest:

Program pokaże wszystkie połączenia sieciowe Twojego urządzenia – będziesz mógł nimi dowolnie zarządzać (np. blokować).

Eset Internet Security wykupisz dla 9 stanowisk (w przypadku Eset Nod32 Antivirus to maksymalnie 5 stanowisk).

ESET Smart Security Premium

ESET Smart Security Premium
Narzędzie rozpoznające najnowsze wirusy, menedżer haseł, szyfrowanie plików – to atuty najbardziej zaawansowanego produktu – Eset Smart Security Premium

Co oferuje najbardziej rozbudowany antywirus od Eset? Wśród dodatkowych narzędzi tylko dla użytkowników Premium znajdziesz:

Eset Smart Security Premium możesz wykupić dla 9 stanowisk (w przypadku Eset Nod32 Antivirus to maksymalnie 5 stanowisk).

Eset – dodatkowe narzędzia

Antywirusy Eset są bardzo skuteczne. Jednocześnie oferta dodatkowych narzędzi nie jest zbyt rozbudowana. Brakuje np. sieci VPN, którą chętnie dorzucają inne firmy (choć z jej jakością bywa też różnie…). Warte uwagi narzędzia dodatkowe to m.in.:

Warto jednak pamiętać, że wspomniane narzędzia znajdziesz w bardziej rozbudowanych wersjach u innych producentów antywirusów.

Eset Anti-Theft
Eset Anti-Theft pomoże Ci odnaleźć laptopa lub telefon

Program antywirusowy – oferta, zasady i czy warto skorzystać

Czym różnią się programy oferowane przez słowackiego producenta? Lepiej wybrać Eset Nod32 Antivirus, a może inny program będzie bardziej dopasowany do Twoich potrzeb?

Najważniejsze cechy antywirusów Eset do użytku domowego i dla mikrofirm zebrałem w poniższej tabelce. Warto zauważyć, że w każdej wersji długość licencji trwa 1-3 lata.

ESET Smart Security PremiumESET Internet SecurityESET NOD32 Antivirus
cena (zależy od liczby stanowisk i czasu trwania licencji)242,31 zł – 974,16 zł168,51 zł – 819,18 zł119,31 zł – 479,70 zł
liczba stanowiskdo 9 stanowiskdo 9do 5
pełna ochrona antywirusowataktaktak
optymalizacja wydajnościtaktaktak
jakie platformy chroni*Windows, MacOS, LinuxWindows, MacOS, LinuxWindows, MacOS
narzędzie do bezpiecznego przeglądania internetutaktaknie
monitorowanie sieci i urządzeńtaktaknie
ochrona haseł i danychtaktaknie

*Wsparcie Eset zakończył wsparcie dla NOD32 Antivirus for Linux Desktop 3 sierpnia 2022 r.

Cena antywirusa Eset

Cena antywirusa od słowackiego producenta zależy m.in. od wariantu programu, ilości stanowisk, na których go zainstalujesz oraz czasu trwania licencji. Spójrz na szczegóły.

Eset Smart Security Premium dla jednego stanowiska kosztuje 242,31 zł (licencja na jeden rok), 363,47 zł (licencja na dwa lata) lub 484,62 zł (licencja na trzy lata).

Za Eset Internet Security na jednym stanowisku zapłacisz 168,51 zł (licencja na jeden rok), 252,77 zł zł (licencja na dwa lata) lub 337,02 zł zł (licencja na trzy lata).

Cena Eset Nod32 Antivirus wynosi natomiast 119,31 zł (licencja na jeden rok), 178,97 zł (licencja na dwa lata) lub 238,62 zł (licencja na trzy lata).

Każdy program możesz używać za darmo przez 30 dni. To pełna wersja z wszystkimi funkcjami z programu płatnego.

Zobacz: Kody Rabatowe Eset

Instalacja Eset
Instalacja wersji testowej Eset jest bardzo łatwa – wystarczy kliknąć w link na stronie programu i pobrać instalator

Program Eset – testy

Zajrzałem do wyników badań prowadzonych przez niezależne laboratoria. Eksperci sprawdzają jak obietnice producentów wypadają w konfrontacji z wirusami, na które możesz trafić w Internecie. Oto jak wypadł Eset.

Wyniki antywirusa Eset w AV-Comparatives

Sprawdziłem jak produkt Eset oceniło AV-Comparatives. Laboratorium wzięło pod lupę Eset Internet Security. Eksperci bardzo dobrze ocenili tego antywirusa.

Eset w testach AV-Comparatives
Eset jest antywirusem regularnie nagradzanym przez AV-Comparatives

Eset Internet Security otrzymał, m.in. trzykrotnie najwyższą nagrodę Advanced+ w testach dotyczących minimalnego wpływu na wydajność komputera oraz za rozwiązania biznesowe.

Produkt Eset zdobył też złotą nagrodę za najmniej fałszywych alarmów, srebrny medal za test zaawansowanej ochrony przed zagrożeniami oraz brązowy medal za wydajność czyli minimalne spowolnienie systemu. 

Natomiast w tegorocznych testach Real-World Protection (pierwsza połowa 2022 roku), Eset zajął pierwsze miejsce wśród antywirusów, które najrzadziej błędnie blokują strony lub pobierane pliki (zero fałszywych alarmów, przeciętna dla branży to 14 punktów).

Ranking AV-Comparatives - wyniki testów
Eset Internet Security nie blokuje przez pomyłkę stron i plików, które są bezpieczne

Co z ochroną przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami? Eset Internet Security zablokował 99 proc. ataków i uzyskał nagrodę Advanced.

Skuteczność - ranking AV-Comparatives
Eset Internet Security jest w drugiej grupie skutecznych antywirusów

Antywirus chroni urządzenia nie spowalniając nadmiernie ich działania. Eset Internet Security wypadł bardzo dobrze – jest wśród trzech programów, które najmniej zmniejszają szybkość przeglądania stron www, pobieranie plików czy też działanie innych programów.

Spowalnianie systemu - ranking AV-Comparatives
Eset Internet Security w minimalnym stopniu spowalnia działanie systemu, na którym jest zainstalowany

Wyniki Eset Nod32 Antivirus w AV Test

Produkt Eset bardzo dobrze wypada w testach kolejnego renomowanego laboratorium czyli AV Test. Bardzo dobrze zabezpiecza przed atakami z użyciem złośliwego oprogramowania oraz w większości przypadków niemal niezauważalnie spowalnia komputer – w mniejszym stopniu niż wynosi średnia przebadanych antywirusów.

Eset Internet Security regularnie otrzymuje od AV Test nagrodę „Top Produkt” za kolejne wersje na komputery z systemem Windows.

Wyniki Eset w testach AV-test
Eset Internet Security wypada lepiej w badaniach AV Test niż przeciętne antywirusy

Eset recenzja – podsumowanie

Czy warto kupić Eset Nod32 Antivirus lub inny produkt słowackiej firmy? Dla kogo będzie on dobrym rozwiązaniem, a kto powinien poszukać innego antywirusa? Sprawdź moje podsumowanie zalet i wad Eset. Dodałem również elementy, które jednych zachęcą do instalacji, a innych zniechęcą.

Nagroda dla Eset
Eset od lat zdobywa laury przyznawane przez indywidualnych użytkowników, firmy i niezależne laboratoria

Zalety Eset

Wady Eset

Eset – To zależy

Nasza ocena:

4.61 / 5
★★★★★

Zobacz ofertę Eset ➙

30-dniowy okres testowy

Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z Eset Nod32?

Eset Nod32 oraz pozostałe dwa antywirusy zainstalujesz na systemach operacyjnych:

Eest nie zapewnia ochrony dla urządzeń mobilnych z systemem iOS.

Eset – najczęściej zadawane pytanie (FAQ)

Czy Eset jest darmowy?

Nie, antywirus Eset nie jest darmowy. Możesz natomiast testować każdy program – Eset Nod32 Antivirus, Eset internet Security i Eset Smart Security Premium za darmo, przez 30 dni. Przed pobraniem, instalacją i uruchomieniem programu nie musisz podawać danych karty kredytowej.

Ile kosztuje Eset Antivirus?

Cena antywirusa Eset zależy od programu, który wybierzesz, liczby stanowisk (urządzeń) oraz czasu trwania licencji (1-3 lata). Eset Nod32 Antivirus – najpopularniejszy produkt – kosztuje teraz 119,31 zł – 238,62 zł dla jednego stanowiska.

Czy antywirus Eset jest dobry?

Tak, Eset to bardzo dobry, nagradzany i ceniony przez użytkowników antywirus. Producent skupia się na rozwoju funkcji służących bezpośrednio do zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci i przed nowego typu zagrożeniami oraz do skutecznego poszukiwania wirusów ukrytych na komputerze. Mniejszą wagę przywiązuje do dodatkowych narzędzi w mniejszym stopniu związanych z ochroną antywirusową.

Czy Eset spowalnia komputer?

Niezależne badania dowodzą, że antywirusy Eset utrzymują wydajność chronionego komputera na niemal niezmienionym poziomie. Każdy antywirus zużywa zasoby urządzenia, ale Eset chroni komputer w niemal niezauważalny sposób w porównaniu do wielu innych aplikacji.

Kto jest producentem Eset?

Producentem Eset jest firma Eset z siedzibą w Bratysławie, stolicy Słowacji. Przedsiębiorstwo działa od 1992 roku. Według firmowych danych, z różnych programów Eset (dla firmowych i klientów „domowych” korzysta ok. 110 mln. użytkowników na całym świecie).