NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Recenzja Comodo (2024): opinie i testy

Analiza i ranking Czy antywirus Comodo zasługuje na miejsce w gronie programów najskuteczniej chroniących komputery przed cyberzagrożeniami? Sprawdziłem, jakie zabezpieczenia i narzędzia oferuje, jakie ma opinie oraz jak wypada w niezależnych testach.

Szybka ocena: antywirus Comodo

Comodo

⭐ Ocena: 4.52 ★★★★★
🆓 Wersja darmowa: TAK
✅ Darmowy test: NIE
🖥️ Systemy: Windows, Android, iOS

Zobacz ofertę Comodo ➙

Comodo to amerykańska firma działająca w branży zabezpieczeń komputerowych od 1998 roku. To dużo czasu, żeby zebrać doświadczenie i przygotować świetny produkt. 

Producent – w lipcu 2022 roku zmienił nazwę na Xcitium – twierdzi, że jest “najlepszym darmowym antywirusem na rynku”. Zobacz, co kryje się za mocnymi hasłami reklamowymi i czy rzeczywiście warto instalować Comodo Antivirus na swoim urządzeniu.

Rozważając instalację Comodo masz do wyboru wersję darmową i premium

Jeżeli nie masz czasu czytać całej recenzji, to spójrz na szybką ocenę antywirusa powyżej. Pomoże w świadomym wyborze domowego programu antywirusowego dopasowanego do Twoich potrzeb.

Instalacja antywirusa Comodo
Instalacja antywirusa jest bardzo łatwa – to tylko trzy kroki

Warto pamiętać, że wkrótce produkty Comodo znikną z internetowych półek sklepowych. Producent – Comodo Security Solutions Inc. – zmienia nazwę na Xcitium. Internet Security zastąpi Xcitium Internet Security. Nowością będzie wykorzystanie na dużą skalę izolowania złośliwego oprogramowania (architektura zero-trust).

Funkcje Comodo
Funkcje dostępne w AV amerykańskiego producenta

Comodo przekształcił się w Xcitium – jak ta zmiana wpłynie na jakość aplikacji, to temat analiz w przyszłości.

Program Comodo – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Comodo to darmowy program antywirusowy lub jego wersja płatna z dodatkowymi narzędziami do ochrony komputera.

Darmowy Antivirus może być dobrą alternatywą dla innych gratisowych programów, a nawet płatnych produktów chroniących komputer przed zagrożeniami czyhającymi w internecie. Przesądzają o tym funkcje dołączone do programu.

Comodo - darmowy kontra płatny antywirus
Darmowy Comodo Antivirus pozwala użytkownikowi dobrze zabezpieczyć urządzenie, płatny produkt zapewnia jeszcze lepszą ochronę

Comodo Antivirus – darmowy program antywirusowy

W Comodo Antivirus otrzymasz działającą w chmurze ochronę przed wirusami komputerowymi, złośliwym oprogramowaniem, trojanami, robakami internetowymi oraz innymi zagrożeniami (np. backdoors, rootkits, adware).

Ustawienia instalacji Comodo
Antywirus domyślnie instaluje przeglądarkę internetową Dragon Web Browser – jeżeli nie jesteś nią zainteresowany, to podczas instalacji wejdź w zakładkę „komponenty” i ją „odhacz”

Darmowy program antywirusowy powstrzymuje najgroźniejsze złośliwe oprogramowanie typu 0-day czyli jeszcze niesklasyfikowane. Wykorzystuje do tego nie tylko listę znanych już wirusów, dodatkowo używa analizę plików w celu wykrycia podejrzanych fragmentów kodu (wykrywanie heurystyczne).

Narzędzia w programie Comodo
Nawet w darmowej wersji masz dostęp do użytecznych narzędzi, możesz utworzyć dysk ratunkowy, oczyścić komputer, przesłać dane (plik) do analizy oraz zdecydować się, co zrobić z plikami, które trafiły do kwarantanny

Na plus wyróżnia się zastosowanie tak zwanej piaskownicy – w trybie automatycznym.

Auto-Sandboxing to bezpieczna wirtualna przestrzeń, w której otwierane są potencjalnie niebezpieczne pliki.

Sandbox Comodo
Większość antywirusów dla domowych użytkowników nie ma piaskownicy (sandbox), a w darmowym antywirusie to prawdziwa rzadkość.

Użytkownik korzysta też z aplikacji Infection Defense+, która blokuje dostęp podejrzanych programów we wszystkich krytycznych punktach kontrolnych. Defense+ izoluje nieznane pliki i uruchamia je w piaskownicy.

Host Intrusion Protection System (HIPS) to system identyfikujący i blokujący szkodniki pochodzące z Internetu. HIPS monitoruje cały ruch w sieci, żeby wykryć zagrożenia, które mogą umknąć antywirusowi lub zaporze ogniowej.

W darmowym Comodo Antivirus masz też skanowanie w poszukiwaniu spyware (programy szpiegujące) i innych destrukcyjnych programów. Komputer przeskanujesz używając trybu:

Skanowanie w Comodo
Sprawdzenie plików i katalogów jest łatwe. Kliknij w ikonę „skanowanie”, a program prześwietli komputer w poszukiwaniu trojanów, malware i innych szkodników.

Baza wirusów jest aktualizowana przed skanowaniem. O znalezionym malware dowiesz się z natychmiastowego powiadomienia.

Podczas skanowania/pobierania aktualizacji, możesz wybrać opcję pracy w tle – proces będzie trwał nieco dłużej, ale program zużyje mniej zasobów systemu.

Dostępna jest opcja białej listy, na której umieścisz pliki oznaczone jako wiarygodne.

Ustawienia w menu pozwalają dostosować m.in. interfejs użytkownika, ustalać reguły HIPS (system ochrony komputera przed intruzami) czy też ustawić klasyfikacje plików.

Program antywirusowy Comodo Internet Security

Comodo Internet Security to oferta dla osób, które zapłacą za dostęp do dodatkowych narzędzi do ochrony komputera.

Comodo Internet Security Premium
Comodo Internet Security Premium – program o instalacji

Program zawiera wszystkie elementy Comodo Antivirus. Dodatkowo znajdziesz w nim m.in.:

Płatny antywirus Comodo
Upgrade do wersji płatnej kosztuje 158,60 za rok/1 urządzenie lub 211,48 za rok/3 urządzenia

Comodo antivirus pracuje w oparciu o rozwiązania chmurowe – jest w stanie skutecznie wykrywać i usuwać najnowsze wirusy, które są „niewidoczne” dla antywirusów (aplikacja Valkyrie) lub w przypadku braku aktualizowanej bazy szkodników.

Comodo Mobile Security

Comodo przygotował również produkt dla użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. To Comodo Mobile Security.

Aplikacja chroni telefony i tablety przed wirusami, groźnymi aplikacjami oraz optymalizuje działanie systemu, informuje o kwestiach związanych z prywatnymi danymi i ułatwia namierzenie skradzionego lub zagubionego smartfonu.

Comodo Mobile Security to aplikacja darmowa.

Bezpłatna jest też wersja Comodo Mobile Security na urządzenia z iOS.

Wśród funkcjonalności znajdziesz m.in. zarządzanie hasłami, alerty o zhakowanych kontach czy też tworzenie kopii zapasowych.

Comodo Mobile Security
Comodo Mobile Security pobierzesz m.in. z poziomu menu programu zainstalowanego na komputerze

Atutem programu jest pakiet rozwiązań dla urządzeń mobilnych z m.in. moduł Anti-Theft pozwalający zabezpieczyć i namierzyć zgubione urządzenie, App Lock zabezpieczający aplikacje czy też moduł Back Up dający ochronę przed utratą danych.

Na co się zdecydować – wybrać darmowy Comodo, a może lepszy będzie płatny program? Porównanie oferty Comodo zebrałem w poniższej tabeli:

Free Antivirus ComodoComplete Internet Security
cenabezpłatny158,60 zł (1 urz.)
211,48 zł (3 urz.)
systemy, na których działaWindows (11, 10,8,7, Vista, XP), macOSWindows (11, 10,8,7, Vista, XP)
antywirus oparty na chmurzetaktak
piaskownicataktak
skanertaktak
bezpieczne zakupynietak
firewallnietak
filtr siecinietak
nieograniczone wsparcie technicznenietak
gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli wirusy nie zostaną usuniętenietak
kopia bezpieczeństwa i miejsce w chmurze – 50 GBnietak
10GB TrustConnect WiFi Securitynietak

Comodo antivirus – cena subskrypcji

Antywirusa od Comodo możesz mieć za darmo (Comodo Antivirus) lub w wersji płatnej, poszerzonej o dodatkowe funkcje (Comodo Internet Security). Wykupienie subskrypcji kosztuje 158,60 zł za rok (1 urządzenie) lub 211,48 zł za rok (3 urządzenia).

Za program zapłacisz w wybranej walucie (np. złotych polskich, euro, dolarach amerykańskich).

Support Comodo
Telefoniczna pomoc techniczna dostępna jest tylko dla użytkowników płatnych programów

Produkty Comodo – testy jakości

Producenci antywirusów prześcigają się w coraz bardziej wyrafinowanych opisach możliwości swoich produktów. Realną skuteczność ich programów sprawdzają wyspecjalizowane laboratoria. Co mają do powiedzenia o AV amerykańskiej firmy?

Wyniki Comodo w AV Test

AV-Test sprawdzał antywirusa od amerykańskiego producenta ostatni raz w sierpniu 2019 roku. Program wykrył 100 proc. próbek złośliwego oprogramowania typu 0-day (średnia dla wszystkich badanych wynosiła 98,9 proc.).

Program nieznacznie wpływał na szybkość chronionego komputera.

Wyniki testów Comodo w AV Test
Wyniki produktów Comodo w badaniach AV-Test na komputerze w systemie Windows

Wyniki Comodo w testach AVLab

AVLab to polskie laboratorium, które bada realną skuteczność antywirusów. Jego eksperci wzięli pod lupę program Comodo Advanced Endpoint Protection (oprogramowanie do ochrony stacji roboczych). Produkt zdobył nagrodę produktu roku 2020 i 2021. Skutecznie zablokował wszystkie ataki złośliwego oprogramowania.

Zajrzałem również do najnowszych wyników testów AVLab. Comodo Internet Security nosi w nich nową nazwę Xcitium Internet Security.

Z badań testerów wynika, że program bardzo dobrze radzi sobie przede wszystkim z blokowaniem malware po uruchomieniu systemu (post-launch). Komputera nie zainfekował żaden szkodnik.

Wyniki skuteczności Comodo (Xcitium) w testach AVLab
Skuteczność Comodo Internet Security wyniosła 100 proc.

Comodo – podsumowanie recenzji darmowych i płatnych programów

Zalety Comodo

Wady Comodo:

Comodo to zależy:

Nasza ocena:

4.52 / 5
★★★★★

Zobacz ofertę Comodo ➙

Jakie są wymagania systemowe, żeby korzystać z aplikacji?

Oto warunki techniczne, które musi spełnić Twój komputer, aby zainstalować program:

Aplikacji Comodo użyjesz również na systemie Mac (macOS).

Comodo – często zadawane pytania (FAQ)

Czy Comodo to dobry antywirus?

Program Comodo Antivirus to dobry antywirus. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa dla komputerów z systemem Windows i Mac oraz urządzeń mobilnych Android i iOS. Pod względem wykrywalności zagrożeń nie ustępuje produktom takich uznanych firm jak Avast, AVG, Kaspersky czy też Microsoft, którego darmowy Defender jest wbudowany w komputery Windows.

Czy Comodo jest darmowy?

Tak, możesz go używać w wersji darmowej lub płatnej. Bezpłatny antyvirus zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa komputera. Wersja płatna jest uzbrojona w dodatkowy zestaw narzędzi, np. firewall.

Jak wyłączyć antywirusa Comodo?

Antywirusa Comodo wyłączysz klikając prawym klawiszem myszki na ikonę antywirusa na pasku zadań.