NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Darmowy Antywirus 2024

Analiza i ranking Jaki darmowy antywirus zainstalować na swoim komputerze? Wybór jest ogromny, producenci kuszą różnymi rozwiązaniami. Pomogę wybrać optymalną ochronę dla Twojego komputera.

Nie ograniczę się tylko do opisu poszczególnych AV. Poniżej znajdziesz odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące antywirusów.

Czy darmowe antywirusy rzeczywiście skutecznie powstrzymują najgroźniejszych agresorów: ransomware, programy szpiegujące, trojany, wirusy i robaki komputerowe?

Jak wybrać dobry darmowy antywirus? Czy bezpłatne AV mają dodatkowe narzędzia dostępne w płatnych wersjach, a klienci mogą liczyć na fachową pomoc techniczną producenta?

Zapraszam, za chwilę poznasz najlepsze darmowe programy antywirusowe 2024.

Bezpłatny program antywirusowy — TOP 8

Bezpieczeństwo Twojego komputera i zebranych na nim danych jest zbyt ważne, żeby eksperymentować z niesprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym. Przedstawiam 8 uznanych i cenionych AV, które są dobrze znane i od lat używane przez tysiące osób.

Zebrałem najważniejsze zalety tych antywirusów oraz ich wady. Przy każdym programie przedstawiłem również wyniki jego badań w niezależnych laboratoriach.

Eksperci oceniają skuteczność AV w obronie przed malware, wpływ na wydajność komputera (czy spowalnia pracę systemu, inne aplikacje oraz pobieranie plików) oraz liczbę fałszywych alarmów (zbyt częste podważają wiarygodność antywirusa).

Pamiętaj, żeby sprawdzić najnowsze wyniki testów. Skuteczność AV zmienia się niemal z miesiąca na miesiąc i laboratoria regularnie badają oprogramowanie antywirusowe.

1# Avast Free Antivirus

Avast to bardzo dobrze znany darmowy program antywirusowy. Producent ma niebagatelne doświadczenie, bo działa na rynku cyberbezpieczeństwa od 1991 roku.

Ochrona w Avast

Avast Free Antivirus – zalety

Darmowe oprogramowanie Avast da Twojemu komputerowi solidne, wielowarstwowe zabezpieczenie. To jedno z najbardziej skutecznych bezpłatnych narzędzi do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

W Avast Free Antivirus znajdziesz:

Bezpłatny Avast używa sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do wykrywania złośliwego oprogramowania.

Dodatkowo program blokuje niebezpieczne strony www i pliki przed pobraniem, monitoruje cały ruch sieciowy, ostrzega przed otwarciem potencjalnie złośliwego załącznika w poczcie e-mail oraz zabezpiecza domową sieć Wi-Fi.

Support Avast

Zaletą Avast jest łatwość jego obsługi – instalacja i korzystanie z programu nie sprawi problemu nawet mniej technicznej osobie.

Avast Free Antivirus – wady

Jak zwykle w przypadku darmowych programów antywirusowych, pomoc techniczna jest ograniczona do minimum.

Avast miał również poważną wpadkę – sprzedawał dane o aktywności swoich użytkowników w sieci zewnętrznym firmom.

Avast Free Antivirus – wyniki testów

Tradycyjnie Avast jest wśród najlepiej ocenianych bezpłatnych programów antywirusowych.

Dostał najwyższą nagrodę Advanced+ za 100 proc. poziom ochrony przed malware. Skuteczną detekcję łączy z niemal całkowitym brakiem fałszywych alarmów oraz małym wpływem na wydajność urządzenia.

Nagrody dla Avast od AV-Comparatives

Równie dobrze ochrona od Avast wypadła w badaniach AV Test. Program zdobył tytuł Top Produkt – wykrył 100 proc. malware (średnia dla wszystkich antywirusów to 99,7 proc.).

Avast Free Antivirus nie spowalnia pracy komputera oraz innych programów.

Wyniki testów Avas w AV Test

Zobacz stronę Avast ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Avast

2# AVG Antivirus Free

AVG Antivirus Free to jeden z najbardziej popularnych darmowych programów antywirusowych, dostępny na rynku od 1992 roku (teraz jest własnością firmy Avast).

AVG Antivirus Free – zalety

AVG oferuje solidny, podstawowy program antywirusowy dla użytkowników domowych.

Program AVG

Darmowy antywirus czeskiej firmy ma dobrą ochronę w czasie rzeczywistym przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, w tym ransomware (wirusy blokujące komputer).

Producent chwali się, że po wyborze jego programu, Twój komputer zyska 6 warstw ochrony.

Do tego dochodzi:

Zaletą AVG Antivirus Free jest przejrzyste i intuicyjne menu. Program bardzo łatwo skonfigurować.

AVG Antivirus Free – Wady

Bezpłatny program antywirusowy od AVG nie ma żadnych bonusowych narzędzi. Dodatkowe funkcje znajdziesz dopiero w płatnych planach.

AVG AntiVirus Free

Korzystając z darmowego antywirusa będziesz oglądał sporo reklam zachęcających do wykupienia wersji płatnej programu

Właściciel AVG, czeska firma Avast, sprzedawała dane swoich użytkowników (dotyczące aktywności w sieci) zewnętrznym podmiotom.

AVG Antivirus Free – wyniki testów

Darmowy antywirus AVG dostał najwyższą nagrodę – Advanced+ – w badaniach laboratorium AV-Comparatives. Eksperci docenili, że zablokował 100 proc. zagrożeń, a jednocześnie nie zgłaszał zbyt wielu fałszywych alarmów i nie zmniejszał nadmiernie wydajności chronionego komputera.

Równie dobrze blokował złośliwe oprogramowanie w badaniach AV Test. I w tym laboratorium silnik antywirusowy wykazał się 100 proc. skutecznością (przeciętny wynik wszystkich programów to 99,5 proc.).

Nieco gorzej program antywirusowy wypadł pod względem wpływu na wydajność.

Wyniki testu AV-Comparatives

Zobacz stronę AVG ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o AVG

3# Panda Dome Free

Hiszpańska firma oferuje zabezpieczenia komputerów od 1990 roku. W katalogu ma darmowe rozwiązanie Panda Dome Free.

Panda Dome Free Antivirus

Panda Dome Free Antivirus – zalety

Bezpieczny, wydajny i skuteczny antywirus współpracujący z systemem Windows oraz macOS, Android i iOS.

Dome Free daje możliwość skanowania na żądanie oraz w czasie rzeczywistym (druga funkcja niespotykana zbyt często w darmowych AV).

Użytecznym rozwiązaniem jest skanowanie i dysk ratunkowy w chmurze (Panda Cloud Cleaner do m.in. uruchomienie systemu, który nie chce działać w standardowym trybie) oraz monitor procesów wyłapujący te niebezpieczne.

Bezpłatna Panda to również:

Skanowanie w Panda Dome
Dome Free jest łatwy w instalacji, konfiguracji (możesz pozostać przy ustawieniach domyślnych) i codziennym użyciu

Panda Dome Free Antivirus – wady

Brak zaawansowanej obsługi technicznej dla klientów bezpłatnej wersji oraz limit nałożony na sieć VPN. Brak narzędzi dostępnych w płatnych subskrypcjach (np. kontroli rodzicielskiej).

Panda Free Antivirus – wyniki testów

Najnowsze wyniki testów AV Comparatives nie były szczęśliwe dla Dome Free.

Program miał przeciętne wyniki w ochronie przed malware (99,93 proc. poziom skuteczności) oraz bardzo dużą liczbę fałszywych alarmów – wypadł najgorzej spośród testowanych antywirusów.

Wyniki antywirusów są płynne – za cały ubiegły rok Panda otrzymał nagrodę Advanced w kategorii ochrona w czasie rzeczywistym.

Zdecydowanie na plus wypadło najnowsze badania wpływu na wydajność komputera – Panda zajął 2 miejsce wśród sprawdzanych programów.

Wyniki Panda Dome w AV Test

AV Test prześwietlał oprogramowanie Panda ostatni raz w 2018 roku. Program sprawdził się w ochronie przed zagrożeniami, choć wówczas spowalniał pracę komputera.

Zobacz stronę Panda ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Panda

4# Bitdefender Antivirus Free

Rumuński Bitdefender produkuje programy antywirusowe od 2001 roku.

Darmowy Antywirus Bitdefender

Bitdefender Antivirus Free – zalety

Bezpłatny AV od Bitdefender to podstawowa zapora przed destrukcyjnym oprogramowaniem z niestandardowymi opcjami planowania skanowania, ochroną poczty elektronicznej  Outlook i Thunderbird oraz narzędziami do wykrywania niebezpiecznych luk w oprogramowania (które służą programom typu exploit do infekowania urządzenia).

Gratisowy Bitdefender to również dodatkowe funkcje chroniące przed najpopularniejszymi zagrożeniami w sieci:

Bitdefender Antivirus Free – wady

W Bitdefender Antivirus Free Edition nie ma wielu dodatków z płatnych programów.

Brak też modułu zabezpieczającego przed ransomware. Program wykrywa wirusy korzystając z ich bazy, natomiast w darmowej wersji nie używa inteligentnych modułów wyszukujących szkodniki.

Bitdefender Antivirus – wyniki testów

Bitdefender znakomicie prezentuje się w wynikach badań AV Comparatives. Jego poziom ochrony wynosi 99,98 proc. – program zajął 8 miejsce wśród najskuteczniejszych antywirusów.

Jednocześnie Bitdefender został przyłapany na zaledwie kilku fałszywych alarmach.

Sumarycznie program zdobył nagrodę Advanced+.

Bitdefender nie obciążą nadmiernie chronionego systemu, jest na 9 miejscu wśród programów, które najmniej spowalniają komputery.

Historia nagród dla Bitdefender od AV Test

AV Test przyznał Bitdefenderowi nagrodę za wyjątkową wydajność za cały 2021 rok. Płatna wersja programu – Bitdefender Internet Security – zdobył pierwsze miejsce.

W najnowszych badaniach antywirus zablokował 100 proc. zagrożeń i otrzymał tytuł Top Produkt. I te testy również wykazały, że nie spowalnia komputera.

Zobacz stronę Bitdefender ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Bitdefender

5# Microsoft Defender

Windows Defender — od 2022 roku oficjalna nazwa to Microsoft Defender — jest antywirusem wbudowanym w system Windows 10 i 11.

Strona WWW Microsoft Windows Defender dla Windows 11
Po uruchomieniu systemu AV od Microsoft działa w sposób domyślny

Windows Defender – zalety

Microsoft Defender daje solidną, podstawową ochronę w czasie rzeczywistym przed złośliwym oprogramowaniem, programami typu exploit oraz phishingiem.

Warto zauważyć, że Microsoft cały czas udoskonala produkt – widać to po wynikach w niezależnych testach laboratoryjnych (znajdziesz je niżej).

Microsoft Defender ma rozbudowaną kontrolę rodzicielską, która pozwala zapewnić bezpieczeństwo dzieciom podczas korzystania z Internetu, gier i smartfonu.

Producent, w ramach usługi OneDrive udostępnia miejsce na dysku w chmurze – w wersji darmowej to 5 GB na np. kopię zapasową.

Zabezpieczenia Windows w Microsoft Defender

Windows Defender współpracuje z innymi antywirusami – po ich wykryciu przechodzi w stan pasywny.

Microsoft Defender – wady

Windows Defender nie ma zaawansowanej ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem ransomware (szantażującym). Istniejącą należy ręcznie skonfigurować.

Ustawienia programu możesz zmienić, choć nie jest to aplikacja o przejrzystym i intuicyjnym interfejsie.

Część funkcji – np. filtry blokujące niewłaściwe treści – działają tylko na przeglądarce Edge.

W Defenderze brakuje telefonicznego wsparcia technicznego dla użytkowników prywatnych. Skorzystasz tylko z informacji na stronie producenta oraz czatu internetowego.

Ten antywirus nie ma też wielu dodatkowych funkcji, które uzupełniają ofertę innych producentów (np. sieci VPN czy też menedżera haseł).

Microsoft Defender – wyniki testów

Według AV-Comparatives, Defender to bardzo skuteczne oprogramowanie antywirusowe.

Darmowy antywirus od Microsoft dostał najwyższą ocenę Advanced + i zajął 12 miejsce wśród wszystkich badanych programów.

Windows Defender zablokował 99.96 proc. złośliwego oprogramowania.

Jednocześnie ten program antywirusowy znacząco spowalniał pracę komputera (16 miejsce na 17 AV). Nie bombarduje natomiast użytkowników fałszywymi alarmami.

Wyniki Microsoft Windows Defender w AV-Comparatives

Eksperci AV Test przyznali Defenderowi tytuł Top Produkt. Antywirus powstrzymał wszystkie ataki malware, także typu 0-day czyli jeszcze niesklasyfikowanego.

W tych badaniach program antywirusowy Microsoft nie wpływał znacząco na wydajność komputera.

Ranking antywirusów AV Test - Windows

Zobacz stronę Microsoft Defender ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Microsoft Defender

6# Avira Free Security

Bardzo dobrze znany darmowy antywirus z Czech, który komputery chroni od 1986 roku.

Avira Free Security – zalety

Wybierając bezpłatny program antywirusowy od Avira dostaniesz podstawową, dobrą ochronę komputera.

Avira Free Security

Darmowy antywirus Avira w czasie rzeczywistym chroni przed wszelkimi wirusami i robakami komputerowymi, destrukcyjnym oprogramowaniem (ransomware, spyware, adware) oraz innymi zagrożeniami internetowymi.

Avira Free Antivirus oferuje skaner złośliwego oprogramowania oparty na rozwiązaniach chmurowych – masz do wyboru różne opcje skanowania.

Za tym antywirusem przemawia również przejrzysty i intuicyjny interfejs.

Dużą zaletą Avira Free Antivirus jest dostęp do dodatkowych funkcji, których nie ma u bezpłatnej konkurencji:

Avira - wersje antywirusa
Porównanie darmowej i płatnej oferty Avira

Avira Free Security – wady

Darmowy program antywirusowy Avira nie ma wielu przydatnych funkcji, np. telefoniczne wsparcie techniczne w języku polskim dostaniesz dopiero po wykupieniu abonamentu.

Generalnie tylko płatny program antywirusowy gwarantuje nieograniczoną obsługę klienta.

Avira Free Security nie ma polskiej wersji językowej (z wyjątkiem niektórych narzędzi).

Darmowy Phantom VPN Pro ma ograniczenie do tylko 500 MB na miesiąc.

Avira Free Security – wyniki testów

Darmowy antywirus Avira jest na 7 miejscu wśród najbardziej skutecznych programów – wynika z badań AV Comparatives. Poziom zabezpieczenia przed szkodnikami wynosi 99,98 proc.

Jednocześnie Avira nie miał żadnych fałszywych alarmów.

Za ochronę komputera przed malware program dostał najwyższą nagrodę Advanced+.

Avira umiarkowanie spowalnia pracę komputera, innych aplikacji oraz pobieranie plików (nagroda Advanced).

Darmowy antywirus Avira świetnie wypadł w badaniach AV Test. Otrzymał wyróżnienie za wyjątkowo niski odsetek fałszywych alarmów w 2021 r.

Wyniki testu AV Test dla Avira

Testy dotyczące skuteczności działania pokazały, że program wykrył 100 proc. najgroźniejszych malware typu 0-day czyli jeszcze niesklasyfikowanych (średnia dla branży to 99,7 proc).

Zobacz stronę Avira ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Avira

7# 360 Total Security

Chiński program antywirusowy, najmłodszy z omawianego grona (na rynku jest dostępny od 2014 roku) wyprodukowany przez firmę Qihoo.

Strona WWW 360 Total Securiyy

360 Total Security – zalety

360 Total Security korzysta z wypróbowanych, zintegrowanych silników antywirusowych Avira i Bitdefender.

Jednocześnie ma wyjątkowo dużo funkcji, które trudno znaleźć w innych darmowych programach AV.

Możesz skorzystać ze:

Porównanie wersji 360 Total Security
Jak na darmowy antywirus, 360 Total Security ma bogatą ofertę dodatkowych narzędzi

360 Total Security zainstalują bez problemu użytkownicy z małą wiedzą techniczną. Obsługa antywirusa jest prosta i intuicyjna.

360 Total Security – wady

Skuteczność 360 Total Security nie jest badane przez wiodące laboratoria.

Pomoc techniczna dla darmowego 360 Total Security ograniczona jest do pytań i odpowiedzi na stronie www programu oraz wsparcia e-mail (płatni subskrybenci mają pierwszeństwo w obsłudze).

Zobacz stronę 360 Total Security ➙

8# Comodo AntiVirus

Comodo to amerykańska firma ze sporym doświadczeniem w cyberbezpieczeństwie sięgającym 1998 roku. W 2022 roku zmieniła nazwę na Xcitium.

Comodo AntiVirus – zalety

Antywirus Comodo jest solidnym programem antywirusowym, który może być alternatywą nawet dla płatnych rozwiązań.

Pozostałe przydatne narzędzia:

Sandboxing Comodo
Rzadko spotykana w bezpłatnych produktach piaskownica (Auto-Sandbox) do sprawdzenia podejrzanych plików w bezpiecznym środowisku

Atutem Comodo jest łatwość w instalacji i obsłudze oraz pełna polska wersja językowa.

Comodo - porównanie wersji

Comodo AntiVirus – wady

Niektóre wartościowe funkcje – np. zaporę sieciową – dostaniesz dopiero po wykupieniu subskrypcji.

Brak aktualnych testów wiodących laboratoriów sprawdzających jakość antywirusów.

Wsparcie techniczne tylko w języku angielskim.

Comodo AntiVirus – wyniki testów

AV Test ostatni raz zbadało możliwości Comodo w 2019 roku. Skuteczność antywirusa w wykrywaniu malware typu 0-day sięgnęła 100 proc.

Polskie laboratorium AVLab sprawdzało Comodo Endpoint Protection czyli oprogramowanie antywirusowe dla stacji roboczych. Antywirus powstrzymał wszystkie zagrożenia. Równie dobrze zaprezentował się Comodo Internet Security.

Zobacz stronę Comodo ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Comodo

Jaki antywirus zainstalować za darmo?

Nie ma jednego antywirusa, który jest odpowiedni dla każdego użytkownika. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Inny AV przypadnie Ci do gustu jeżeli jesteś zainteresowany tylko podstawowym zabezpieczeniem, a inny jeżeli szukasz dodatkowych aplikacji lub rozważasz wykupienie wersji płatnej.

Mój zestaw najlepszych darmowych antywirusów obejmuje produkty, które łączą skuteczną ochronę z troską o wydajność systemów operacyjnych.

Wiele topowych AV wykorzystuje w darmowych wersjach te same rozwiązania, co w płatnych subskrypcjach.

Skuteczność antywirusów w testach AV-Comparatives
Wyniki badań antywirusów z AV Comparatives

Skuteczna ochrona przed złośliwym oprogramowaniem – jak wybrać darmowe programy antywirusowe

Darmowe antywirusy mogą być ciekawy rozwiązaniem, jeżeli uważasz, że nie potrzebujesz zaawansowanej ochrony komputera.

Jednak wybór bezpłatnego AV nie jest łatwym zadaniem. Oferta producentów jest bogata, obietnice duże, ale nie wszystkim należy ufać.

Przygotowałem listę pytań, na które warto odpowiedzieć przed wyborem bezpłatnego zabezpieczenia.

  1. Czy AV ma dodatkowe narzędzia poza wykrywaniem wirusów, na których Ci zależy (kontrola rodzicielska, sieć VPN, menedżer haseł)?
  2. Czy antywirus korzysta z tych samych silników, co płatny program antywirusowy danego producenta?
  3. Czy oferuje skanowanie i ochronę w czasie rzeczywistym?
  4. Czy chroni przed niebezpiecznymi stronami internetowymi, np. wykradającymi poufne dane (phishing)?
  5. Jeżeli prowadzisz firmę, to czy program jest dostępny z wyłączeniem zastosowań komercyjnych?
  6. Czy zapewnia bezpieczeństwo sieci domowej?
  7. Czy oferuje tryb multimediów (ogranicza liczbę alertów, kiedy grasz, oglądasz filmy lub pracujesz w trybie pełnoekranowym)?
  8. Jak program wypada w badaniach niezależnych ekspertów?
  9. Czy antywirus działa na systemie operacyjnym Twojego komputera?
  10. Czy antywirus powstrzymuje oprogramowanie szpiegujące, ransomware i inne groźne szkodniki?
  11. Czy baza wirusów jest aktualizowana automatycznie?
  12. Czy bezpłatny antywirus chroni pocztę elektroniczną (m. in. filtruje spam, ostrzega przed groźnymi załącznikami)?
  13. Czy płatny antywirus posiada bezpłatny okres próbny – zorientujesz się czy warto zapłacić za poszerzoną ochronę (większość liderów na rynku cyberbezpieczeństwa umożliwia gratisowe korzystanie przez 30 dni z ich produktów premium)

Przed wyborem gratisowego antywirusa dokładnie przeczytaj politykę prywatności producenta.

Nie ma darmowych obiadów. Jeżeli ktoś daje Ci program, za który nie musisz płacić pieniędzmi, to być może zechce zebrać i sprzedać dane o tym, co robisz w Internecie: jakie strony odwiedzasz, jakie frazy wpisujesz w wyszukiwarkę, z których usług online korzystasz.

Płatny program antywirusowy a może bezpłatny – czy darmowy antywirus ma sens?

Darmowy program antywirusowy, za który nie musisz wydać złotówki rzeczywiście powstrzyma złośliwe oprogramowanie?

Tak, często bezpłatny AV zadziała lepiej niż kosztowny i rozbudowany antywirus. Z drugiej strony, żaden program nie zastąpi zdrowego rozsądku tak ważnego w przypadku phishingu (wyłudzaniu wrażliwych danych) oraz w ochronie przed atakami ransomware (programów szantażujących).

Pamiętaj, że wybierając darmowy antywirus musisz się zazwyczaj liczyć z pewnymi niedogodnościami, m.in. brakiem lub ograniczeniem wsparcia technicznego (często pomocy będziesz szukać w bazie wiedzy na stronie producenta).

Support 360 Total Security
Pomoc techniczna nie jest najmocniejszym punktem darmowych programów antywirusowych

Bezpłatny antywirus zainstalujesz zazwyczaj tylko na jednym urządzeniu (z systemem Windows, macOS, Android, iOS).

Tylko nieliczne programy antywirusowe proponują coś więcej niż zabezpieczenie przed działaniem szkodliwego oprogramowania. Dodatkowe narzędzia zazwyczaj użyjesz po opłaceniu abonamentu.

Brak dodatkowych funkcji jest dla wielu osób największym minusem bezpłatnych programów AV.

Z drugiej strony, w subskrybując rozbudowany antywirus wydajesz pieniądze na wiele narzędzi, których nie potrzebujesz (np. kontrola rodzicielska) lub możesz mieć w lepszej jakości/cenie od wyspecjalizowanego dostawcy (sieć VPN, menedżer haseł).

Jednak darmowe oprogramowanie antywirusowe ma wielu zwolenników, także wśród ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Liczy się ochrona przed szkodnikami, argumentują, a nie wymyślne dodatki, z których być może nawet nie skorzystasz.