NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Recenzja G Data (2024): opinie i testy

Analiza i ranking G Data to niemiecka firma z solidnym doświadczeniem, które antywirusy od dekad chronią komputery użytkowników na całym świecie. Oprogramowanie antywirusowe tworzy od 1985 roku. Czy obiecywana ochrona i bezpieczeństwo urządzeń mobilnych i komputerów jest rzeczywiście na najwyższym poziomie? Sprawdziłem zabezpieczenia G Data dostępne dla indywidualnych klientów.

Szybka ocena: antywirus G Data

G Data

⭐ Ocena: 4.47 ★★★★★
🆓 Wersja darmowa: NIE
✅ Darmowy test: 30 dni
🖥️ Systemy: Windows, macOS, Android, iOS

Zobacz ofertę G Data ➙

Antywirus G Data – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Oferta antywirusów G Data
Antywirus G Data zainstalujesz w systemie Windows, Mac, iOS oraz Androida

G Data produkuje antywirusy dla klientów indywidualnych oraz firm. W tej recenzji przyjrzę się programom dla „zwykłych” zjadaczy chleba.

Niemiecka firma oferuje trzy produkty:

W ofercie jest też G Data Antivirus Mac oraz oprogramowanie na smartfony i tablety. Sprawdźmy, co znajdziemy w każdym z produktów.

G Data Antivirus

G Data Antivirus
Podstawowy produkt w rodzinie G Data

Podstawowe zabezpieczenie w rodzinie produktów niemieckiej firmy.Oferuje silną ochronę przed wirusami, trojanami, phishingiem, programami wymuszającymi okup (ransomware) oraz innymi zagrożeniami, które znajdziesz w Internecie.

Producent podkreśla, że korzysta z możliwości sztucznej inteligencji i analizy zachowania przy wykrywania głęboko ukrytych malware i neutralizacji nawet najnowszych, nieznanych do tej pory zagrożeń. Stosuje autorskie rozwiązania, np. DeepRay i BEAST (służy do ochrony komputera m.in. przed atakami typu 0-day).

Antywirus dobrze radzi sobie z programami typu exploit, które wykorzystują do ataku luki w legalnym oprogramowaniu. G Data Antivirus zamyka główne punkt dostępu dla złośliwego oprogramowania.

Program zawiera skuteczny skaner umożliwiający różne tryby prześwietlania urządzenia: skanowanie pamięci i procesów uruchamianych przy rozruchu systemu, skanowanie wybranych katalogów i plików, skanowanie nośników danych oraz skanowanie w poszukiwaniu rootkitów, czyli niebezpiecznych programów gnieżdżących się w komputerze, trudnych do wykrycia i wykradających cenne informacje (np. hasła do bankowości online).

G Data Internet Security

G Data Internet Security
G Data Internet Security zawiera dodatkowe funkcje, m.in. bezpieczne kopie w chmurze i kontrolę rodzicielską

Program przeznaczony dla osób, które potrzebują bardziej rozbudowanego zabezpieczenia podczas korzystania z sieci.

Jednym z atutów tego antywirusa jest ochrona bankowości online. Służy do tego moduł Web Protection, który blokuje złośliwe strony internetowe, przede wszystkim służące do phishingu, czyli wykradania danych wrażliwych (karty kredytowej czy też hasła do bankowości internetowej).

Do obrony pieniędzy użytkowników programu służy też technologia BankGuard – zabezpiecza komputer przed trojanami bankowymi, a także blokuje wyświetlanie sfałszowanych stron do e-bankowości.

G Data Total Security

G Data Total Security
Antywirus ze wszystkimi funkcjami oferowanymi przez producenta

G Data Total Security to najwyższy poziom ochrony w ofercie dla użytkowników domowych. Antywirus oferuje też najlepszy stosunek jakości produktu do ceny.

W tym programie masz dostęp do wszystkich funkcji znanych z tańszych planów oraz dodatkowych narzędzi. Należą do nich m.in. menedżer haseł. Umożliwia tworzenie i bezpieczne przechowywanie silnych haseł.

Program zawiera też funkcję automatycznego tworzenia kopii zapasowej. To niezwykle przydatne narzędzie. Twoje zdjęcia, dokumenty i inne ważne dane są zapisywane w chmurze. Backup to najlepsza ochrona przed utratą ważnych materiałów na skutek awarii dysku w komputerze lub ataku złośliwego oprogramowania (np. wymuszającego okup).

Tuner G Data
Tuner wydajnościowy, to narzędzie przyspieszające nasz komputer

Kolejne przydatne narzędzie to tuner wydajnościowy (poprawia wydajność komputera m.in. usuwając nieaktualne wpisy pamięci podręcznej), kontrola dostępu (wyznaczysz osoby, które będą mogły korzystać z pamięci USB, nagrywarek, dysków twardych i innych urządzeń na komputerze) oraz szyfrowanie poufnych danych czy też pamięci USB.

G Data Mobile Security

G Data Mobile Security
G Data ma produkty na urządzenia mobilne z Androidem i iOS

Producent pomyślał również o zabezpieczeniach dla urządzeń mobilnych z systemem Android i iOS. Zawierają m.in. skaner złośliwego oprogramowania, ostrzeżenia o aplikacji, która żąda uprawnień niezwiązanych z jej funkcją oraz narzędzie do lokalizacji zgubionego urządzenia.

W G DATA Mobile Security iOS możesz skorzystać z zintegrowanej przeglądarki, która chroni m.in. przed phishingiem.

G Data Antivirus Mac

G Data Antivirus Mac
G Data Antivirus Mac chroni m.in. przed przenoszeniem wirusów na urządzenia z Windows

Bezpieczeństwo komputerów Apple zapewnia G Data Antivirus Mac. Program pozwala m.in. na skanowanie na żądanie, zapewnia bezpieczne korzystanie z Internetu (np. blokuje niebezpieczne strony internetowe, na które wszedłeś klikając link w e-mailu), wykrywa niebezpieczne programy, które uruchamia się po przekazaniu pliku na komputer z Windows, chroni wrażliwe dane przed phishingiem.

Szczegóły oferty niemieckiej firmy zebrałem w tabelce:

G Data AntivirusG Data Internet SecurityG Data Total Security
cena135,30 zł172,20 zł196,80 zł
antywirus (ochrona przed m.in. ransomware, exploitami, phishingiem i innym złośliwym oprogramowaniem)taktaktak
codzienna aktualizacja sygnaturtaktaktak
dwa silniki skanującetaktaktak
BankGuard – funkcja zabezpieczająca dodatkowo e-bankowość i e-zakupytaktaktak
AntiSpamtaktaktak
automatyczne skanowanie pamięci przenośnych (USB, dyski)taktaktak
ochrona portfeli kryptowaluttaktaktak
implementacja AMSItaktaktak
pomoc techniczna (język polski)taktaktak
firewallnietaktak
kontrola rodzicielskanietaktak
automatyczna kopia zapasowa w chmurzenietaktak
menedżer hasełnienietak
kontrola urządzeńnienietak
zintegrowany tuner zapewniający większą wydajność i bezpieczeństwonienietak
darmowa wersja próbna30 dni30 dni30 dni

* Ceny za 1. stanowisko na 12 miesięcy bez promocji

Test G Data
Każdy antywirus możesz przed zakupem przetestować i sprawdzić, jak działa jego ochrona

G Data – oferta, zasady i czy warto skorzystać

Każdy program G Data możesz wykupić na 12, 24 lub 36 miesięcy dla 1-5 stanowisk: 

Cennik G Data
W każdym planie antywirus użyjesz na jednym urządzeniu – kolejne stanowiska trzeba wykupić

G Data – dodatkowe funkcje

G Data nie oferuje zbyt wielu dodatkowych funkcji. Na stronie producenta znajdziesz natomiast kilka niezłych, darmowych narzędzi. Skorzystasz z nich bez instalacji antywirusów. To m.in. G Data Clean up czyli program usuwający Adware, paski narzędzi i wtyczki z przeglądarki oraz inne „Potencjalnie niepożądane programy (PUP)” – bardzo trudne do tradycyjnego odinstalowania.

Firewall G Data
Firewall chroniący przed atakiem hackerów jest dostępny w droższych planach

G Data VPN

Producent oferuje sieć VPN służącą do wysoce anonimowej, szyfrowanej komunikacji w sieci. Użytkownik łączy się z Internetem przez jeden z 2 tys. serwerów rozsianych na całym świecie. Obserwujący nie mogą poznać jego IP ani sprawdzić jakie strony odwiedza i co na nich robi.

G Data zapewnia, że sama też nie zbiera danych o tym, co porabiają jej klienci w Internecie – nie tworzy dzienników dotyczących ich aktywności online (polityka “no –  log”). 

Uwaga! G Data VPN nie jest dostępny dla subskrybentów antywirusa. Tą usługę trzeba wykupić osobno. Licencja na 10 urządzeń/rok kosztuje 140 zł.

G Data VPN
VPN od G Data nie znajdziesz w żadnym planie – to narzędzie, które warto wykupić

G Data za darmo

Każdy program antywirusowy G Data możesz wypróbować za darmo. Okres testowy trwa 30 dni. Dotyczy to również antywirusów na komputery Mac oraz Androida.

Darmową wersję antywirusa pobierzesz ze strony producenta. Ucieszyło mnie, że nie ma obowiązku podania formy płatności (PayPal, karta kredytowa). 

Dla części potencjalnych testerów minusem może być konieczność podania m.in. adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz e-maila. To warunek otrzymania licencji.

Darmowy test G Data - aktywcja licencji
Dane, które należy podać, żeby skorzystać z darmowego testu G Data

G Data – kontynuacja licencji

Jak przedłużyć ważność licencji G Data? Zrobisz to:

Nowa licencja jest dodawana w Panelu Klienta (“Twoje licencje”, a potem “Dodaj licencje”, należy wpisać i zatwierdzić klucz licencyjny).

Support G Data
Antywirus ma mocny atut w postaci wsparcie technicznego w języku polskim

Program G Data  – testy

Realną skuteczność antywirusów badają wyspecjalizowane laboratoria. Komputery bombardowane są zawirusowanymi programami, eksperci wchodzą na strony z ransomware i innymi rodzajami niebezpiecznego oprogramowania. Sprawdzają jak programy antywirusowe radzą sobie z zagrożeniami w czasie rzeczywistym. Wyniki badań są dobrą wskazówką przy wyborze programów antywirusowych. Co mówią o zabezpieczeniach G Data?

Wyniki antywirusa G Data w AV-Comparatives

Wyniki G Data w testach AV-Comparatives
G Data jest wśród antywirusów najwyżej ocenianych przez AV-Comparatives

Jak wypada oprogramowanie G Data w testach laboratorium AV-Comparatives?

G Data Total Security jest wśród najlepiej ocenianych programów. Bardzo dobrze sprawdza się w testach na ochronę komputerów w czasie rzeczywistym – zdobył nagrodę Advanced – choć jego wyniki zaniżają fałszywe alarmy (blokowanie „zdrowych” plików i stron www).

Mimo wszystko, G Data jest w pierwszej dziesiątce antywirusów, które mają najmniej nietrafionych alarmów. Producent ogłosił, że już po wykonaniu testów w marcu 2022 roku poprawił błędy, który odpowiadały za fałszywe alarmy.

Program w minimalnym stopniu spowalnia działanie komputera. Działa w tle, w czasie rzeczywistym chroniąc urządzenie, a jednak nie zużywa zbyt wielu jego zasobów. W tej kategorii G Data Total Security jest w światowej czołówce – zdobył nagrodę Advanced+.

AV-Comparatives - wyniki tetsów wydajności
Antywirus od G Data chroni komputer bez „zamulania” systemu

Wyniki antywirusa G Data w AV Test

Laboratorium AV Test przyznało G Data Total Security tytuł „Top produkt”. Antywirus otrzymuje tą nagrodę regularnie. Testerzy doceniają, że program nie spowalnia nadmiernie systemu (wypada lepiej niż średnia w branży), a jednocześnie skutecznie chroni urządzenia.

Co ciekawe, laboratorium nie potwierdziło dużej liczby fałszywych alarmów.

G Data otrzymał najwyższą nagrodę „Best Performance” za wydajność w 2021 roku. „Produkt wymaga tylko bardzo niewielu zasobów systemowych do solidnej ochrony” – podkreślili testerzy.

Nagroda AV Test za wydajność G Data
Nagroda dla G Data za wydajność antywirusa

G Data recenzja – podsumowanie

Niemiecki producent ma całkiem bogatą ofertę dla użytkowników domowych. Czy obiecywana ochrona rzeczywiście zapewnia bezpieczeństwo komputerów oraz urządzeń mobilnych? 

Z mojej oceny wynika, że faktycznie niemiecki producent dotrzymuje słowa. Antywirusy G Data to bardzo dobre zabezpieczenie przed niebezpiecznym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami. Ma jednak pewne wady, o których też należy wspomnieć.

Zalety G Data 

Wady G Data 

G Data – to zależy

Nasza ocena:

4.57 / 5
★★★★★

Zobacz ofertę G Data ➙

30-dniowy okres testowy

Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z G Data?

Wymagania systemowe dla Windows:

Wymagania systemowe dla Mac:

G Data – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy G Data to dobry antywirus?

Tak, G Data to dobry antywirus dla komputera i urządzeń mobilnych. Jego skuteczność potwierdzają badania niezależnych laboratoriów, które porównują i oceniają dostępne na rynku programy.

Jak zainstalować G Data?

G Data zainstalujesz wchodząc na stronę firmy, wybierając antywirus i klikając przycisk „kup teraz” lub opcję „wypróbuj G Data za darmo”. Możesz również kupić licencję od zewnętrznego sprzedawcy.

Jak aktywować G Data?

W celu aktywacji G Data wystarczy pobrać plik instalacyjny i uruchomić instalację. Jeśli Twoja licencja wygasła możesz aktywować program bez ponownej instalacji używając klucza rejestracyjnego lub danych dostępowych (nazwy użytkownika i hasła).

Jakie produkty G Data oferuje użytkownikom domowym?

Dla użytkowników domowych firma przygotowała trzy produkty na system operacyjny Windows: G Data Antivirus, G Data Internet Security oraz G Data Total Security.
Dla użytkowników Mac przeznaczony jest G Data Antivirus Mac, a na urządzenia mobilne G Data Mobile Security Android oraz G DATA Mobile Security iOS.