Recenzja Avira (2024): opinie i testy
Avira od lat służy użytkownikom urządzeń z systemami Windows, Mac, Android oraz iOS. Jednak czy warto zaufać wersji darmowej antywirusa Avira czy lepiej zainstalować Avira Antivirus Pro lub inną płatną wersję? Sprawdziłem, co kryje ten program antywirusowy i na jaką ocenę realnie zasłużył.
Szybka ocena: antywirus Avira
- To świetny antywirus: program identyfikuje, blokuje i niszczy złośliwe oprogramowanie w czasie rzeczywistym, jego wysoką skuteczność potwierdzają badania niezależnych laboratoriów (99,98 – 100 proc. zneutralizowanych ataków malware, w zależności od badań). Łączy to z brakiem fałszywych alarmów, które zmniejszają wiarygodność antywirusa.
- Skaner antywirusowy Avira to serce programu: mocne narzędzie do wykrywania złośliwego oprogramowania (np. ransomware, spyware, adware).
- W darmowej wersji masz dostęp do funkcji, za które w wielu antywirusach trzeba płacić (m.in. VPN, ochrona sieci oraz menedżer haseł).
- Program nie ma polskiej wersji językowej, a pełne wsparcie techniczne przez telefon (także po polsku) i e-mail przysługuje tylko użytkownikom płatnych wersji.
- Antywirus nie ma dodatków znanych z innych programów, przede wszystkim kontroli rodzicielskiej.
- Oprogramowanie niemieckiego producenta tylko nieznacznie spowalnia działanie komputera (pamiętaj, że każdy antywirus korzysta z zasobów chronionego urządzenia i w ten sposób wpływa na wydajność systemu).
⭐ Ocena: | 4.38 ★★★★★ |
🆓 Wersja darmowa: | TAK |
✅ Darmowy test: | 60 dni |
🖥️ Systemy: | Windows, macOS, Android, iOS |
Avira to niemieckie przedsiębiorstwo, które produkuje antywirusy od 1986 roku.
Czy to dobry program antywirusowy?
Program Avira – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Możesz skorzystać z darmowego oprogramowania antywirusowego lub wykupić płatną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Na co się zdecydować?
Sprawdziłem, co znajdziesz w różnych planach Avira.
Avira Free Security
Avira Free Security to podstawowa ochrona dla urządzeń z systemem Windows, Mac, Android i iOS zawierająca ciekawe dodatkowe funkcje.
Sercem programu jest działający w czasie rzeczywistym antywirus, który chroni przed atakami złośliwego oprogramowania (ransomware, spyware, adware), trojanów, wirusów komputerowych i innych szkodników.
Możesz przeprowadzić pełne skanowanie systemu lub zdecydować się na szybkie czy też samodzielnie zaaranżowane prześwietlenie komputera (w opcji skanowania jest np. ustawienie harmonogramu czy też wybór dysku do sprawdzenia, skanowanie w poszukiwaniu rootkitów czyli szczególnie groźnych programów, które pomagają szkodnikom ukryć się w systemie).
Oprogramowanie antywirusowe to nie wszystko. W darmowym Avira znajdziesz następujące funkcje:
- sieć VPN, która szyfruje połączenia w internecie (ograniczona do 500 MB na miesiąc) – nikt nie może podejrzeć co robisz w sieci,
- menedżer haseł – stworzysz silne, unikatowe hasła do kont bankowych i innych, a program je zapamięta,
- optymalizator uruchamiania systemu i jego wydajności,
- ochrona sieci.
Darmowy antywirus Avira ma narzędzia, za które u innych producentów musisz zapłacić. Należy do nich np. menedżer haseł. Sieć VPN to cenny dodatek jednak jego przydatność ogranicza nieduża przepustowość (zaledwie 500 MB/miesiąc).
Ciekawostką, która może Cię zainteresować jest koparka kryptowalut wbudowana w darmowy program – Avira Crypto. Jednak mogą jej używać tylko klienci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanady.
Darmową wersję antywirusa znajdziesz na przejrzystej stronie internetowej Aviry.
Avira Antivirus Pro
Zaawansowany program antywirusowy na 1, 3 lub 5 PC, najtańszy w ofercie Avira. Posiada wszystkie narzędzia Avira Free Security oraz szereg dodatkowych funkcji bezpieczeństwa.
Avira Antivirus Pro powstrzyma ataki złośliwego oprogramowania (m.in. ransomware i typu exploit), w tym typu 0-day czyli jeszcze nie sklasyfikowanych.
Avira Antivirus Pro blokuje reklamy i chroni podczas zakupów online i korzystania z e-bankowości: udaremnia ataki phishingowe (np. ładowanie fałszywych stron sklepów www lub wyłudzających wrażliwe dane), skanuje pobierane pliki, daje ochronę przed trojanami bankowymi czy też programami, które kradną hasła (keylogger).
Dodatkowe funkcje to:
- optymalizator uruchamiania systemu i zwiększenie ogólnej wydajności systemu,
- tarcza PUA, która rozpoznaje potencjalnie niechciane aplikacje skryte w pożytecznych programach,
- skanowanie pamięci przenośnej,
- ochrona poczty e mail – skanowanie załączników do e-maili w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania i linków do stron phishingowych,
- bezpłatna obsługa klienta (telefoniczna i przez pocztę e-mail).
Avira Internet Security
Mocny antywirus chroniący przed złośliwym oprogramowaniem i atakami z sieci. W abonamencie jest ochrona 1,3 lub 5 urządzeń.
W Avira Internet Security znajdziesz (oprócz funkcji dostępnych również w darmowym programie) m.in.:
- menedżer haseł pro, który ostrzega jeżeli Twoje dane zostaną skradzione lub wyciekną do sieci,
- automatyczną blokadę połączeń z niebezpiecznymi stronami,
- skanowanie urządzeń USB, kart pamięci i zewnętrznych dysków twardych,
- wzmocnioną ochronę przed ransomware (oprogramowaniem szyfrującym pliki i żądającym okupu za zwrócenie dostępu),
- funkcję wyszukiwania luk w bezpiecznych aplikacjach, które wykorzystuje złośliwe oprogramowanie typu exploit,
- opcje zabezpieczenia poczty e-mail oraz pobierania plików (skanuje załączniki oraz pliki muzyczne, filmy i zdjęcie, także przechowywane przez Ciebie w chmurze),
- Software Updater Pro – automatyczną aktualizację sterowników i programów (wszystkich).
Avira Prime
Najdroższy i najbardziej rozbudowany program w ofercie Avira. Po wykupieniu tej subskrypcji antywirusa możesz zainstalować na 5 lub 25 urządzeniach.
Aplikacja ma wyższy poziom bezpieczeństwa niż pozostałe wersje, m.in.:
- dodatkowe opcje zabezpieczenia poczty e-mail oraz pobierania plików,
- sieć VPN bez ograniczeń,
- wbudowaną ochronę sieci,
- system SpeedUp Pro, który przyspieszy działanie Twojego urządzenia i automatycznie usunie niepotrzebne pliki (niszczarka plików i w sumie 30 narzędzi do tuningu oprogramowania),
- bezpieczną porównywarkę cen,
- optymalizację ustawień prywatności (producent oferuje ponad 200 ustawień do skonfigurowania kilkoma kliknięciami),
- aplikacje premium dla urządzeń mobilnych z Androidem i iOS,
- obsługę klienta VIP czyli dostęp do wsparcia technicznego przez telefon i e-mail.
Avira Prime Mobile – iOS
W darmowej Avira Free Mobile Security na telefony iPhone do Apple otrzymasz m.in.:
- ochronę przed fałszywymi stronami www (phishingiem),
- pomoc w lokalizacji zgubionego/skradzionego iPhona,
- narzędzie do optymalizacji wydajności telefonu,
- tworzenie kopii zapasowej kontaktów,
- narzędzia do blokowania nagrywania rozmów przez Siri,
- darmowy VPN (limit ruchu ograniczony do 100 MB/dzień),
W płatnej wersji Mobile Security Pro dostaniesz m.in. nieograniczony VPN, dodatkowe zabezpieczenie podczas zakupów online (np. automatyczną blokadę witryn, które podszywają się pod banki i sklepy www), ochronę przez spamowymi połączeniami, blokadę stron phishingowych i zawierających szkodniki, możliwość zdalnego sterowania utraconym urządzeniem oraz alert w przypadku wycieku Twoich danych do sieci.
Avira Prime Mobile – Android
To oprogramowanie dla telefonów i tabletów z Android z interesującymi funkcjami.
Prime Mobile oferuje ochronę przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem oraz zestaw narzędzi do zabezpieczenia prywatności.
Dużą zaletą aplikacji jest nieograniczony dostęp do sieci VPN na smartfonie. Możesz bezpiecznie przeglądać sieć korzystając z publicznego Wi-Fi np. w galerii handlowej lub na lotnisku. Do wyboru masz ponad 1500 serwerów na całym świecie. Jednak VPN Pro dostępny jest po wykupieniu planu Prime Mobile. Użytkownicy darmowej aplikacji na Android dostają 100 MB/dzień.
Dodatkowe funkcje to m.in.:
- Robocall czyli ochrona przed złośliwymi i fałszywymi witrynami www (wyłudzającymi dane) oraz blokada niechcianych/spamowych połączeń (dla użytkowników Prime Mobile),
- zdalne sterowanie i lokalizacja zgubionego/skradzionego urządzenia,
- ochrona kamery i mikrofonu przed nieautoryzowanym dostępem aplikacji i osób trzecich.
Avira – dodatkowe funkcje
Producent oferuje dodatkowe funkcje, wiele z nich to darmowe rozwiązania. Możesz je pobrać oddzielnie lub wybierając darmowy program antywirusowy Avira.
Avira Browser Safety
Bezpłatny dodatek, który ma chronić użytkownika przed fałszywymi stronami przechwytującymi dane osobowe (phishing).
Avira Browser Safety blokuje irytujące reklamy oraz utrudnia śledzenie Twojej aktywności przez skrypty śledzące.
Rozszerzenie przeglądarki oznacza złośliwe witryny w wynikach wyszukiwania.
Avira Safe Shopping
To narzędzia ma zagwarantować bezpieczne zakupy online oraz e-płatności.
Avira Safe Shopping pomaga również korzystać z porównywarek cen z wykluczeniem fałszywych stron.
Avira Phantom VPN
Sieć VPN to najlepszy sposób na zachowanie anonimowości podczas korzystania z witryn www i usług internetowych.
VPN szyfruje komunikację w sieci, ukrywa Twoje IP i daje bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznego Wi-Fi (np. w galeriach handlowych lub na lotniskach).
Dodatkowo VPN pozwala korzystać z usług, które mają nałożoną blokadę regionalną (dotyczy to np. serwisów streamingowych z filmami i serialami).
Avira Phantom VPN dostaniesz w darmowej wersji antywirusa, ale z ograniczoną przepustowością. VPN Aviry bez ograniczeń przysługuje w płatnych planach.
Avira Password Manager
Użyteczne narzędzie do tworzenia i przechowywania silnych haseł do wszelkich kont online: poczty e-mail, elektronicznej bankowości czy też serwisów www.
SpeedUp Pro
Zestaw narzędzi do optymalizacji systemu na komputerze.
Moduł czyszczenia pozwala m.in. zwolnić miejsce na komputerze, usuwać pozostałości po skasowanych programach, przyspieszyć czas uruchomienia systemu, a także naprawić błędy dysku twardego i przedłużyć żywotność baterii w laptopie.
Dodatkowe funkcje premium SpeedUp to m.in.:
- szyfrowanie plików na Twoim urządzeniu,
- odzyskiwanie plików przypadkowo skasowanych,
- tworzenie kopii zapasowej lub przywracanie rejestru,
- menedżer procesów – przegląda uruchomione procesy i zatrzymuje niepotrzebne, a obciążające system,
- menedżer ruchu sieciowego – łatwo sprawdzisz, które aplikacje połączone z Internetem możesz wyłączyć.
Najważniejsze dane oraz porównanie produktów Avira znajdziesz w poniższej tabelce:
Avira Free Security | Avira Antivirus Pro | Avira Internet Security | Avira Prime | |
---|---|---|---|---|
cena | 0 zł | 70 zł (117 zł odnowienie) | 90 zł (150 zł odnowienie) | 200 zł (333 zł odnowienie) |
na ilu komputerach możesz zainstalować program | 1 | 1, 3, 5 | 1, 3, 5 | 5 i 25 |
antywirus | tak | tak | tak | tak |
aktualizacja | tak (ręcznie) | tak (ręcznie) | tak | tak |
menedżer haseł | tak | tak | tak (wersja zaawansowana) | tak (wersja zaawansowana) |
optymalizacja i przyspieszenie pracy komputera | tak | tak | tak (wersja zaawansowana) | tak (wersja zaawansowana) |
ochrona przed phishingiem | tak | tak | tak (wersja zaawansowana) | tak (wersja zaawansowana) |
zapora (firewall) | tak | tak | tak | tak |
sieć VPN bez ograniczeń | nie | (limit 500 MB na miesiąc) | (limit 500 MB na miesiąc) | tak |
Program antywirusowy Avira – oferta, zasady i czy warto skorzystać
Co musisz wiedzieć o ofercie niemieckiego producenta? Praktyczne informacje o cenie subskrypcji, pomocy technicznej, wynikach niezależnych testów oraz podsumowanie wad i zalet antywirusa Avira znajdziesz poniżej.
Avira – cena subskrypcji
Masz do wyboru darmową lub płatne wersje Avira.
Każdy z planów możesz wykupić na 1 miesiąc, 1 rok lub 2 lata. Najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest opłacenie subskrypcji za rok z góry.
Subskrypcja kosztuje 70-200 zł za pierwszy rok oraz 117 – 333 zł za odnowienie planów.
Musisz zachować czujność podczas korzystania z okresu testowego – po jego zakończeniu automatycznie rozpocznie się płatna subskrypcja. Opłaty unikniesz jeżeli wcześniej anulujesz korzystanie z Avira.
Np. jeżeli zaczniesz testować Avira Prime 13 października to pieniądze zostaną pobrane z Twojego konta 12 grudnia. Wcześniej dostaniesz na e-mail przypomnienie o zbliżającym się terminie płatności.
Masz prawo zrezygnować z płatnej subskrypcji i otrzymać zwrot pieniędzy. Wystarczy, że zrobisz to w ciągu 60 dni od zakupu (subskrypcja roczna) lub 14 dni od zakupu planu miesięcznego.
Zobacz: Kody Rabatowe Avira
Avira – pomoc techniczna
Z nieograniczonej pomocy technicznej skorzystasz tylko po wybraniu jednego z trzech płatnych planów antywirusa.
Jeżeli używasz bezpłatny program antywirusowy, to pozostaje Ci baza wiedzy online na stronie producenta (obszerna).
Avira – testy jakości
Producent wychwala Avira Antivirus Pro oraz inne programy, ale czy jego produkty rzeczywiście tak dobrze blokują i niszczą złośliwe oprogramowanie? Sprawdziłem, jak oceniają je niezależne laboratoria.
Pamiętaj, że eksperci używają różnych kryteriów podczas badania antywirusów. Przed wyborem programu antywirusowego warto porównać różne wyniki.
Wyniki Avira w AV-Comparatives
Avira Prime zdobyła:
- najwyższe noty – Advanced+ – za ochronę przed malware,
- Advanced za wpływ na wydajność chronionego urządzenia (jest w grupie programów umiarkowanie spowalniających komputer),
- Advanced + za ochronę urządzenia w rzeczywistych warunkach
Avira zablokowała 99,98 proc. złośliwego oprogramowania – to dało antywirusowi 7 miejsce wśród najskuteczniejszych antywirusów (w tych badaniach 100 proc. skutecznością może pochwalić się tylko Avast, AVG, G Data i McAfee).
Co ważne, skuteczność Avira połączona jest ze 100 proc. brakiem fałszywych alarmów. Program nie mylił „dobrych” plików z malware.
Prostota programu sprawia, że jest to doskonały wybór dla użytkowników niebędących ekspertami – ocenili recenzenci AV Comparatives. Dodali, że antywirus ma „bardzo czułą i niezawodną ochronę dostępową przed złośliwym oprogramowaniem”.
Wyniki Avira w AV Test
Z badań AV Test wynika, że Avira znakomicie wykrywa złośliwe oprogramowanie.
Antywirus Avira Internet Security dostał wyróżnienia w kategorii „best usability” za wyjątkowo niski odsetek fałszywych alarmów podczas wszystkich testów przeprowadzonych w 2021 roku.
Program nie blokował plików i stron, które w rzeczywistości nie były złośliwe.
Brak fałszywych alarmów jest ważny, bo podtrzymuje zaufanie użytkowników do antywirusa.
„Dostarczanie niezawodnych i bezbłędnych odpowiedzi na podejrzane działania lub ataki może wzbudzić takie zaufanie. Dzięki temu Avira Internet Security dla systemu Windows jest dobrą rekomendacją zakupową dla użytkowników indywidualnych – mówił Andreas Marx, dyrektor generalny AV-TEST.
Antywirus otrzymał nagrodę „Top produkt”:
- wykrył 100 proc. najgroźniejszych, niesklasyfikowanych szkodników czyli 0-day malware (średnia dla badanych antywirusów to 99,7 proc.),
- nie spowalniał nadmiernie chronionego komputera,
- nie generował fałszywych alarmów.
Antywirus Avira recenzja – podsumowanie ochrony przed złośliwym oprogramowaniem
Czas na podsumowanie: czy Avira to dobre oprogramowanie antywirusowe dla systemów Windows, komputerów Mac oraz urządzeń mobilnych? Zebrał zalety, wady i cechy, których nie można zaliczyć jednoznacznie to tych grup.
Zalety Avira
- program zapewnia niemal doskonałą ochronę przed najgroźniejszymi wirusami i robakami komputerowymi oraz malware,
- możesz skorzystać z różnych planów Avira: wersji darmowej oraz trzech pakietów płatnych,
- darmowa wersja Avira wykorzystuje potężny silnik antywirusowy zaprzęgnięty do pracy w płatnych planach Aviry,
- skaner wykorzystuje rozwiązania chmurowe i dzięki temu w minimalnym stopniu zużywa zasoby chronionego urządzenia,
- badania niezależnych ekspertów dowiodły, że Avira ma bardzo mało fałszywych alarmów,
- przejrzysty interfejs użytkownika znakomicie ułatwia codzienne korzystanie z aplikacji,
- instalacja programu nie będzie problemem nawet dla mniej doświadczonych użytkowników,
- w Avira Free Security masz darmową sieć VPN (choć z nałożonym limitem i tylko jednym dostępnym serwerem),
- płatne plany Avira mają dodatkowe funkcje, np. skaner poczty e-mail, automatyczne aktualizacje oprogramowania, szyfrowanie poufnych plików oraz zaawansowane narzędzia poprawiające wydajność systemu,
- Avira spowalnia komputer w umiarkowanym stopniu,
- w płatnym planie masz telefoniczną obsługę klienta (wsparcie) w języku polskim,
- Avira Antivirus Pro możesz testować za darmo przez 60 dni (trzeba podać dane karty kredytowej lub PayPal),
- masz 60 dni na rezygnację z wykupionej rocznej subskrypcji Avira lub 14 dni w przypadku miesięcznego planu,
- w ramach planu Prime otrzymasz zaawansowane aplikacje do ochrony urządzeń z iOS oraz Androidem,
- w Avira Free Security znajdziesz narzędzie, za które w antywirusach konkurencji trzeba dodatkowo zapłacić (m.in. generator haseł i VPN),
- pakiet Prime możesz wykupić nawet dla 25 urządzeń,
- producent zapewnia, że nie sprzedaje i nie udostępnia danych użytkowników trzecim stronom np. sieciom reklamowym oraz instytucjom rządowym.
Wady Avira
- oprogramowanie Avira nie ma polskiej wersji językowej (choć niektóre narzędzia, np. System SpeedUp są przetłumaczone na język polski),
- nieograniczona obsługa klienta – pomoc techniczna – dostępna jest tylko w płatnych planach (wsparcie telefoniczne, e-mail),
- brak opcji czatu internetowego z biurem obsługi klienta,
- płatne plany Aviry nie należą do najtańszych na rynku,
Avira to zależy
- przy darmowym testowaniu płatnych produktów Avira musisz podać dane karty płatniczej lub PayPal,
- opłaty na zakończeniu okresu próbnego pobierane są automatycznie,
- darmowy Phantom VPN Pro ma ograniczenie do tylko 500 MB na miesiąc, sieć bez limitów dostaniesz w Avira Antivirus Pro oraz pozostałych płatnych subskrypcjach,
- wiele dodatkowych funkcji nie znajdziesz w darmowej wersji antywirusa (być może ich nie potrzebujesz),
- program nie ma niektórych narzędzi oferowanych przez konkurencję, np. kontrolę rodzicielską,
- w wersji darmowej i płatnych programach znajdziesz koparkę kryptowalut – to narzędzie dostępne w tej chwili w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.
Nasza ocena:
4.38 / 5
★★★★★
Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z Avira?
Oto warunki techniczne, które musi spełnić Twoje urządzenie, aby zainstalować program Avira:
- Windows 7 lub nowszy,
- MacOS 10.15 Catalina lub nowszy,
- Android 6 lub nowszy,
- iOS 11 lub nowszy.
Twoje urządzenie musi być połączone z Internetem, żeby zainstalować Avira, a potem robić aktualizacje.
Avira – często zadawane pytania (FAQ)
Czy antywirus Avira jest darmowy?
Tak, antywirus Avira jest darmowy – możesz go pobrać ze strony firmy. Do wyboru masz też trzy płatne wersje programu z dodatkowymi funkcjami i wyższym poziomem zabezpieczeń (m.in. ochrona sieci, VPN bez ograniczeń, zaawansowany menedżer haseł, skanowanie poczty e-mail).
Ile kosztuje Avira?
Dostępna jest darmowa wersja programu antywirusowego oraz płatne plany. Subskrypcję Avira wykupisz na 1 miesiąc, 1 rok lub 2 lata. Najkorzystniejszy jest wybór planu na rok, zapłacisz za niego 70-200 zł oraz 117-333 zł za odnowienie subskrypcji.
Czy Avira jest dobry?
Avira to bardzo dobry program, który chroni komputer w czasie rzeczywistym, ma silny skaner antywirusowy i wiele innych funkcji dostępnych nawet w ramach bezpłatnego planu. Skuteczność programu potwierdzają nagrody przyznane przez niezależne laboratoria – Avira to jeden z lepszych produktów na rynku oprogramowania antywirusowego dla użytkowników domowych. Jego zaletą jest również łatwość obsługi dla nietechnicznych użytkowników, brak fałszywych alarmów oraz minimalne spowolnienie komputera nawet podczas pełnego skanowania.