NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Recenzja McAfee (2024): opinie i testy

Analiza i ranking Program antywirusowy McAfee to bardzo skuteczne narzędzie blokujące złośliwe oprogramowanie, niespowalniające obsługiwanych urządzeń oraz oferujące dodatkowych funkcji. Sprawdziłem, czy to rzeczywiście najlepszy antywirus jak twierdzą niektórzy użytkownicy.

Szybka ocena: antywirus McAfee

McAfee

⭐ Ocena: 4.67 ★★★★★
🆓 Wersja darmowa: NIE
✅ Darmowy test: 30 dni
🖥️ Systemy: Windows, macOS, Android, iOS

Zobacz ofertę McAfee ➙

McAfee to amerykańskie przedsiębiorstwo działające od 1987 roku (największym udziałowcem jest Intel). Firma specjalizuje się w cyberbezpieczeństwie. Jej sztandarowy produkt to program antywirusowy McAfee Total Protection.

McAfee oferuje kompleksowe zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem

Antywirus McAfee Total Protection – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

McAfee Total Protection
Najkorzystniejsza subskrypcja McAfee Total Protection obejmuje 10 urządzeń

Sercem programu McAfee Total Protection jest antywirus, który chroni użytkowników przed wirusami, oprogramowaniem m.in. wyłudzającym wrażliwe dane (phishing), szantażującym (ransomware), szpiegującym (spyware) oraz innymi zagrożeniami w Internecie (m.in. aplikacja McAfee WebAdvisor, który ostrzega przed niebezpiecznymi witrynami).

Program McAfee Total Protection
McAfee jest łatwy w instalacji i obsłudze nawet dla osób, które nie mają dużej wiedzy technicznej

Antywirus umożliwia skanowanie w poszukiwaniu niebezpiecznych programów. Wykryte wirusy możesz usunąć lub poddać kwarantannie.

Do wyboru jest szybkie skanowanie, pełne skanowanie, skanowanie w czasie rzeczywistym (przy każdym dostępie do plików), skanowanie zaplanowane (sam ustalasz jego datę/ będzie wykonywane regularnie) lub skanowanie na żądanie. Możliwe jest również skanowanie wiadomości e mail.

HArmonogram skanowania McAfee
W McAfee łatwo zaplanujesz harmonogram skanowania

Program McAfee Total Protection

W McAfee Total Protection możesz wybrać subskrypcję dla:

Czym się różnią? Oczywiście ceną, jednak nie tylko. Podobnie jak w innych programach antywirusowych, tańsze plany nie mają wszystkich funkcji dostępnych w droższych subskrypcjach.

Program McAfee Total Protection na jedno urządzenia ma najważniejszy element czyli antywirus oraz dodatkowe narzędzia, m.in. zabezpieczenie sieci domowej, menadżer haseł, optymalizację wydajności, ochronę prywatnych danych oraz VPN Safe Connect.

Program McAfee używa zapory, która zabezpiecza urządzenia i blokuje przestępców przed łatwym dostępem do do systemu sieci domowej.

To dwukierunkowa zapora ogniowa filtrująca ruch przychodzący i wychodzący oraz strzegąca bezpieczeństwa komputerów i smartfonów, a także wrażliwe dane użytkowników. Nie ma potrzeby samodzielnie ustawiać opcji firewall – dla wielu osób wystarczą ustawienia domyślne.

Spójrzmy co dostaniesz wybierając poszczególne plany McAfee Total Protection.

Plan indywidualny – program McAfee Total Protection na jedno urządzenie

W podstawowej wersji McAfee oferuje bardzo dobry antywirus, który kompleksowo i w czasie rzeczywistym chroni komputery, smartfony i tablety.

Choć to najtańszy plan, to dostaniesz wiele narzędzi, za które u innych producentów musisz zapłacić, m.in. VPN, menadżer haseł czy też aplikacje App Boost i Web Boost czyli zwiększenie wydajności urządzenia (np. wydajności procesora do 36%, szybszego przeglądania stron www, mniejszego zużycia baterii w laptopie).

W tym planie otrzymasz również narzędzia do zabezpieczenia prywatności, w tym ochronę danych e-bankowości (karty kredytowej i danych do logowania do konta).

Istotną aplikacją jest McAfee Home Network czyli zabezpieczenie sieci domowej. Pomoże Ci sprawdzić czy sieć ma luki, które mogą wykorzystać cyberprzestępcy, dostaniesz ostrzeżenie jeżeli ktoś niepowołany spróbuje połączyć się z siecią, sprawnie zaktualizujesz urządzenia, które tego wymagają.

Troskę o prywatność danych ułatwi Funkcja QuickClean czyli szybkie usuwanie ciasteczek, historii przeglądania stron www czy też plików tymczasowych.

McAfee Total Protection na 5 urządzeń

Ta subskrypcja zawiera wszystkie narzędzie z planu indywidualnego oraz dodatkowo zgodność z wieloma urządzeniami. Oznacza to, że McAfee na obsługiwanych urządzeniach obejmuje ochroną komputery, smartfony, tablety działające z różnymi systemami operacyjnymi: Windows, Mac OS, iOS i Android.

Program McAfee Total Protection Rodzina – dla 10 urządzeń

Znajdziesz tu wszystkie narzędzia i funkcje poprzedniego planu oraz McAfee Safe Family.

McAfee Safe Family to skuteczna kontrola rodzicielska: wiesz, na jakie strony internetowe wchodzą Twoje dzieci i z jakich programów/aplikacji korzystają na komputerze lub tablecie czy smartfonie z Androidem lub iOS, możesz śledzić lokalizację urządzenia, pomagać w budowie zdrowych nawyków korzystania z Internetu i urządzeń mobilnych, dobrze organizować czas przed ekranem,

McAfee – dodatkowe funkcje

Nowoczesny antywirus to nie tylko powstrzymywanie złośliwego oprogramowania. McAfee oferuje dodatkowe narzędzia, które docenia wielu konsumentów. Wśród nich jest np. VPN Safe Connect czyli zaszyfrowana sieć dostępna w każdym planie – w wielu innych antywirusach mają ją tylko użytkownicy premium.

VPN Safe Connect

VPN Safe Connect
VPN Safe Connect jest dostępny w każdym planie subskrypcji McAfee

Sieć VPN to wirtualna sieć prywatna. VPN pozwala na wysoce anonimowe korzystanie z Internetu. Twoja komunikacja z siecią jest szyfrowana. Obserwujący nie pozna Twojego IP i nie zobaczy na jakie strony wchodziłeś lub z jakich usług korzystałeś.

VPN jest bardzo przydatny, jeżeli chcesz:

Jaka jest propozycja VPN Safe Connect?

McAfee oferuje VPN na Windows, Chrome OS, Android i iOS. Z sieci może korzystać jednocześnie pięć urządzeń.

Usługę możesz mieć w ramach planu McAfee Total Protection (po wyborze automatycznego przedłużenia subskrypcji) lub wykupić na rok, lub na miesiąc. Cena za miesiąc to 32,99 zł, za VPN na rok zapłacisz 204,99 zł.

True Key

McAfee True Key
Darmowa aplikacja True Key to świetny sposób na bezpieczne przechowywanie haseł do kont

Darmowy menadżer haseł – możesz go używać bez pobierania płatnej wersji programu antywirusowego.

Menedżer haseł pozwala tworzyć i bezpiecznie przechowywać silne hasła do konta bankowego, serwisów czy też skrzynek e-mail. W bezpłatnej opcji masz chronionych 15 haseł.

Hasła zabezpieczone są szyfrem AES-256, jednym z najsilniejszych dostępnych na rynku.

Aplikacja True Key umożliwia m.in.: 

Dodatkowo w True Key przechowasz bezpieczne notatki oraz inne wrażliwe dane (karty kredytowe czy ubezpieczenia).

True Key pobierzesz na każde urządzenie z systemami Windows, Mac, Android i iOS lub jako osobną aplikację lub rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, Mozilla Firefox i Microsoft Edge.

Safe Family

Zdalne blokowanie stron z treściami, które są nieodpowiednie dla dzieci, dostęp do historii działalności Twojej pociechy w Internecie, śledzenie lokalizacji urządzenia – to niektóre funkcje aplikacji Safe Family.

Kontrola rodzicielska Safe Family dostępna jest w McAfee Total Protection w planie dla 10 urządzeń.

Niszczarka plików

Skuteczne niszczenie niepotrzebnych i poufnych plików oferuje McAfee Shredder zainstalowany na obsługiwanych urządzeniach.

Niszczarka umożliwia trwałe kasowanie danych z urządzenia oraz dysku zewnętrznego.

Dostępna jest opcja Basic Shred (dwukrotne niszczenie pliku), Safe Shred (plik jest niszczony 5 razy) oraz Complete Shred (pliki są niszczone 10 razy, to proces trwający najdłużej).

McAfee Shredder jest bardzo pożyteczny, bo przeniesienie pliku do kosza, a potem użycie przycisku „delete” wbrew pozorom nie usuwa go trwale z komputera. Specjaliści potrafią odzyskać tak „usunięte” dane.

Optymalizacja wydajności

Optymalizacja komputera pomaga działać szybciej urządzeniu, m.in. poprzez ochronę przepustowości sieci, oszczędzanie baterii, blokadę automatycznego odtwarzania filmów na stronach (Web Boost).

Narzędzie do optymalizacji wydajności może również w łatwy sposób przyspieszyć wykonanie zadań na komputerze. Aktualnie używane przez Ciebie programy uzyskają priorytetowy dostęp do zasobów komputera. 

McAfee WebAdvisor 

McAfee WebAdvisor
Dzięki McAfee WebAdvisor możesz uniknąć omyłkowego kliknięcie w złośliwy link

McAfee WebAdvisor to darmowa aplikacja do bezpiecznego korzystania z sieci.

Ochrona przed pomyłkowym kliknięciem w złośliwe łącze, ochrona przed literówkami, które sprawią, że trafisz na niechcianą witrynę czy też skanowanie pobieranego pliku – to niektóre opcje do Twojej dyspozycji.

WebAdvisor chroni prewencyjnie przed atakiem złośliwego oprogramowania (oprogramowania reklamowego, oprogramowania szpiegującego, oprogramowania wymuszającego okup) lub przed phishingiem czyli wyłudzeniem wrażliwych danych (np. dotyczących karty kredytowej lub danych do logowania do bankowości online).

Aplikacja zabezpieczy Cię przed cryptojackingiem. To złośliwe oprogramowanie, które wykorzystuje zainfekowany komputer do wydobywania kryptowalut. Takie kopanie – bez świadomości i przyzwolenia właściciela – prowadzi m.in. do gwałtownego spowolnienia pracy urządzenia. Cryptojacking grozi komputerom stacjonarnym, laptopom i smartfonom.

WebAdvisor dostępny jest tylko na komputerach z systemem Windows.

McAfee – oferta, zasady i czy warto skorzystać

Ile trzeba zapłacić za program antywirusowy McAfee, a może jest wersja darmowa tego antywirusa? Za chwilę dowiesz się jaki jest koszt i warunki jego użytkowania.

McAfee – cennik oprogramowania antywirusowego

Oto aktualne ceny programu McAfee Total Protection

Możliwe jest automatyczne odnawianie subskrypcji lub comiesięczna/doroczna opłata. 30 dni przed upływem terminu system informuje o konieczności zapłaty.

McAfee zachęca do automatycznego odnowienia planu. Po wyborze tej opcji zyskujesz gwarancję usunięcia wirusów, które przedrą się przez antywirusa lub zwrot pieniędzy oraz darmowy dostęp do sieci VPN.

Zobacz: Kody Rabatowe McAfee

McAfee wersja darmowa

Wersja testowa McAfee
Bezpłatna wersja McAfee Total Protection obejmuje wszystkie aplikacje i jest łatwa w instalacji

Możesz przetestować antywirus McAfee przed wykupieniem planu. Program dostępny jest w 30-dniowej wersji darmowej.

Wersję testową pobierzesz ze strony McAfee – nie potrzebujesz do tego karty kredytowej.

Podczas próbnego korzystania, antywirusem możesz zabezpieczyć do 10 urządzeń korzystających z systemu Windows, Mac OS, iOS lub Android.

W testowej wersji masz dostęp do wszystkich funkcji McAfee Total Protection.

Sprawdzisz jak działa ochrona antywirusowa oraz bezpieczne przeglądanie Internetu, wypróbujesz menedżera haseł, optymalizację wydajności, kontrolę rodzicielską czy też funkcję Safe Family.

Po wygaśnięciu bezpłatnego okresu próbnego oprogramowanie zostanie dezaktywowane.

Zebrałem najważniejsze cechy różnych planów McAfee Total Protection w poniższej tabelce. Szybko sprawdzisz, który plan jest dla Ciebie optymalny:

1 urządzenie5 urządzeń10 urządzeń
cena za pierwszy rok159 zł239 zł279 zł
cena za przedłużenie abonamentu199 zł299 zł349 zł
cena za przedłużenie abonamentutaktaktak
zabezpieczenie sieci domowejtaktaktak
bezpieczne przeglądanie Internetutaktaktak
McAfee Shreddertaktaktak
optymalizacja wydajnościtaktaktak
Secure VPNtaktaktak
menedżer hasełtaktaktak
pomoc techniczna onlinetaktaktak
zgodność z wieloma urządzeniaminietaktak
Safe Familynienietak

Program antywirusowy McAfee – testy

Czytasz opisy antywirusów na stronach producentów i masz wrażenie, że często to czysty marketing?

Tak bywa i dlatego skuteczność programów antywirusowych badają wyspecjalizowane laboratoria.

Wyniki testów różnią się. Czasem skuteczność spada lub wzrasta z miesiąca na miesiąc (pojawiają się nowe wirusy lub producenci wypuszczają nowe wersje programów). Eksperci stosują również różne metody przy badaniu antywirusów.

Często wyniki testów nie przesądzają, że dany program jest zdecydowanie lepszy od konkurencji. Nie dostaniesz jasnej odpowiedzi „Jaki antywirus 2022?” jednak otrzymasz rzetelne wskazówki, które pomogą świadomie wybrać oprogramowanie, od którego zależy Twoje cyberbezpieczeństwo.

Wyniki antywirusa McAfee w AV-Comparatives

Wyniki testów McAfee w AV-Comparatives
McAfee Total Protection jest ceniony przez ekspertów AV-Comparatives za wyjątkową ochronę antywirusową

Antywirus McAfee został oceniony jako najlepszy program antywirusowy w 2021 roku.

„Firma McAfee osiągnęła wyjątkowe wyniki w serii głównych testów konsumenckich AV-Comparatives z 2021 r., zdobywając tym samym nagrodę Produkt Roku. Testy obejmowały różne scenariusze ochrony, wydajność systemu i fałszywe alarmy” – czytam w oficjalnym komunikacie laboratorium.

Spójrz na szczegóły.

Eksperci dali McAfee najwyższe możliwe noty – Advenced+ – w kategoriach ochrona przed malware (złośliwym oprogramowaniem) oraz wydajność (program antywirusowy McAfee nie spowalnia nadmiernie systemu).

Wyróżnienia McAfee od AV-Comparatives
AV Comparatives wyróżniło McAfee złotą nagrodą za ochronę przed malware

Antywirus otrzymał też nagrodą Advanced za skuteczność ochrony w świecie rzeczywistym.

Dodatkowo McAfee może pochwalić się złotą nagrodą za ochronę przed złośliwym oprogramowaniem oraz srebrną za ochronę przed zagrożeniami w świecie rzeczywistym.

Warto jednak pamiętać, że w poprzednich latach wyniki McAfee nie były tak dobre.

Tegoroczne testy wykazały też różnice – ochrona w świecie rzeczywistym została oceniona w czerwcu na standardową. McAfee wyłapał 98,3% ataków.

Dodam, że McAfee ma bardzo mało fałszywych alarmów – nie blokuje omyłkowo „dobrych” witryn i pobieranych plików.

Wyniki antywirusa McAfee w AV Test

Wyniki McaFee w teście AV Test
Nagroda „Top Produkt” dla McAfee – za skuteczność w ochronie komputerów

Laboratorium AV Test nagrodziło McAfee Total Protection nagrodą „Top produkt”. To najwyższe wyróżnienie przyznawane programom antywirusowym.

Antywirus McAfee obronił komputer PC przed wszystkimi atakami typu „0-day malware” czyli nieznanym wcześniej, bardzo groźnym złośliwym oprogramowaniem (średnia dla branży to 99,7%).

Ranking antywirusów AV Test - Windows
Według AV Test, McAfee należy do najbardziej skutecznych antywirusów

Produkt wykazał się również stuprocentową skutecznością przy wykrywaniu zagrożeń rozpowszechnianych przez cyberprzestępców w ciągu ostatnich 4 tygodni.

Skuteczność to nie wszystko. 

Wydajność McAfee wg AV Test
Antywirus McAfee nie jest uciążliwy dla użytkowników – w minimalnym stopniu wpływa na szybkość działania urządzenia

McAfee Total Protection nie zużywa nadmiernie zasobów chronionego urządzenia. Każdy antywirus spowalnia przeglądanie Internetu, pobieranie plików czy też używanie innych aplikacji, ale McAfee robi to w mniejszym stopniu niż przeciętny antywirus.

Wyniki McAfee Mobile Security wg AV Test
McAfee Mobile Security – antywirus na Androida – również otrzymał wysokie noty za skuteczną ochronę antywirusową

McAfee Mobile Security – rozwiązanie na smartfony

McAfee ma propozycję dla użytkowników Androidów i iOS. Warto jednak pamiętać, że antywirus na telefon nie ma tej samej mocy, co program na komputer.

Uruchamiając program antywirusowy na PC nadajesz mu wysokie uprawnienia i może przeskanować wszystkie pliki. Tymczasem w telefonach z Androidem antywirus nie ma takich możliwości. Uniemożliwia to architektura systemu operacyjnego smartfona.

Mimo to warto mieć antywirus na telefonie, bo choć nie daje ochrony w czasie rzeczywistym, to potrafi prześwietlić aplikację, którą pobrałeś spoza autoryzowanego sklepu, np. Google Play.

McAfee pomaga również poprawić wydajność telefonu, zabezpieczyć połączenie przez Wi-Fi, skorzystać z VPN oraz zablokować/namierzyć skradzione urządzenie.

Antywirus na iOS ma jeszcze mniej możliwości, jednak również możesz np. szyfrować dokumenty lub używać Safe Web do ochrony przed stronami internetowymi zawierającymi złośliwe oprogramowanie.

McAfee Mobile Security jest łatwy w obsłudze, ma przejrzysty i dobrze przemyślany interfejs w obu wersjach: na Androida i iOS.

McAfee Mobile Security
McAfee pomoże Ci uniknąć złośliwych stron

McAfee Total Protection – podsumowanie

Czy McAfee jest dobrym, a może bardzo dobrym sposobem na powstrzymanie złośliwego oprogramowania?

Spójrz na podsumowanie zalet i wad antywirusa. Dodałem również opcję „to zależy” z cechami, które mogą Cię zachęcić lub zniechęcić do wyboru programu McAfee Total Protection.

Zalety McAfee

Wady McAfee

McAfee – to zależy

Nasza ocena:

4.61 / 5
★★★★★

Zobacz ofertę McAfee ➙

30-dniowy okres testowy

Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z McAfee?

Antywirus McAfee wymaga systemu operacyjnego:

Urządzenie musi mieć 2 GB pamięci RAM, 1.3 GB wolnego miejsca na dysku, procesor 1 GHz.

McAfee – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy McAfee jest potrzebny?

McAfee to jeden z liderów na rynku antywirusów do domowego użytku. McAfee Total Protection należy do grona najlepszych – jeżeli chcesz zapewnić swojemu urządzeniu solidną ochronę antywirusową, to możesz rozważyć jego wybór. 

Czy antywirus McAfee jest darmowy?

Antywirus McAfee jest płatnym programem jednak oferuje darmowe testowanie pełnej wersji McAfee Total Protection przez 30 dni. Dodatkowo po wykupieniu subskrypcji możesz z niej zrezygnować w ciągu 30 dni i otrzymasz zwrot pieniędzy.

Czy McAfee jest płatne?

McAfee jest płatne. Antywirus możesz wykupić w trzech planach, dla jednego, 5 lub 10 urządzeń.

Ile kosztuje antywirus McAfee?

Program antywirusowy McAfee Total Protection kosztuje w zależności od wybranego planu: 159 – 279 zł za rok oraz 199 zł – 349 zł za odnowienie subskrypcji.

Czy można usunąć McAfee?

Tak, można usunąć McAfee. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie standardowej procedury usuwania programów na Windows/Mac. Możesz również użyć narzędzia McAfee Consumer Product Removal.
Jeżeli korzystasz z darmowego okresu próbnego, to po jego zakończeniu – jeżeli nie wykupisz subskrypcji – antywirus zostanie dezaktywowany.

Jak zapłacić za McAfee?

Za McAfee zapłacisz kartą kredytową, PayPal lub Blikiem. Do wyboru masz dwie opcje: automatyczne odnowienie subskrypcji lub opłata co miesiąc/rok.