NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Program antywirusowy na telefon (smartfona)

Analiza i ranking TOP 5 Najlepszych Antywirusów na telefon w 2024. Jaka aplikacja antywirusowa na smartfona? Testy, porównania, opinie i ranking.

Jaka jest najlepsza aplikacja antywirusowa na smartfona, która ze 100 proc. skutecznością wykrywa złośliwe oprogramowanie i czy rzeczywiście nowoczesne telefony potrzebują takiej dodatkowej ochrony? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w moim przewodniku.

Jak chronić telefon przed złośliwym oprogramowaniem?

Czy antywirus na telefon ma sens? Przecież Android i iOS wyposażone są we wbudowane narzędzia służące do wykrywania i neutralizacji złośliwego oprogramowania. Sprawdź, czy większość aplikacji antywirusowych ze sklepu Google Play lub App Store mają sens.

Smartfon

Antywirus na telefon dla systemu Android iOS

Aplikacje antywirusowe do wykrywania i czyszczenia Androida ze złośliwego oprogramowania znajdziesz w sklepie Google Play lub na witrynach producentów. To programy chroniące telefon w czasie rzeczywistym przed najnowszymi zagrożeniami, oferujące skaner antywirusowy, ochronę przed niebezpiecznymi aplikacjami, skaner Wi Fi oraz wiele innych funkcjonalności. Poznasz je niżej, w zestawieniu płatnych i darmowych antywirusów na system Android.

Wielu ekspertów podkreśla, że architektura Androida uniemożliwia antywirusom działanie, które znamy z programów zainstalowanych na komputerach.

Aplikacje antywirusowe nie mogą sprawdzać innych plików na telefonie, bo nie mają do nich dostępu. W nowych wersjach programu – od Androida 11 – każda aplikacja instalowana na telefonie działa w oddzielnym środowisku. Skuteczność zewnętrznych antywirusów (poza Google Play Protect, o którym za chwilę więcej) jest zatem ograniczona.

Zobacz: Antywirusy na Androida – ranking najlepszych 2024

Co trzeba wiedzieć o programach antywirusowych na iPhone?

Co z produktami Apple? Mac, iPhone i iPad mają opinię bardziej odpornych na złośliwe oprogramowanie. To prawda. Wirusów przygotowanych na iOS jest mniej niż na Androida.

Przestępcy rzadziej atakują iPhone, bo to mniej popularny smartfon, a Apple ma bardzo restrykcyjne zasady dla aplikacji umieszczonych w sklepie App Store – są one dokładnie sprawdzane.

Laboratoria badające antywirusy na komputery i Androida nie robią takich testów dla iOS. Dlaczego? Nie ma to sensu.

Antywirusy na iPhone mają bardzo ograniczone pole do popisu. Każda aplikacja na tym telefonie działa w odrębnym środowisku. Żadna aplikacja – także antywirusowa – nie ma wpływu na inne programy i sam system operacyjny.

Jednak programy antywirusowe na produkty Apple mogą się przydać, bo dają dodatkową warstwę zabezpieczenia – obok funkcji bezpieczeństwa wbudowanych w iPhone lub iPad. Taki program np. zapewni ochronę przed phishingiem (chroni wrażliwe dane i poufne dane) oraz da dostęp do sieci VPN.

Zobacz: Antywirusy dla iPhone – ranking najlepszych 2024

Telefon zabezpieczony kodem PIN i odciskiem palca

6 najlepszych aplikacji antywirusowych na telefon

Zanim przedstawię Ci aplikacje antywirusowe, które zbierają najwyższe noty, kilka zdań o Google Play Protect czyli module bezpieczeństwa wbudowanym w Androida. Jest bezpłatny i ma go każdy telefon z tym systemem.

Google Play Protect – wbudowana ochrona dla systemu Android

Google Play Protect

Google Play Protect służy do ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem oraz innymi zagrożeniami online. Działa na kilka sposobów:

  1. Skanowanie: Google Play Protect regularnie skanuje urządzenie w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania oraz niebezpiecznych aplikacji.Skanowanie możesz też włączyć w każdej chwili ręcznie: Ustawienia > Biometria i zabezpieczenia > Google Play Protect >Skanuj.
  2. Ochrona pobierania: aplikacja sprawdza wszystkie aplikacje, które są pobierane ze sklepu Play.
  3. Ochronę skradzionego/zgubionego urządzenia: możesz zlokalizować smartfon, zdalnie go zablokować, zmienić PIN/hasła blokady, ustawić wyświetlanie komunikatu np. z numerem Twojego telefonu kontaktowego, wymazać dane lub przywrócić ustawienia fabryczne.
  4. Ochrona podczas użytkowania: Google Play Protect stale monitoruje działanie aplikacji i w razie potrzeby blokuje te, które mogą być szkodliwe dla urządzenia. Możesz je usunąć z urządzenia.
  5. Kontrola aplikacji: dzięki Play Protect możesz kontrolować, które aplikacje mają dostęp do Twoich danych osobowych lub funkcji na urządzeniu.

Jaki jest problem z aplikacją Play Protect? Jej stosunkowo mała skuteczność.

Spójrz na wyniki badań niezależnego laboratorium AV Comparatives. Spośród 11 badanych aplikacji na Androida tylko Play Protect nie przeszła zadowalająco testów.

Play Protect zapewnił bezpieczeństwo na poziomie 87,9 proc. To nie wszystko. Aplikacja miała też najwięcej fałszywych alarmów – myliła szkodliwe oprogramowanie z bezpiecznymi aplikacjami.

Równie słabe wyniki miał Play Protect w badaniach AV-Test. Zajął ostatnie miejsce chroniąc telefon przed 75,3 proc. ataków malware w czasie rzeczywistym (średnia dla wszystkich antywirusów to 97,6 proc.).

Konkurencja wypadła o wiele lepiej. Zobacz, które aplikacje miały najlepsze wyniki w testach niezależnych laboratoriów.

Wybór najlepszych aplikacji antywirusowych – top 10

Oto aplikacje antywirusowe na urządzenia mobilne z systemem Android, które najlepiej chronią przed złośliwym oprogramowaniem.

AV-Comparatives:

Porównanie apliakacji - tabela

AV-Test:

Spośród 17 testowanych aplikacji, 13 powstrzymało wszystkie próbki złośliwego oprogramowania, nie obciążało baterii i nie myliło dobrych programów z malware:

AV Test: porównanie aplikacji na Androida

Najlepsze aplikacje antywirusowe – Android i iOS

Wybrałem 6 aplikacji, które najlepiej powstrzymują złośliwe oprogramowanie. Przedstawię Ci funkcje, na które warto zwrócić uwagę.

1# Bitdefender Mobile Security

Bitdefender Mobile Security

Mobilny Bitdefender to płatny/darmowy antywirus dla systemu Android i iOS.

W wersji free znajdziesz m.in. skanowanie w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania w aplikacjach i pamięci (także zewnętrznej), domyślny tryb autopilota, ochronę przed malware.

Dodatkowe narzędzia w abonamencie Bitdefender to:

2# G Data Mobile Security

G Data Mobile Security

Płatna aplikacja G Data dedykowana jest na urządzenia z Android. Oferuje:

3# Trend Micro Mobile Security

Trend Micro Mobile Security

Trend Micro możesz używać w opcji abonamentowej i bezpłatnej.

Trend Micro proponuje:

4# AVG AntiVirus Free

AVG AntiVirus Free

AVG AntiVirus Free to darmowa aplikacja antywirusowa zwalczająca złośliwe oprogramowanie przeznaczona dla systemu Android.

AVG AntiVirus Free zawiera:

5# Avast Mobile Security

Avast Mobile Security

Avast to darmowy antywirus dla urządzeń z systemem Android. Firma Avast jest właścicielem AVG i dlatego wiele rozwiązań jest podobnych w obu aplikacjach antywirusowych.

Avast proponuje:

6# Kaspersky Standard for Android

⚠️ UWAGA: Odradzamy używania programów i aplikacji rosyjskiej firmy Kaspersky! ⚠️

Kaspersky Standard for Android

Kaspersky Standard for Android to antywirus użytkowników systemu Android, ma wersję płatną i bezpłatną.

W wariancie free znajdziesz:

Co oferuje Kaspersky Standard for Android dla abonentów? Oto dodatkowe narzędzia:

⚠️ UWAGA: Odradzamy używania programów i aplikacji rosyjskiej firmy Kaspersky! ⚠️

Ile kosztuje antywirus na telefon?

Wiele osób preferuje bezpłatne zabezpieczenia, jednak większość darmowych aplikacji antywirusowych ma tylko podstawowe narzędzia powstrzymujące złośliwe oprogramowanie.

W płatnych aplikacjach znajdziesz dodatkowe funkcje, np. ochronę przed phishingiem, kontrolę rodzicielską, ochronę karty SIM czy też sieć VPN służącą do wysoce anonimowego korzystania z internetu.

Ceny abonamentów popularnych wyżej aplikacji (za miesiąc, za 1 urządzenie):

Program antywirusowy na telefon – często zadawane pytania (FAQ)

Jaki program antywirusowy na telefon?

Do wyboru masz różne darmowe i płatne programy dla systemu Android i iOS. Do popularnych opcji należą programy Avast (za darmo/abonament), Bitdefender (abonament), Kaspersky Mobile Antivirus (za darmo/abonament) oraz ESET (abonament). Przed wyborem antywirusa porównaj, jakie funkcje oferują różne programy, sprawdź ceny i warunki subskrypcji oraz opinie niezależnych ekspertów i użytkowników.

Czy potrzebny jest antywirus na telefon?

Wielu specjalistów uważa, że nowoczesne smartfony nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem. Wynika to z architektury Android i iOS, która uniemożliwiają aplikacjom antywirusowym na telefon dostęp do innych programów i elementów systemu. Jednak sam musisz zdecydować – dobra aplikacja antywirusowa na telefon ma wiele dodatkowych, przydatnych funkcji, które poprawiają ogólne bezpieczeństwo urządzenia.

Jaki dobry program antywirusowy za darmo?

Wiele antywirusów dla telefonów komórkowych jest dostępnych za darmo, np. Google Play Security wbudowany w Androida czy też aplikacje Avast, Avira Antivirus Security Free lub AVG AntiVirus Free. Darmowa aplikacja oferuje podstawową ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, np. skanowanie urządzenia i blokowanie niebezpiecznych aplikacji.

Jak sprawdzić, czy telefon ma wirusa?

Masz kilka sposobów na sprawdzenie, czy Twój telefon jest zainfekowany wirusem:
1. Zainstaluj antywirusa na smartfonie i uruchom skanowanie. Jeżeli masz urządzenia z Androidem to użyć wbudowanego narzędzia Google Play Protect. W przypadku wykrycia wirusa aplikacja powinna poinformować o tym i zaproponować możliwość usunięcia szkodnika.
2. Sprawdź, czy na urządzeniu pojawiają się nieoczekiwane reklamy lub pop-upy. Jeśli tak, to mogą one świadczyć o zawirusowaniu urządzenia.
3. Obserwuj zachowanie telefonu. Czy działa płynnie, a może zauważyłeś zaskakujące, niecodzienne zachowanie, np. bardzo szybkie zużycie baterii? To mogą być objawy infekcji malware.
4. Sprawdź listę zainstalowanych aplikacji. Czy znajdują się tam programy, których nie pamiętasz, lub które wyglądają podejrzanie?