NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Recenzja AVG (2024): opinie i testy

Analiza i ranking Antywirus AVG zapewnia ochronę komputera (PC, Mac), Internetu, poczty e-mail, a także zabezpiecza prywatne dane, dane bankowe, wiadomości e-mail oraz daje tarczę przed atakami hakerów. To jeden z najbardziej popularnych antywirusów na rynku. Sprawdziłem, co oferuje AVG, jakie ma wady i zalety.

Szybka ocena: antywirus AVG

AVG

⭐ Ocena: 4.82 ★★★★★
🆓 Wersja darmowa: TAK
✅ Darmowy test: 30 dni
🖥️ Systemy: Windows, macOS, Android, iOS

Zobacz ofertę AVG ➙

Antywirus AVG – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

AVG to antywirus, który powstał w 1992 roku, a kilka lat temu przejęła go Avast, czeska firma znaną z darmowego oprogramowania antywirusowego. Jest jednym z najbardziej popularnych i najchętniej wybieranych antywirusów.

Decydując się na AVG masz do wyboru trzy warianty przeznaczone dla użytkowników domowych, na komputery PC i Mac oraz telefony z systemem Android i systemem iOS:

Program AVG po uruchomieniu
Tak wygląda panel startowy po uruchomieniu darmowego AVG

Spójrzmy na szczegóły produktów spod szyldu AVG.

AVG – cennik oprogramowania antywirusowego

Ile kosztuje antywirus AVG? To zależy od wersji programu i planu, który wybierzesz. Spójrz na aktualną ofertę. I pamiętaj, że możesz użyć bardzo solidny antywirus AVG bezpłatnie.

Cena AVG Internet Security:

Cena AVG Ultimate:

Jeżeli przed wyłożeniem pieniędzy lubisz przetestować produkt, to producent umożliwia test programu – w każdej wersji – za darmo przez 30 dni. Co istotne, nie musisz posiadać karty kredytowej.

Ważne – to ceny za pierwszy rok. Producent oferuje często promocje – AVG możesz kupić taniej o 28-46%.

Sprawdźmy teraz, co dostaniesz za swoje pieniądze i jaka jest ochrona antywirusowa w AVG.

AVG Antivirus Free – darmowe podstawowe oprogramowanie antywirusowe

Możesz pobrać darmowy antywirus od AVG na Windows lub Mac:

Pobieranie AVG AntiVirus Free na PC (Windows)
Pobieranie AVG AntiVirus Free na Mac (macOS)

Program pozwoli Ci blokować wirusy i złośliwe oprogramowanie w tym szczególnie groźne oprogramowanie szantażujące (ransomware) oraz służące do phishingu. Dodatkowo masz osłonę poczty e-mail (zostaniesz zaalarmowany po tym, jak Twoje hasło wycieknie do Internetu lub zostanie wykradzione) oraz aktualizację zabezpieczeń w czasie rzeczywistym.

Darmowy program antywirusowy AVG można pobrać na komputery Mac, z systemem Windows oraz na smartfony na Androidzie i iOS.

Ekran po instalacji antywirusa AVG
Ekran, który zobaczysz po zainstalowaniu darmowej wersji AVG

AVG Internet Security – plan premium

AVG Internet Security ma oprócz opcji znanych z wersji bezpłatnej oraz zaawansowanego skanera, dodatkowe funkcje.

Możesz m.in. sprawdzić poziom bezpieczeństwa sieci Wi-Fi, łatwiej uniknąć fałszywych i niebezpiecznych stron internetowych oraz dostać dodatkowe zabezpieczenie przed stronami phishingowymi (skaner linków, blokowanie załączników ze złośliwymi programami, osłona przed fałszywymi stronami).

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja monitorowania zachowań – AVG wyśle Ci alert jeżeli zaobserwuje podejrzane zachowanie programu zainstalowanego na komputerze/telefonie.

W AVG Internet Security zaprzęgnięto do pracy AI (sztuczną inteligencję), która identyfikuje próbki złośliwego oprogramowania.

Przydatne będą opcje, które mają sprawić, że praca z aktywnym AVG nie jest drogą przez mękę – Turbo Scan (przyspieszenie skanera, pliki sprawdzone i bezpieczne są pomijane), tryb cichy (tymczasowo blokuje wszystkie wyskakujące okienka i powiadomienia aplikacji, kiedy oglądasz film lub grasz) oraz praca w tle (skanowanie oraz aktualizacje są przekładane na czas po zakończeniu Twojej pracy).

Dla niektórych użytkowników AVG interesująca będzie opcja ochrony wbudowanej kamery – niezaufana aplikacja nie użyje wbudowanej kamery bez Twojej zgody.

AVG Internet Security można pobrać na komputery Mac, z systemem Windows oraz smartfony na Androidzie i iOS.

AVG Internet Security
Płatny plan AVG dla osób, które chcą więcej funkcji

AVG Ultimate – dużo dodatkowych funkcji

AVG Ultimate to najdroższa wersja programu, ten pakiet AVG zawiera:

Czy warto płacić za antywirus AVG Ultimate? Niektóre wymienione funkcje pokrywają się z innymi, które proponuje AVG (nawet w darmowym planie), inne możesz wykupić taniej i z lepszymi parametrami (np. VPN). Warto o tym pamiętać, choć wybór należy oczywiście do Ciebie.

AVG Ultimate pobierzesz na Mac-a, z systemem Windows oraz smartfony na Androidzie i iOS.

AVG Ultimate
AVG – najdroższy plan na 10 urządzeń

AVG – skaner antywirusowy

Program oferuje bardzo mocny skaner, możesz skorzystać z wielu rodzajów skanowania (choć na co dzień nie będziesz wszystkich używał):

Skanowanie wydajności – program oceni czy można zwiększyć wydajność Twojego urządzenia, akcja po skanowaniu możliwa jest po wykupieniu funkcji AVG TuneUp.

AVG - skanowanie
AVG skanuje w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania…
Wynik skanowania AVG - znaleziono 2 problemy
Ekran z wynikami skanowania, a poniżej ekran po kliknięciu przycisku „rozwiąż problemy”
Propozycja wykupienia AVG Internet Security
Liczne zachęty do wykupienia wyższego planu są jedną z niedogodności korzystania z AVG w wersji „free”

AVG Secure VPN – oferta, zasady i czy warto skorzystać

Jak dobra jest oferta AVG Secure VPN? Otrzymasz ją w dużym pakiecie dodatkowych usług w najdroższym planie (AVG Ultimate).

Współczesne antywirusy to nie tylko ochrona antywirusowa. Tego typu programy to w gruncie rzeczy prawdziwe kombajny, które obiecują pełną ochronę antywirusową oraz wiele dodatkowych funkcji, w tym VPN czyli szyfrowanie komunikacji w sieci.

AVG Secure VPN
Korzystając z VPN od ręki możesz zamaskować swoje prawdziwe IP – wybierasz spośród serwerów na całym świecie

AVG Secure VPN ma zapewnić ochronę prywatności – obserwujący nie będzie widział Twojego prawdziwego IP i nie dowie się jakie strony odwiedzasz. To również sposób, żeby oglądać filmy i seriale oraz korzystać z usług online, które są niedostępne dla osób z Polski.

AVG oferuje w swoim VPN 256-bitowe szyfrowanie AES, możliwość korzystania na 10 urządzeniach (oprócz systemu Windows również Mac, iOS, Android), oraz opcję niezależnego wykupienia tej usługi. Masz do wyboru ponad 50 serwerów zlokalizowanych na całym świecie oraz serwery zoptymalizowane pod kątem przesyłania strumieniowego wideo i korzystania z torrentów.

Cennik AVG Secure VPN
AVG oferuje VPN jako usługę, również z opcją 7 dni darmowego testowania

Wady VPN od AVG?

Test AVG Secure VPN
Testowanie VPN od AVG nie wymaga karty kredytowej

Program AVG Internet Security – testy

Sprawdziłem, jak wypada AVG w niezależnych testach. Wybrałem dwa renomowane laboratoria, których eksperci prześwietlają programy antywirusowe: AV-Comparatives oraz AV-Test.

Laboratoria używają różnych kryteriów, niemniej wyniki ich badań dają miarodajny obraz.

Wyniki antywirusa AVG w AV-Comparatives

W teście na ochronę w świecie rzeczywistym (luty – maj 2022), AVG Free Antivirus otrzymał najwyższą notę Advanced+

AVG zablokował 99,6 proc. zagrożeń przy bardzo małej liczbie fałszywych alarmów.

Wyniki testów AV-Comparatives AVG

Darmowy antywirus znalazł się też na 9 miejscu wśród AV, które w najmniejszym stopniu wpływają na wydajność chronionego komputera, m.in. spowalniając przeglądanie strony, otwieranie aplikacji czy też pobieranie plików (ostatnie miejsce objęte notą Advanced+).

Ranking AV-Comparatives – wydajność

Wyniki antywirusa AVG w AV Test

Jak wypada AVG w badania AV Test? Bardzo dobrze. Ostatnie testy laboratorium wykonało w kwietniu 2022 roku – pod lupę wzięli AVG Internet Security.

Program wykazał się 100 proc. blokadą złośliwego oprogramowania (średnia dla branży to 99,5 proc.).

Wyniki testów AV Test AVG
AVG Internet Security również w badaniach AV Test miało bardzo dobre wyniki w zakresie ochrony komputera

Ochrona antywirusowa oferowana przez tego AV jest bardzo dobra. Nieco gorzej prezentuje się wpływ programu na wydajność komputera – odstawał od swoich równie popularnych konkurentów.

Ranking AV Test – wydajność AVG
AVG Internet Security – wpływ na wydajność pracy komputera

AVG i zbieranie danych użytkowników – wpadka twórców antywirusa

Przy ocenia AVG trzeba pamiętać, o potężnej awanturze, która wybuchła w 2019 roku po ujawnieniu przez dziennikarzy praktyk firmy, do której należy ten program.

Rozszerzenia AVG (i Avast) szpiegowały użytkowników na całym świecie, którzy pobrali je ze sklepu Google Play. Firma zbierała dane, które nie mają związku z ochroną przed działaniem złośliwego oprogramowania. To był m.in. spis witryn odwiedzonych przez użytkownika, skąd na nie trafił oraz ile czasu na nich przebywał.

Szybko okazało się, że dane klientów sprzedawane są reklamodawcom. Kolejny raz potwierdziła się zasada: nie ma darmowych obiadów, jeśli dostajesz coś gratis, to sam jesteś towarem.

Avast najpierw tłumaczył, że dane są zanonimizowane i nie ma sposobu, żeby powiązać dane z konkretnym użytkownikiem. Potem okazało się, że Jumpshote, spółka córka Avast, sprzedawała dane ze 100 mln komputerów i smartfonów: jakie słowa kluczowe wpisali w wyszukiwarki lub co oglądali na Facebooku. Najwyraźniej był to dla czeskiej firmy świetny pomysł na biznes. W dodatku dane wcale nie był tak anonimowe, jak opowiadał Avast.

Producent posypał głowę popiołem i obiecał poprawę. Czy to wystarczy i można zaufać producentowi AVG? Każdy użytkownik musi zdecydować sam. Na szali jest bardzo dobra ochrona antywirusowa, a z drugiej ryzyko, że firma wróci do dawnych praktyk.

AVG recenzja – podsumowanie

Czy AVG jest programem antywirusowym, który warto zainstalować na swoim komputerze, laptopie lub smartfonie? Czy to jest najlepszy antywirus, jak chcą niektórzy recenzenci? Lepiej wybrać AVG w darmowej wersji, a może antywirus AVG Ultimate lub Internet Security?

Spójrz na podsumowanie, jak sprawdza się antywirus AVG.

Zalety AVG

Wady AVG

To zależy

Nasza ocena:

4.82 / 5
★★★★★

Zobacz ofertę AVG ➙

Wersja darmowa lub 30-dniowy okres testowy

Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z AVG?

AVG zainstalujesz na większości nowych komputerach, laptopach i smartfonach. Komputery PC z Windows 11, Windows 10, Windows 8/8.1, Windows 7 SP1 z pakietem aktualizacji Convenient Rollup Update lub nowszy, dowolna wersja (32- lub 64-bitowa).

Potrzebny jest 1 GB pamięci RAM lub więcej, 2 GB wolnego miejsca na dysku twardym.

W przypadku komputera Mac zainstalujesz go na macOS 11.x (Big Sur), macOS 10.15.x (Catalina), macOS 10.14.x (Mojave), macOS 10.13.x (High Sierra), macOS 10.12.x (Sierra), Mac OS X 10.11.x (El Capitan) z 64-bitowym procesorem Intel/procesorem Apple Silicon M1.

Wymagane jest również co najmniej 512 MB pamięci RAM (preferowane 1 GB pamięci RAM lub więcej), przynajmniej 750 MB wolnego miejsca na dysku twardym.