NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Antywirus dla Windows: Ranking TOP 6 Najlepszych

Analiza i ranking Jaki antywirus na Windows w 2024? Ranking TOP 7 Najlepszych Programów Antywirusowych na komputery z PC z Windows.

Czy system Windows potrzebuje dodatkowej ochrony przed wirusami komputerowymi i innymi zagrożeniami, a może wystarczy pozostać przy podstawowej ochronie, czyli Microsoft Defender?

Poszukałem najlepszego programu antywirusowego dla najbardziej popularnego systemu operacyjnego na świecie. Oto wyniki.

Na końcu znajdziesz też 24 pytania, na które warto odpowiedzieć, żeby dobrze wybrać antywirus na swój komputer z Windows.

Najlepszy program antywirusowy na system Windows

Jak wybrać AV na komputer z systemem Windows? Jaki jest najlepszy antywirus dla systemu Windows 10 lub Windows 11?

Zadanie nie jest łatwe. W praktyce każdy program antywirusowy dostępny na rynku jest przeznaczony na system wyprodukowany przez Microsoft. Nie każdy natomiast oferuje równie skuteczną ochronę.

Laptop z Microsoft Windows - aktualizacja

Czy Windows Defender wystarczy, żeby skutecznie radzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem?

Jakość antywirusów badają eksperci z niezależnych laboratoriów.

Zajrzałem do najnowszych wyników testów, żeby sprawdzić, które AV najlepiej powstrzymują złośliwe oprogramowanie, nie spowalniają komputera i nie blokują przez pomyłkę nieszkodliwych plików.

Program antywirusowy na Windows – 6 najlepszych

Najświeższe testy – opublikowało laboratorium AV Comparatives.

1# NortonLifeLock

Strona WWW Norton

Popularny antywirus na system operacyjny Windows 10 i 11, to Norton.

Cena Norton zależy od planu, który wybierzesz (wszystkie ceny za pierwszy rok):

Norton zalety

Z pewnością Norton to bardzo dobre zabezpieczenie systemu Windows przed działaniem złośliwego oprogramowania. Oferuje również liczne dodatkowe narzędzia, wśród nich jest: tworzenie kopii zapasowej, kontrola rodzicielska, sieć VPN, menedżer haseł oraz koparka kryptowalut.

Zaletą Norton jest wsparcie techniczne przez całą dobę – telefoniczne lub przez czat internetowy.

Producent gwarantuje zwrot pieniędzy, jeżeli jej eksperci nie usuną wirusa, który znalazł się na Twoim komputerze lub smartfonie.

14-dniowy okres testowy Norton
Norton oferuje również 14-dniową testową wersję Norton AntiVirus Plus oraz Norton 360

Norton wady

W niektórych testach Norton dość często blokuje strony i pliki, które nie zawierają szkodników.

Zobacz ofertę Norton ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Norton

2# AVG

AVG Internet Security

AVG to marka należąca do Avast. Również oferuje skuteczny darmowy antywirus (AVG Antivirus Free) oraz rozbudowane płatne wersje programu:

AVG zalety

Bardzo skuteczny antywirus zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym, wiele opcji skanowania oraz pomoc w języku polskim.

Program AVG
Atutem AVG jest przyjazny dla użytkownika interfejs

Z dodatkowych narzędzi w płatnych planach na uwagę zasługuje sieć VPN, moduł Web Protection (ochrona przed phishingiem), BankGuard czyli zabezpieczenie przed trojanami bankowymi oraz automatycznie tworzona kopia zapasowa.

Każdy płatny program możesz testować gratisowo przez 30 dni.

AVG wady

Dodatkowe funkcje dostępne są tylko w płatnych subskrypcjach.

Użytkownicy AVG Antivirus Free muszą przyzwyczaić się do dość licznych reklam zachęcających do wykupienia wyższych planów.

Właściciel AVG czyli Avast kilka lat temu sprzedawał dane o tym, co wyszukiwali użytkownicy jego produktów zewnętrznym firmom.

Zobacz ofertę AVG ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o AVG

3# McAfee

Antywirus McAfee

McAfee Total Protection to program na system Windows dostępny w 3 planach na:

McAfee zalety

Program można przetestować za darmo przez 30 dni.

McAfee daje gratisowo narzędzia, które u konkurencji są w płatnych planach. To m.in. menedżer haseł (True Key) i narzędzie do bezpiecznego przeglądania Internetu (McAfee WebAdvisor). Inne aplikacje – VPN czy też niszczarkę plików – znajdziesz w najtańszym planie, ale kontrola rodzicielska jest tylko w najdroższym.

Program McAfee Total Protection

Dla wielu użytkowników ważną zaletą będzie pomoc techniczna w języku polskim na telefon (dostępna po wykupieniu płatnego produktu).

Ciekawym rozwiązaniem jest zachęta do automatycznego odnawiania subskrypcji. Po wyborze tego rozwiązania dostaniesz gwarancję usunięcia wirusów lub zwrot pieniędzy oraz darmowy dostęp do sieci VPN.

McAfee wady

Po wykupieniu droższych planów nie otrzymasz zbyt wielu dodatkowych narzędzi. W McAfee na 5 urządzeń to tylko zgodność z wieloma urządzeniami, a w subskrypcji na 10 komputerów dodatkowo jest aplikacja do kontroli rodzicielskiej.

Niektóre aplikacje (np. Identity Theft Protection) dostępne są tylko w Stanach Zjednoczonych.

Część użytkowników może mieć problem z odnalezieniem w menu niektórych funkcji.

Zobacz ofertę McAfee ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o McAfee

4# G Data

Oferta G Data

Kolejne firma, tym razem niemiecka, z potężnym doświadczeniem (działa od 1985 roku). W jej ofercie na system Windows znajdziesz:

G Data zalety

G Data ma autorskie rozwiązania (m.in. BEAST do ochrony komputera np. przed atakami typu 0-day), wykorzystuje też do ochrony antywirusowej sztuczną inteligencję i analizę zachowania. To pomaga wykryć dobrze ukryte szkodniki, w tym niesklasyfikowane typu 0-day malware.

Firewall w G Data
Jednym z dodatkowych narzędzi G Data jest firewall

Zaletą G Data dla Windows jest też dobrze przygotowana pomoc techniczna w języku polskim – dla użytkowników są dostępni specjaliści na telefon.

Producenci oferują darmowy 30-dniowy okres próbny dla wszystkich antywirusów (bez konieczności podawania danych karty kredytowej).

G Data wady

Program nie ma wbudowanego VPN, a wiele dodatkowych funkcji jest dostępnych tylko w droższych planach – to m.in. menedżer haseł, narzędzia do kontroli rodzicielskiej czy też szyfrowanie plików i dysków.

Cena G Data jest dość wysoka jeśli weźmiesz pod uwagę, że w droższych planach nie możesz instalować programu antywirusowego na większej liczbie komputerów.

Wszystkie użyteczne aplikacje i narzędzia otrzymasz dopiero po wykupieniu najdroższego G Data Total Security.

Zobacz ofertę G Data ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o G Data

5# Avast

Darmowy Antywirus Avast

Avast to czeska firma, która chroni komputery już od 1988 roku. Jej najbardziej popularnych produktem jest Avast Free Antivirus.

W ocenie ekspertów to jedno z najlepszych darmowych zabezpieczeń, które nie ustępuje płatnym rozwiązaniom.

Pamiętaj jednak, że płatne programy czeskiego producenta – Avast Premium Security i Avast Ultimate – korzystają z tych samych rozwiązań, ale mają dodatkowe funkcje.

Avast Premium Security kosztuje 109-149 zł, a Avast Ultimate 199 – 259 zł (ceny za pierwszy rok). Koszt zależy od liczby urządzeń, na których zainstalujesz antywirusa.

Avast - porównanie wersji

Avast zalety

Po wykupieniu subskrypcji masz dostęp m.in. do piaskownicy czyli wirtualnego środowiska testowego do bezpiecznego otwierania podejrzanych plików.

Dodatkowe funkcje to m.in. Cleanup Premium, Avast Secure Browser PRO oraz Secureline VPN.

Premium Security możesz testować bezpłatnie przez 30 dni (bez podawania danych karty kredytowej).

Avast wady

Programu nie przetestujesz bezpłatnie jeżeli zdecydowałeś się na Avast Ultimate, czyli najdroższą wersję obejmującą najwięcej narzędzi.

Dostęp do części aplikacji (w tym sieci VPN) otrzymasz tylko w Avast Ultimate.

Jeżeli używasz Avast Free Antivirus, to wsparcie techniczne znajdziesz tylko w bazie wiedzy na stronie producenta.

Firma Avast znalazła się w 2019 roku w ogniu krytyki po ujawnieniu przez dziennikarzy, że sprzedawał zewnętrznym podmiotom dane o tym, czego szukają jego użytkownicy w sieci. Producent zrezygnował z tych praktyk.

Zobacz ofertę Avast ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Avast

6# Microsoft – Windows Defender

Antywirus Windows Defender – od 2022 oficjalna nazwa programu to Microsoft Defender – to program antywirusowy amerykańskiego cyfrowego giganta.

Microsoft Defender
Microsoft daje program Windows Defender za darmo. To program zintegrowany z systemem operacyjnym

Windows Defender zalety

AV od Microsoft zapewnia podstawową ochronę przed spyware, programami typu exploit czy też służącymi do phishingu.

Microsoft wykorzystuje w swoim antywirusie uczenie maszynowe, analizę danych big data oraz rozwiązania chmurowe. Aktualizacja programu odbywa się automatycznie.

Czy Windows Defender wystarczy do skutecznej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem?

Z pewnością producent pracuje nad poprawą Windows Defender i widać to w wynikach badań ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Mówiąc inaczej, Windows Defender to niezłe zabezpieczenie przed różnego rodzaju złośliwymi programami, a jednocześnie może współpracować z innym programem antywirusowym zainstalowanym na komputerze – w takiej sytuacji program Microsoft zadziała w trybie pasywnym: wykonasz skanowanie, ale nie usunie wykrytego malware.

Microsoft Family Safety
Opcje Microsoft Family Safety, czyli ochrony rodzicielskiej od producenta Windows

Antywirus Windows Defender ma natomiast Microsoft Family Safety (poszerzona kontrola rodzicielska), Smartscreen (filtr chroniący przed fałszywymi stronami i phishingiem, dostępny z przeglądarką Microsoft Edge) oraz kopię zapasową w OneDrive – w przypadku awarii sprzętu, błędu użytkownika lub ataku oprogramowania szantażującego (ransomware) można odzyskać dane korzystając z backupu.

Microsoft OneDrive

Zaletą Windows Defender jest to, że wyprodukował go Microsoft, czyli twórca systemu Windows. Można więc założyć, że jest on dobrze dopasowany do Windows 10 i każdej nowej wersji systemu Windows.

Windows Defender wady

Z pewnością wadą Windows Defender jest duża liczba fałszywych alarmów, które obniżają oceny tego zabezpieczenia. Nie chroni również w dostatecznym stopniu przed złośliwym oprogramowaniem ransomware.

Antywirus Windows Defender ma też mało przyjazny interfejs. Zmiana ustawień wymaga trochę wysiłku i większość użytkowników pozostanie przy opcjach domyślnych.

W Windows Defender brakuje wielu dodatków znanych z innych antywirusów. To m.in. menedżer haseł, niszczarka plików czy też sieci VPN, narzędzi do optymalizacji komputera, ochrony kamery i mikrofonu.

W przypadku systemu Windows jego popularność zachęca żeby dokładniej przyjrzeć się szczegółowym wynikom badań tego zabezpieczenia.

Wyniki antywirusa Windows Defender w AV-Comparatives

W 2022 roku program Windows Defender zdobył dwie oceny jakości ochrony złośliwego oprogramowania: najpierw najwyższą (Advanced+), bo zablokował 99.96% złośliwego oprogramowania, a później o stopień niższą czyli Advanced. Drugi wynik obniżyła spora liczba zablokowanych niezłośliwych stron i plików.

Wyniki Microsoft Defender w testach AV-Comparatives
Wyniki Windows Defender z ostatnich lata – przed wyborem AV warto sprawdzić jaki poziom miał program w poprzednich badaniach

Windows Defender najsłabiej wypada pod względem negatywnego wpływu na wydajność chronionego komputera. Windows Defender znalazł się na 16 miejscu spośród 17 testowanych antywirusów.

Wyniki antywirusa Windows Defender w AV Test

Antywirus od Microsoft dostał maksymalną liczbę punktów w najnowszym rankingu AV Test oraz tytuł Top Produkt.

Wyniki Microsoft Defender w testach AV Test

Windows Defender powstrzymał w tych testach 100 proc. wszystkich ataków złośliwego oprogramowania (także nieznanego, tzw. 0-day malware). Średnia dla wszystkich antywirusów to 99,7 proc.

Nagrodę Top Produkt Windows Defender dostał również w poprzednich latach.

Najlepszy program antywirusowy – ochrona przed złośliwym oprogramowaniem

Najważniejsze zadania AV to ochrona przed wirusami i innego rodzaju złośliwym oprogramowaniem (m.in. szpiegującym spyware, szantażującym ransomware czy też wyświetlającym wyjątkowo uciążliwe reklamy adware).

Najlepsze wyniki zdobyły antywirusy dla systemu Windows (w procentach stopień ochrony komputera:

Ranking AV-Comparatives z testów w systemie Windows - skuteczność
Wyniki poszczególnych programów na ochronę przed malware

AV Comparatives brała pod uwagę procent szkodników zablokowanych przez program i w wyniku akcji użytkownika.

Fałszywe alarmy

Warto porównać te informacje ze wskaźnikiem fałszywych alarmów. Antywirusy nie są nieomylne, bywa, że blokują strony i pliki, które nie są destrukcyjne.

Część użytkowników nie bierze pod uwagę fałszywych alarmów. Przecież to dobrze, że program antywirusowy zachowuje wzmożoną czujność, prawda?

Jednak blokowanie „dobrych” witryn i plików jest nie tylko irytujące. Może też nadwyrężyć zaufanie do antywirusa (skoro popełnia błędy), a nawet skłonić do lekceważenia ostrzeń.

Najmniej fałszywych alarmów miały antywirusy: Avira, Eset, Kaspersky oraz TotalAV.

Ranking AV-Comparatives z testów w systemie Windows - fałszywe alarmy
Niemal wszystkie antywirusy ze „złotej szóstki” popełniły zaledwie kilka błędów. Wyjątek to Microsoft – jego Defender miał wiele potknięć

9 programów antywirusowych najmniej spowalniających komputer

Trzecie kryterium ważne dla większości użytkowników domowych to wpływ antywirusa na wydajność komputera.

Każdy program antywirusowy wpływa na szybkość chronionego urządzenia, bo czerpie z jego zasobów. Jednak są AV, które robią to niemal niezauważalnie i korzystają z nowoczesnych rozwiązań (np. chmurowych), żeby „nie zamulać” komputera.

Oto 9 programów, które według AV Comparatives najmniej spowalniały pracę urządzenia (w kolejności od programu, który w najmniejszym stopniu ograniczał na wydajność):

Nagrody przyznane przez AV Comparatives za ochronę przed malware i z uwzględnieniem fałszywych alarmów – najwyższą czyli Advanced+ – otrzymało 11 programów antywirusowych (tutaj kolejność alfabetyczna): Avast, AVG, Avira, Bitdefender, G Data, Kaspersky, McAfee, NortonLifeLock, TotalAV, Total Defence, VIPRE.

Zestawienie AV-Comparatives z testów spowolnienia pracy w systemie Windows

Wyżej znajdziesz szczegółowe omówienie możliwości każdego z antywirusów. Przypomnę jednak, że przed wyborem programu antywirusowego warto zawsze sprawdzić aktualne wyniki badań niezależnych laboratoriów.

Programy antywirusowe na Windows i dodatkowe narzędzia

Skuteczna, wydajna ochrona komputera to podstawowe zadanie antywirusa. Jednak możesz szukać również dodatkowych funkcji i aplikacji, które zwiększą bezpieczeństwo komputera i zgromadzonych danych. Wśród najpopularniejszych i najważniejszych są:

24 punkty, na które trzeba zwrócić uwagę szukając ochrony komputera przed złośliwym oprogramowaniem

VPN

Wybór antywirusa na system Windows nie jest łatwym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę szereg informacji. Zebrałem najważniejszej pytania, na które należy odpowiedzieć, żeby świadomie poszukać optymalnego zabezpieczenia Windows.

  1. Czy program ma darmową wersję testową i jak długo będzie trwała.
  2. Czy musisz podać dane karty kredytowej przed rozpoczęciem free trial.
  3. Czy zakończenie okresu testowego oznacza automatyczne potrącenie pieniędzy z Twojego konta.
  4. Czy producent zwraca pieniądze (i na jakich warunkach), jeżeli chcesz zrezygnować z antywirusa.
  5. Czy firma gwarantuje zwrot pieniędzy, jeżeli złośliwe oprogramowanie przełamie jego zabezpieczenia, a specjaliści nie będą potrafili usunąć szkodnika.
  6. Jaką pomoc techniczną oferuje producent: telefoniczną, przez formularz online, pocztę e-mail lub czat internetowy.
  7. Czy dostaniesz pomoc w języku polskim.
  8. Kto skorzysta ze wsparcia technicznego (czy tylko użytkownicy płatnych wersji programów).
  9. Jak antywirus oceniają niezależne laboratoria – pod kątem ochrony przed malware, liczby fałszywych alarmów i wpływu na wydajność komputera.
  10. Sprawdź, jakie były wyniki badań w ostatnich miesiącach (czy antywirus jest cały czas wśród liderów, a może ma wpadki).
  11. Czy AV oferuje wydajną ochronę przed oprogramowaniem szpiegującym, oprogramowaniem szantażującym czy też phishingiem oraz innymi zagrożeniami (wirusami, robakami).
  12. Jak bardzo rozbudowane są opcje skanera, czy chroni komputer w czasie rzeczywistym.
  13. Rozważ czy potrzebujesz tylko antywirusa, czy też dodatkowych narzędzi, za które trzeba zapłacić (dodatkowo lub w cenie abonamentu).
  14. Czy w wykupionym pakiecie otrzymasz kontrolę rodzicielską, sieć VPN, menedżer haseł, blokadę przed uzyskaniem dostępu do kamery/mikrofonu oraz narzędzia takie jak zapora sieciowa, skaner Wi Fi, aplikacje chroniące połączenie internetowe oraz inne zaawansowane funkcje.
  15. Czy pierwszy rok jest w promocyjnej cenie, a jeżeli tak to ile kosztuje odnowienie planu.
  16. Ile masz urządzeń do ochrony antywirusowej – często im więcej komputerów, smartfonów, tabletów obejmie licencja, tym niższa cena jednostkowa.
  17. Czy antywirus ma opcję automatycznej aktualizacji zabezpieczeń przed wirusami.
  18. Czy producent oferuje miejsce w chmurze na kopie zapasowe oraz ważne pliki (zdjęcia, dokumenty, nagrania).
  19. Czy w przypadku kradzieży lub zgubienia komputera, antywirus umożliwia lokalizację urządzenia, zrobienie zdjęcia złodziejowi i blokadę urządzenia.
  20. Jakie są opinie innych użytkowników na temat antywirusa, np. czy obsługa techniczna jest pomocna i sprawnie odpowiada na zadawane pytania.
  21. Czy program dobrze chroni przed wyłudzaniem informacji przez cyberprzestępców.
  22. Czy antywirus działa prawidłowo na ustawieniach domyślnych, czy do konfiguracji potrzebne są umiejętności zaawansowanych użytkowników.
  23. Czy Twój komputer spełnia wymagania systemowe producenta AV.
  24. Czy antywirus koncentruje się na ochronie przed najpoważniejszymi obecnie zagrożeniami internetowymi (oprogramowanie szpiegujące, szantażujące, wyłudzające wrażliwe informacje).

Antywirus dla systemu Windows – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy Windows 11 potrzebuje antywirusa?

Windows 11 ma wbudowany antywirus Microsoft Defender. Program zapewnia podstawową ochronę przed działaniem złośliwego oprogramowania. Nie da jednak odpowiedniej ochrony przed zaawansowanymi zagrożeniami, np. ransomware czyli programami szantażującymi lub przed oprogramowaniem szpiegowskim.

Czy darmowy antywirus ma sens?

Wielu producentów oferuje solidne darmowe antywirusy dla systemu Windows. Ich silniki wykorzystują również w swoich płatnych produktach. Takie aplikacje potrafią powstrzymać złośliwe programy, jednak nie zawsze radzą sobie z poważniejszymi wyzwaniami. Minusem darmowych antywirusów jest również zazwyczaj brak rozbudowanej pomocy technicznej oraz dodatkowych aplikacji zwiększających bezpieczeństwo komputera. Niektórych użytkowników mogą również razić reklamy zachęcające do wykupienia subskrypcji. Darmowe antywirusy przeznaczone są zazwyczaj na jeden komputer i nie można ich używać w celach komercyjnych. Zazwyczaj zaawansowaną ochronę gwarantują rozbudowane programy premium.

Czy Windows 10 ma wbudowany program antywirusowy?

Tak, Windows 10 ma wbudowany program antywirusowy – to darmowy Microsoft Defender (wcześniej Windows Defender). Antywirus jest integralną częścią systemu operacyjnego. Nie trzeba go instalować, jest automatycznie aktualizowany i współpracuje z innymi AV. Defender przeznaczony jest przede wszystkim na najnowsze wersje systemu: Windows 10 i 11.

Czy Windows Defender to dobry antywirus?

Tak, Windows Defender to niezły antywirus, potwierdzają to niezależne testy. Jednak nie posiada większości dodatkowych funkcji i narzędzi, które znajdziesz w innych antywirusach, np. sieci VPN, menedżera haseł, niszczarki plików czy też zaawansowanych narzędzi do optymalizacji komputera.

Jaki antywirus w 2024 roku?

Jaki antywirus wybrać na Windows w 2024 roku pomogą zdecydować niezależne laboratoria. Eksperci AV Comparatives ocenili jesienią 2023 roku, że najskuteczniejszą ochronę przed malware zapewniają produkty: Avast, AVG, G Data, McAfee, Microsoft, NortonLifeLock, a dalej Avira, Bitdefender, K7, TotalAV, VIPRE, Kaspersky i Total Defence.

Pamiętaj, żeby przed instalacją antywirusa na swoim komputerze sprawdzić najnowsze wyniki badań – laboratoria wrzucają je co kilka miesięcy, a pozycje AV się zmieniają.

Warto również sprawdzić inne parametry: liczbę fałszywych alarmów oraz w jakim stopniu program spowalnia komputer, czyli które zapewniają najlepszą wydajność.

Jaki jest najgorszy antywirus dla systemu Windows?

Najgorsze wyniki w badaniach AV Comparatives z jesieni 2022 roku miał antywirus Trend Micro – uzyskał 97,41 proc. wskaźnika ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Wynik najlepszych programów antywirusowych dla systemów Windows to 100 proc. skuteczność.