NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Recenzja F-Secure (2024): opinie i testy

Analiza i ranking F-Secure to niezwykle doświadczony producent oprogramowania chroniącego komputery, laptopy i smartfony (na rynku od 1988 roku). Jednak czy produkty antywirusowe tej fińskiej firmy z siedzibą w Helsinkach są rzeczywiście tak dobre? Sprawdźmy!

Szybka ocena: antywirus F-Secure

F-Secure

⭐ Ocena: 4.63 ★★★★★
🆓 Wersja darmowa: NIE
✅ Darmowy test: 30 dni
🖥️ Systemy: Windows, macOS, Android, iOS

Zobacz ofertę F-Secure ➙

Antywirus F-Secure – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

AV od F-Secure to dwa główne produkty dla domowych użytkowników: F-Secure Total oraz F-Secure Internet Security. Za chwilę omówimy ich najważniejsze cechy i narzędzia do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i innymi szkodnikami.

F-Secure oferuje również inne usługi: sieć VPN znakomicie zwiększającą prywatność podczas surfowania po internecie oraz F-Secure ID Protection.

F-Secure ID Protection

Najbardziej rozbudowany pakiet zabezpieczeń daje F‑Secure Total, to przede wszystkim:

Czym różni się Internet Security od planu Total?

F-Secure Internet Security

Jest tańszy i nie zawiera niektórych narzędzi: do ochrony prywatności (przede wszystkim VPN, do ochrony połączeń Wi-Fi i zabezpieczeń przed śledzeniem) oraz funkcji ochrony tożsamości (menedżera haseł, monitorowania tożsamości online, pomocy w przypadku kradzieży tożsamości czy alertów na wypadek wycieku danych osobowych).

Program antywirusowy F-Secure w obu wariantach pobierzesz na komputer ze strony internetowej producenta. Aplikacja mobilna pobierana jest ze sklepów Google Play i Apple App Store.

F-Secure w Google Play

Fiński AV został pobrany ponad 1 mln razy ze strony Google Play i zebrał 15,6 tys. opinii (ocena to 4 na 5 gwiazdek).

Użytkownicy produktów Apple ocenili aplikacje na 4,1 (w skali do pięciu).

F-Secure w App Store

Antywirus oferuje też rozszerzenie do przeglądarki – menedżer haseł. Na stronie www dostępne są bezpłatne narzędzia: skanowanie online, Identity Theft Checker (sprawdzisz, czy Twoje dane osobowe wyciekły do sieci) oraz Stron Password Generator służący do tworzenia mocnych haseł.

Narzędzia Online F-Secure

Narzędzia dostępne w F-Secure

Spójrzmy na narzędzia dostępne w panelu sterowania antywirusa od F-Secure. Po zainstalowaniu aplikacji możesz:

My F-Secure

Możesz również wyświetlić oś czasu czyli zobaczyć wszystkie wydarzenia związane z aplikacją F-Secure, skorzystać z sugestii programu oraz zwrócić się o pomoc techniczną.

Wirusy i zagrożenia - F-Secure

W „Wirusy i zagrożenia” czyli najważniejszym module – z punktu widzenia bezpieczeństwa – znajdziesz kilka przydatnych narzędzi, w tym:

Skanowanie F-Secure

Z poziomu „Wirusy i zagrożenia” możesz również wysłać do F-Secure plik, który wydaje się podejrzany, a eksperci zbadają go.

Funkcje F-Secure – porównanie opcji subskrypcji

Porównanie najważniejszych funkcji z produktów F-Secure zebrałem w poniższej tabeli:

Funkcje/UsługiTotalInternet SecurityVPNID Protection
BezpieczeństwoAntywirusTakTakTakTak
Ochrona podczas przeglądaniaTakTakTakTak
Zaufana ocena zakupówTakTakNieTak
Ochrona przed oprogramowaniem ransomwareTakTakNieTak
Ochrona bankowościTakTakNieNie
Kontrola rodzicielskaTakTakNieNie
Tryb gierTakTakNieNie
PrywatnośćOsobista usługa VPNTakNieTakNie
Ochrona połączeń Wi-FiTakTakTakNie
Wirtualna lokalizacjaTakTakTakNie
Ochrona przed śledzeniemTakTakTakNie
Wyłącznik awaryjnyTakTakTakNie
Statystyki ochronyTakNieNieNie
Zaufane sieci Wi-FiTakNieNieNie
Ruch bez ograniczeńTakNieTakNie
Ochrona tożsamościMenedżer hasełTakNieTakTak
Automatyczne wypełnianie formularzy z danymiTakNieTakNie
Monitorowanie tożsamości onlineTakNieTakTak
Alerty dotyczące wyciekówTakNieTakTak
Pomoc w przypadku kradzieży tożsamościTakNieNieTak
Inne korzyściKonto My F-SecureTakTakTakTak
Zdalne zarządzanieTakTakTakTak
Bezpłatna obsługa klientaTakTakTakTak
30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzyTakTakTakTak
Wiele wersji językowychTakTakTakTak

F-Secure, ochrona przeglądania i inne przydatne funkcje

Produkty F-Secure oferują wiele dodatkowych funkcji, które wykraczają poza skanowanie antywirusowe. To namierzanie szkodliwych witryn czy narzędzia dające ochronę bankowości i ochronę tożsamości. Pamiętaj jednak, że wszystkie dostępne są tylko w pakiecie Total:

F-Secure – cennik oprogramowania antywirusowego

F-Secure proponuje dwa podstawowe rozwiązania, które możesz użyć na komputerze lub urządzeniu mobilnym: Total i Internet Security.

Cennik F-Secure

F-Secure Total dostępny jest w trzech wersjach:

F-Secure Total możesz przetestować bezpłatnie przez 30 dni. Producent wymaga założenia konta, ochrona obejmie do 5 urządzeń.

F-Secure Internet Security:

I w tej ofercie producent obiecuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy oraz bezpłatne testowanie po założeniu konta (30 dni).

Zobacz: Kody Rabatowe F-Secure

F-Secure VPN – oferta, zasady i czy warto skorzystać

F-Secure VPN

F-Secure oferuje również VPN (prywatność plus ochrona podczas przeglądania) i ID Protection (ochrona tożsamości) jako indywidualne usługi.

Przyjrzyjmy się bliżej VPN. To skuteczne narzędzie zabezpieczania połączeń internetowych i ochrony prywatności, szczególnie kiedy korzystasz z publicznych sieci. Dzięki VPN od F-Secure ukryjesz swoje prawdziwe IP, jednak pamiętaj, że całkowita „niewidzialność” (anonimowość) w sieci nie jest możliwa.

Dzięki VPN-owi od F-Secure możesz obejść blokadę geograficzną nałożoną przez platformy streamingowe i oglądać filmy oraz seriale niedostępne w Polsce. Usługa pozwala też korzystać z torrentów.

Wady? Niektórzy konkurenci oferują więcej lokalizacji serwerów (F-Secure ma tylko 30 serwerów, przede wszystkim z Europy, są też ulokowane w USA, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Korei Południowej, Singapurze i Australii), a VPN spowalnia korzystanie z sieci.

F-Secure – bezpłatna ochrona antywirusowa

Okres próbny (30 dni) w F-Secure

Bezpłatny okres próbny trwa 30 dni – aby go rozpocząć załóż konto na F-Secure. Karta kredytowa nie jest wymagana. Przed zakończeniem okresu próbnego producent powiadomi Cię o zbliżającym się terminie wykupienia subskrypcji.

F-Secure – pomoc techniczna

Pomoc F-Secure

Wsparcie dla użytkowników to bardzo mocny punkt oferty fińskiej firmy. Na co możemy liczyć?

Niewielu producentów oferuje pomoc telefoniczną, a w F-Secure możemy zadzwonić do konsultantów i otrzymać wsparcie. To nie wszystko. Jeszcze rzadsza jest pomoc udzielana w języku polskim.

Polski support F-Secure

Na pomoc telefoniczną mogą liczyć użytkownicy wszystkich produktów F-Secure: Total, Internet Security, VPN oraz ID Protection.

Program F-Secure – testy

Oceny F-Secure

Nie wiesz czy zdecydować się na wykupienie subskrypcji F-Secure? Może po prostu skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego, to świetny pomysł na przetestowanie, co potrafi ten antywirus. Inny sposób to przejrzenie wyników badań laboratoriów, które specjalizują się w badaniu AV.

Wyniki antywirusa F-Secure w AV-Comparatives

AV-Comparatives wzięło pod lupę F-Secure Internet Security w 2023 r.

Co się okazało? W pięciu z sześciu testów antywirusa osiągnął poziom Advanced. Ostatecznie aplikacja otrzymała certyfikat AV-Comparatives 2023 Approved Windows Security Products (znalazła się wśród 16 innych programów).

Oceny AV Test dla F-Secure

Eksperci zauważyli, że antywirus bardzo szybko usuwał próbki złośliwego oprogramowania m.in. z napędów USB. Na pochwały zasłużył również łatwy w obsłudze interfejs.

Wyniki antywirusa F-Secure w AV Test

Spójrzmy jak prezentuje się fiński antywirus w badaniach AV Test. Najświeższe oceny pochodzą z października 2023 roku. F-Secure Total wypadł bardzo dobrze.

Historyczne wyniki AV Test dla F-Secure

Antywirus otrzymał:

Testerzy ocenili, że antywirus zasłużył na tytuł Top Produktu. F-Secure wykrył wszystkie szkodniki, które podsunęli mu pracownicy laboratorium (wirusy, robaki, trojany i inne), także te najnowsze, niesklasyfikowane (0-day).

AV Test Protection - wyniki dla F-Secure

Również w poprzednich latach AV – wtedy występujący pod nazwą F-Secure Safe – otrzymywał najwyższe noty (w kwietniu 2023 roku w każdej kategorii zebrał maksymalną liczbę punktów).

F-Secure recenzja – podsumowanie

Przyszła pora na podsumowanie tego, co wiemy o F-Secure.

Zalety F-Secure

Wady F-Secure

F-Secure – to zależy

Nasza ocena:

4.63 / 5
★★★★★

Zobacz ofertę F-Secure ➙

30-dniowy okres testowy

Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z F-Secure?

Wymagania dla komputerów z systemem Windows

Wymagania dla komputerów z macOS

Wymagania dla smartfonów/tabletów z Android

Wymagania dla systemu iOS

F-Secure czyli najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy F-Secure jest bezpieczny?

F-Secure jest uznanym programem antywirusowym, który zapewnia skuteczną ochronę przed różnymi rodzajami zagrożeń internetowych, w tym wirusami, malware, phishingiem i innymi atakami (np. oprogramowaniem ransomware). Bardzo przydatna jest ochrona w czasie rzeczywistym, możesz też użyć dodatkowe narzędzia (np. kontrolę rodzicielską), a lekkość F-Secure pozwala zminimalizować wpływ aplikacji na wydajność systemu.

Jak zainstalować F-Secure?

Instalacja aplikacji F-Secure jest łatwa i nie będzie wyzwaniem nawet dla mniej doświadczonych użytkowników. Antywirus chroni komputery z systemem Windows i Mac oraz smartfony z systemem iOS i Android. Pierwszym krokiem do instalacji jest utworzenie profilu My F‑Secure, a następnie opłacenie planu (lub skorzystanie z 30 dniowej darmowej wersji próbnej) oraz pobranie aplikacji. Potrzebujesz ochrony na telefonie? Ściągnij F-Secure z Google Play lub Apple App Store. Warto pamiętać, że poprzez My F-Secure można dodać do jednej subskrypcji więcej urządzeń (i sprawnie zarządzać zabezpieczeniem).