Program antyszpiegowski — jaki wybrać? TOP 10 Antyspyware
Jaki program antyszpiegowski wybrać w 2024? Ranking TOP 10 Najlepszych programów antyspyware. Testy, recenzje i opinie.
Spyware zbiera prywatne informacje o Tobie i Twoich bliskich i wysyła je do przestępców, którzy wykorzystają je w niecnych celach. Zobacz, który program antyszpiegowski warto zainstalować na swoim komputerze lub smartfonie i uchronić się przed agresorami.
Zauważyłeś, że Twój telefon dziwnie się zachowuje, strony i aplikacje ładują się znacznie wolniej niż jeszcze kilka dni temu, a urządzenie się nagrzewa, To mogą być objawy działania spyware, czyli programów szpiegujących, które rejestrują Twoją aktywność.
Sprawdzam, jaki program antyszpiegowski użyć, aby pozbyć się szkodnika, który wykrada Twoje zdjęcia, wideo, SMS-y i zawartość rozmów w komunikatorach internetowych.
Narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania spyware — TOP 10
Oprogramowanie szpiegujące to trudny przeciwnik, podstępny i działający z ukrycia. Na szczęście są narzędzia do usuwania złośliwego oprogramowania, a ja wybrałem te uchodzące za szczególnie skuteczne. To duże pakiety antywirusowe znanych producentów oraz dedykowane oprogramowanie antyspyware.
Oto przegląd programów antyspyware i AV stanowiących solidną ochronę przed szkodnikami.
1# Norton 360
Norton 360 to dobrze znany i solidny antywirus, które oferuje wszechstronną ochronę przed różnymi rodzajami złośliwego oprogramowania, w tym przed oprogramowaniem szpiegowskim. Zabezpieczenie przed spyware mają wszystkie wersje tego AV (Plus, Standard, Deluxe i Advanced).
Antywirus od Nortona ma też dodatkowe funkcje cenione przez użytkowników, m.in. ochronę rodzicielską i VPN.
Warto pamiętać, że Norton oferuje też NortonLive Spyware and Virus Removal dedykowane narzędzie, które wykrywa i usuwa programy szpiegujące.
Norton to antywirus, który zdobywa wysokie noty w badaniach niezależnych laboratoriów (m.in. AV-Comparatives i AV-Test). Np. AV-Test przyznał Norton 360 nagrodę „Best Protection 2023 Award„.
Norton 360 zainstalujesz na Windows, Android, iOS, macOS z 14-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy (plany Standard, Deluxe i Advanced).
2# Avast Free Antivirus
Bardzo dobrze znany AV, który oprócz ochrony antywirusowej Avast oferuje funkcje antyszpiegowskie.
Avast regularnie zdobywa nagrody i wyróżnienia, np. AV-Test przyznał ostatnio tytuł “Best Protection 2023” dla bezpłatnej wersji tego antywirusa. Nagrodami obsypał też Avast Free Antivirus zespół laboratorium AV Comparatives: to Advanced+ za Malware Protection (marzec 2024) oraz m.in. złoto w kategorii Real World Protection 2023 i Malware Protection 2023.
Plany płatne — Premium Security i Ultimate — zawierają bardzo dużo różnych funkcji, które chronią przed programami szpiegującymi (to m.in. zabezpieczenia przed kamerami internetowymi, trwałe niszczenie plików czy Anti Track pomagający unikać spersonalizowanych reklam).
Jednak jeżeli nie chcesz inwestować w płatne plany, możesz użyć Avast Free Antivirus. To znakomite zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem:
- blokujące wirusy i inne złośliwe oprogramowanie w czasie rzeczywistym, w tym spyware,
- wyszukujące luki w zabezpieczeniach sieci Wi-Fi,
- chroniące przed ransomware.
Biorąc pod uwagę nagrody dla Avast Free Antivirus za ochronę przed malware, możesz wybrać ten AV, aby skutecznie obronić się przed programami szpiegującymi.
3# Bitdefender Antivirus for MacOS
Znany i ceniony producent AV, który skutecznie chroni przed m.in. programami szpiegującymi. Potrafi również zidentyfikować i usunąć spyware, które już zagnieżdżone na urządzeniu.
W produktach Bitdefender znajdziesz m.in. ochronę kamery internetowej i mikrofonu, która blokuje dostęp podsłuchującym, zaporę sieciową przed włamaniami oraz VPN poprawiający prywatność i bezpieczeństwo.
Bitdefender Total Security zdobył w lutym 2024 roku tytuł Top Product laboratorium AV-Test. Maksymalne oceny za ochronę, wydajność i użyteczność zebrał również w kolejnych badaniach w 2023 r. (na konto programu trafiło 6 nagród).
Oprogramowanie Bitdefender świetnie poradziło sobie również w testach AV Comparatives — jest w grupie najbardziej skutecznych antywirusów (99,92% zablokowanych zagrożeń, kwiecień 2024 r.). To nie wszystko. Bitdefender zdobył najwyższą nagrodę Advanced+ we wszystkich siedmiu testach w 2023 r. oraz tytuł Outstanding Product of 2023.
Bitdefender zainstalujesz na Windows, macOS, iOS oraz Androida.
4# McAfee Total Protection
Dobrze znany antywirus, ceniony przez użytkowników i ekspertów. Przyznając nagrody dla najlepszych programów, AV-Test wyróżniło McAfee Total Protection tytułem „Best Protection 2023 Award” oraz „Best Advanced Protection 2023 Award„.
McAfee Total Protection skutecznie wykrywa i usuwa złośliwe oprogramowanie z urządzeń z Windows, macOS, Android i iOS. Możesz wykupić zabezpieczenie dla 1 urządzenia na 1 lub 2 lata oraz dla 5 i 10 urządzeń na 2 lata.
Antywirus McAfee Total Protection monitoruje bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników (adresu e-mail, kont bankowych, kart kredytowych) oraz umożliwia korzystanie z VPN, który znakomicie chroni urządzenia podczas używania publicznej sieci Wi-Fi. Dane użytkownika zabezpiecza menedżer haseł.
Jak wszystkie nowoczesne AV, McAfee Total Protection to prawdziwy kombajn cyberbezpieczeństwa. Oprócz narzędzi działających pod kątem złośliwego oprogramowania znajdziesz w nim niszczarkę plików, zabezpieczenie sieci domowej czy optymalizację wydajności. Jednak sercem tego programu jest bardzo skuteczna ochrona antywirusowa, także przed programami szpiegującymi.
5# Malwarebytes
Popularne narzędzie do usuwania szkodliwego oprogramowania z komputerów z Windows i macOS oraz telefonów z Android/iOS i laptopów z Chromebook. Zapewnia skuteczną ochronę, skanowanie, wykrywanie i usuwanie wszelkich zagrożeń, wirusów, robaków, trojany, rootkity, adware i przede wszystkim spyware.
W wersji bezpłatnej otrzymasz antywirusa wyspecjalizowanego w wykrywaniu i usuwaniu programów szpiegujących, natomiast po wykupieniu abonamentu masz dostęp do ochrony w czasie rzeczywistym i innych zaawansowanych funkcji (m.in. blokady szkodliwych witryn i ataków ransomware).
Bardzo dobrą ochronę Malwarebytes przed złośliwym oprogramowaniem szpiegującym i innym potwierdzają wyniki testów w niezależnych laboratoriach. Np. badania AV-Test z września-października 2023 r. wykazały, Malwarebytes w wersji premium zdobył 5,5/6 punktów w kategorii ochrona przed zagrożeniami, oraz 5,5 za wydajność i 6 za brak fałszywych alarmów.
6# F-Secure
Fiński antywirus, który od 1988 chroni komputery i inne urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem szpiegującym. F-Secure odkryło w 2020 r., że 18 z 20 najpopularniejszych szkodliwych programów potrafiło kraść dane użytkowników, a przy okazji znacząco spowolnić komputer lub smartfon.
Total, flagowy antywirus F-Secure potrafi zidentyfikować spyware i inne szkodniki, usuwa trojany, czyli malware ukrywające się w innych programach oraz wirusy czy programy szantażujące. Antywirus dostępny jest na PC, Mac, Android i iOS.
F-Secure był, obok Norton, najbardziej skutecznym zabezpieczeniem przed malware w testach AV-Comparatives — w kwietniu 2024 r. poradził sobie z 99,97% zagrożeń.
F-Secure sprawdził się również bardzo dobrze w badaniach AV-Comparatives zdobywając tytuł Advanced w pięciu z sześciu testów przeprowadzonych w 2023 r.
AV-Test doceniło natomiast F-Secure Total za precyzyjne wykrywanie zagrożeń, brak fałszywych alarmów i skuteczne odróżnianie dobrych i złośliwych plików. W testach z lutego 2024 r. fiński antywirus zgarnął maksymalną liczbę punktów za ochronę, użyteczność i wydajność.
7# Spybot
Ten program jest specjalnie zaprojektowany do wykrywania i usuwania spyware. Posiada również funkcje ochrony w czasie rzeczywistym.
Spybot (Spybot Search Destroy) to znakomita ochrona przeciwko programom szpiegującym, która działa na rynku od ponad 20 lat. Chroni pliki przed szkodnikami, którzy śledzą aktywność użytkowników, ma też wiele zabezpieczeń przed innymi rodzajami złośliwego oprogramowania.
Do wyboru masz:
- Spybot Anti-Beacon Plus, który m.in. blokuje informacje zbierane przez Windows,
- Spybot Identity Monitor czuwający nad tym, czy dane użytkownika (adres e-mail, nazwy kont, hasła) wyciekły do sieci,
- Professional Edition, czyli Spybot Search Destroy dla bardziej zaawansowanych użytkowników, który ma funkcjonalności pozostałych planów a dodatkowo m.in. antywirus (ze skanerem), ochronę przed malware i bezpieczną niszczarkę.
Spybot monitoruje aplikacje, przeglądarki internetowe, gry offline, sterowniki sprzętowe, oprogramowanie biurowe czy preinstalowane software producenta. Wszystko, aby powstrzymać oprogramowanie szpiegujące i monitorujące Twoją aktywność online.
Co ciekawe, produkty Spybot zapewniają ochronę również przed wieloma … antywirusami. Warto pamiętać, że AV, szczególnie mniej renomowanych producentów również potrafią kolekcjonować dane nieświadomych użytkowników, a później sprzedawać je np. reklamodawcom.
8# Adaware Free Antivirus
Ten program oferuje bezpłatną ochronę antywirusową i antyszpiegowską. Może skanować i usuwać różne rodzaje zagrożeń — w tym programy szpiegujące — a także chronić przed phishingiem i innymi atakami online.
Co dostaniesz po zainstalowaniu Adaware? Na liście funkcjonalności, które pomagają powstrzymać lub zwalczyć programy szpiegujące jest:
- monitorowanie mikrofonu i kamery internetowej — będziesz miał wgląd w historię aplikacji korzystających z urządzenia, stworzysz czarną listę programów, które nie skorzystają z kamerki i mikrofonu (Adaware powiadomi Cię jeśli spróbują to zrobić),
- ochrona podczas przeglądania internetu — Adaware zidentyfikuje i zablokuje szkodliwe strony www, które mogą zawierać programy szpiegowskie,
- skaner włamań na skrzynkę e-mail (Email Breach Scanner),
- blokowanie reklam,
- VPN poprawiający prywatność i bezpieczeństwo (w wersji pro).
Adaware oferuje również AdBlock dla Chrome i Firefox, który również zapewnia ochronę przed ciekawskimi i m.in. blokuje moduły śledzące i reklamy. Inne przydatne narzędzie to Adware PC Cleaner czyszczący rejestry i dysk oraz usuwające niepotrzebne pliki.
To całkiem skuteczny program do usuwania szkodliwego oprogramowania, a co więcej wiele narzędzi dostaniesz za darmo! Minus? Brak aktualnych, niezależnych wyników badań, jaki jest poziom ochrony oferowany przez Adaware.
9# SUPERAntiSpyware
Ten program jest w stanie wykryć i usunąć olbrzymią liczbę cyfrowych zagrożeń, w tym spyware, adware, trojany, robaki, keyloggery oraz najbardziej nas interesujące spyware.
SUPERAntiSpyware to wyspecjalizowany program antyspyware, który oferuje bardzo skuteczne wykrywanie i usuwanie oprogramowania szpiegowskiego i reklamowego. Jest łatwy w użyciu i posiada darmową wersję do użytku osobistego.
Producent chwali się, że programy szpiegujące i inne złośliwe oprogramowanie wykrywa silnik i baza danych oparty na AI. SUPERAntiSpyware działa w czasie rzeczywistym (w wersji płatnej).
No właśnie, czym się jeszcze różnią wersja bezpłatna i SUPERAntiSpyware ProX?
Za darmo masz m.in. wykrywanie i usuwanie wszelkich szkodników oraz wyłuskiwanie dobrze ukrytych malware (Process Interrogation Technology). W ProX dostajesz dodatkowo m.in. silnik wykrywania oparty na AI, wiele opcji skanowania i automatyczne aktualizacje.
Pamiętaj, że ten AV do walki z programami szpiegującymi zainstalujesz na urządzenia z Windows (nie jest kompatybilny z macOS, iOS i Android).
10# SpywareBlaster
Kolejny darmowy program (do użytku osobistego i w edukacji), który chroni przed oprogramowaniem szpiegowskim opartym na formule ActiveX.
SpywareBlaster jest prosty w użyciu i stanowi dobrą dodatkową warstwę ochrony:
- zapobiega instalacji oprogramowania szpiegującego,
- blokuje szpiegowanie/śledzenie za pomocą plików cookie,
- ogranicza działanie potencjalnie niebezpiecznych witryn internetowych.
Twórcy SpywareBlaster podkreślają, że ich aplikacja nie spowalnia komputera, nie utrudnia korzystania z „dobrych” witryn oraz nie zużywa pamięci i mocy obliczeniowej procesora. Jednocześnie współpracuje z antywirusami i innymi aplikacjami służącymi do usuwania szkodliwego oprogramowania, które już znalazło się na komputerze.
SpywareBlaster działa na systemach Windows 10 i 11.
Co to jest oprogramowanie szpiegujące?
Przeglądając internet, pobierając pliki, używając rozmaitych serwisów online, narażasz się na niebezpieczeństwo. W sieci działają przestępcy, którzy chętnie biorą na cel internautów. Kradną, zmieniają lub niszczą poufne dane. Mogą to zrobić z dowolnego miejsca na ziemi — lokalizacja agresora nie ma znaczenia.
Przestępcy używają różnych technik, od phishingu, przez ataki DoS/DDoS, po użycie złośliwego oprogramowania (malware). Oprogramowanie szpiegujące należy do grupy szkodników instalowanych na urządzeniu odbiorcy, bez jego zgody. Bywa, że użytkownik dobrowolnie zainstaluje programy szpiegujące, jednak zazwyczaj nie wie, że ma do czynienia ze szkodnikiem.
Komputer lub smartfon zarazisz złośliwym oprogramowaniem, najczęściej pobierając plik z niepewnego źródła (np. grę z serwisu z nieautoryzowanymi programami), klikając w złośliwy link w SMS-ie lub e-mailu czy pobierając pozornie bezpieczną i przydatną aplikację (np. do poprawy prędkości internetu).
Spyware po cichu i w ukryciu zbiera informacje znajdujące się na urządzeniu. Przechwytuje m.in.:
- klawisze naciskane przez użytkownika (robi to keylogger),
- hasła i dane do logowania,
- wideo z kamery internetowej,
- dźwięk z mikrofonu,
- obraz z ekranu komputera lub laptopa.
Jak zauważają autorzy książki „Cybersecurity All-in-One For Dummies”, są też programy, które śledzą, co robią użytkownicy, jednak nie są zaliczane do spyware. To np. ciasteczka instalowane przez strony internetowe lub aplikacje.
Programy szpiegowskie to również aplikacje, które śledzą, jakie strony odwiedzasz, a potem sprzedają te informacje reklamodawcom.
Spyware używają nie tylko cybergangi lub indywidualni przestępcy. To również narzędzie państw i tajnych służb. Najlepszym przykładem jest osławiony Pegasus izraelskiej firmy NSO Group.
Możliwości Pegasusa są niemal nieograniczone. Po zainfekowaniu smartfona (poprzez link w e-mailu lub wyświetlenie w łącza w komunikatorze), operator spyware ma pełny dostęp do urządzenia. Inaczej mówiąc, agresor widzi i słyszy wszystko, co właściciel telefonu.
Programy szpiegujące to również aplikacje służące do kontroli rodzicielskiej oraz te wykorzystywane do monitorowania urządzeń małżonków czy pracowników, naturalnie bez ich zgody (zwane stalkerware).
Do takich programów należy m.in. KidsGuard firmy ClevGuard, który widział zawartość SMS-ów, rozmów na komunikatorach internetowych czy monitorował rozmowy telefoniczne. Sęk w tym, że KidsGuard wysyłał zebrane materiały na zewnętrzny serwer, z którego później wyciekły (opisał to magazyn Techcrunch).
Jak działa program antyszpiegowski?
Program antyszpiegowski chroni przed kradzieżą tożsamości, poufnych i wrażliwych danych, a także pieniędzy (np. jeżeli spyware przechwytuje dane użytkowania bankowości online). W praktyce wykrywa spyware i oczyszcza z niego system operacyjny. Bardzo często programy antyspyware są elementem rozbudowanych AV.
Jak zatem działa program antyszpiegowski?
Jego funkcjonowanie opiera się na monitorowaniu i skanowaniu. Programy antyszpiegowskie instalują sterowniki systemowe lub wykorzystują inne mechanizmy do monitorowania aktywności komputera w tle.
Programy antyspyware skanują pliki, rejestry systemu i inne obszary i porównują podejrzane znaleziska z bazą danych definicji złośliwego oprogramowania. Dobre programy oferują skanowanie w czasie rzeczywistym, czyli w momencie ich otwierania lub pobierania. Dzięki temu zagrożenie wykrywane jest natychmiast, zanim znajdzie się na urządzeniu.
Kolejną metodą jest analiza behawioralna. Oprócz wyszukiwania znanych zagrożeń zaawansowane programy antyszpiegowskie identyfikują podejrzane działania, które wskazują na obecność złośliwego oprogramowania w tym spyware. Ta metoda pomaga wykryć nowe lub nieznane zagrożenia, które nie są jeszcze uwzględnione w bazach danych definicji.
Dlaczego warto stosować programy antyspyware?
Programy antyspyware ochronią Cię przed:
1. Kradzieżą danych osobowych
Oprogramowanie szpiegujące jest często ukierunkowane na wydobycie poufnych informacji: numerów kart kredytowych, danych logowania do bankowości internetowej, numerów PESEL i innych danych identyfikacyjnych. Programy antyspyware wykrywają i blokują tego typu złośliwe oprogramowanie, chroniąc przed wyciekiem i kradzieżą tożsamości.
2. Inwigilacją online
Niektóre programy szpiegujące rejestrują Twoje naciśnięcia klawiszy (keyloggery), przechwytują hasła, podsłuchują rozmowy online, a nawet robią zrzuty ekranu. Programy antyspyware uniemożliwiają tego typu inwigilację.
3. Przekierowaniem do złośliwych stron internetowych
Programy antyspyware chronią Cię przed przekierowywaniem na strony internetowe zawierające złośliwe oprogramowanie lub próbujące wyłudzić dane osobowe. Blokują podejrzane linki i strony internetowe.
4. Zmniejszeniem wydajności komputera
Oprogramowanie szpiegujące może spowolnić działanie komputera, zużywać nadmiernie zasoby systemowe i powodować awarie. Programy antyspyware usuwają tego typu złośliwe oprogramowanie, poprawiając wydajność i stabilność komputera.
Antyspyware działają w tle, stale monitorując system i chroniąc go przed nowymi i pojawiającymi się zagrożeniami. Ich zaletą jest łatwość instalacji, automatyczne działanie i niski próg wejścia — swobodnie skorzystają z nich nawet osoby bez dużej wiedzy technicznej.
Jak wybrać program antyszpiegowski?
Oto kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę jeżeli interesuje Cię oprogramowanie antyszpiegowskie.
Podstawowe funkcje ochrony:
- ochrona w czasie rzeczywistym: szukaj programu, który zablokuje spyware w momencie ich pojawienia się, automatycznie, tak, abyś nie musiał/musiała samodzielnie interweniować,
- skanowanie na żądanie: upewnij się, że program umożliwi Ci także ręczne skanowanie komputera w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania,
- ochrona przed różnymi typami złośliwego oprogramowania: wybierz program do usuwania złośliwego oprogramowania, który ochroni Twój komputer/smartfon przed różnymi typami złośliwego oprogramowania, w tym spyware, keyloggerami i ransomware,
- ochrona przed złośliwymi stronami internetowymi: wybierz AV blokujący strony www zawierające szkodliwe oprogramowanie,
Dodatkowe funkcje, które mogą się przydać:
- kontrola rodzicielska: jeśli masz dzieci, rozważ program umożliwiający monitorowanie ich aktywności online i ograniczanie dostępu do nieodpowiednich treści,
- firewall: niektóre programy antyszpiegowskie zawierają zintegrowany firewall, który tworzy dodatkową warstwę ochrony przed hakerami i złośliwym ruchem sieciowym,
- VPN: niektóre antywirusy mają wbudowaną sieć VPN szyfrującą ruch internetowy i chroniącą Twoją prywatność podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi (możesz ukryć swój prawdziwy adres IP przed podglądaczami).
Wydajność i reputacja:
- niewielki wpływ na system: wybierz program, który nie obciąża nadmiernie zasobów systemowych komputera, czyli nie spowalnia jego pracy (najlepsze programy antyspyware w znikomy sposób wpływają na pracę urządzenia),
- dobra reputacja: przeczytaj recenzje robione przez niezależne laboratoria.
Co jeszcze warto wiedzieć przed wyborem narzędzia walczącym ze złośliwym oprogramowaniem?
Przede wszystkim używaj tylko jednego programu antyszpiegowskiego. Uruchamianie wielu programów antyszpiegowskich jednocześnie może sprawić, że będą się „gryzły”, a z pewnością spowolnią Twój komputer.
Zawsze wybieraj renomowane programy antyspyware i regularnie je aktualizuj, podobnie jak system operacyjny — przestępcy wykorzystują podatności w aplikacjach, aby dostać się do komputera lub smartfona.
Żadne narzędzie, nawet najbardziej skuteczny program antywirusowy, nie zastąpi zdrowego rozsądku. To użytkownik jest pierwszą linią ochrony przed spyware, phishingiem i ransomware. Znakomicie zmniejszysz ryzyko infekcji malware, kradzieży haseł i innych osobistych danych jeżeli będziesz unikać podejrzanych witryn i klikania w niezaufane załączniki. Zawsze pobieraj pliki tylko z zaufanych źródeł i przeskanuj je przed otwarciem.
Jak samodzielnie usunąć programy szpiegujące?
Zanim zainstalujesz aplikację antyspyware, może samodzielnie spróbować wykryć i skasować programy szpiegowskie. Jak to zrobić? Oto rady eksperta z Techcrunch dla użytkowników systemu Android. Nawet jeżeli używasz programy antyspyware, to poniższe wskazówki pomogą Ci zachować cyfrowe bezpieczeństwo.
Aby ochronić się przed złośliwym oprogramowaniem szpiegującym:
- włącz Google Play Protect: upewnij się, że funkcja Google Play Protect jest aktywna, aby skanowała aplikacje i wyszukiwała te szkodliwe,
- sprawdź usługi dostępności: spyware (stalkware) często nadużywa trybu dostępności Androida. Nie rozpoznajesz usługi w opcji Dostępność? Wyłącz ją i usuń aplikację,
- sprawdź dostęp do powiadomień: zorientuje się, które aplikacje mają dostęp do Twoich powiadomień. Wyłącz dostęp dla tych, których nie rozpoznajesz,
- przejrzyj ustawienia administratora urządzenia: zobacz, kto korzysta z opcji administratora urządzenia (aplikacje administratora urządzenia).
Co zrobić po wykryciu spyware? Przede wszystkim użyj silniejszego zabezpieczenia ekranu i włącz uwierzytelnienie dwuskładnikowe do np. e-maila.
Warto pamiętać, że usunięcie stalkware/spyware prawdopodobnie zaalarmuje osobę, która zainstalowała szpiega. Przygotuj się na konfrontację, ewentualnie pomyśl o powiadomieniu policji.
Programy antyszpiegowskie — najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Jaki program antyszpiegowski?
Szukając aplikacji, która usuwa oprogramowanie szpiegowskie, możesz wybrać programy antywirusowe (np. Norton, McAfee czy Avast) zapewniające kompleksową ochronę także przed spyware lub „łowców” wyspecjalizowanych w wyszukiwaniu i niszczeniu programów szpiegowskich. Przemyśl swoje oczekiwania — jeżeli chcesz rozbudowanej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem na swój system operacyjnym, to wybierz solidny pakiet antywirusowy „all in one” z różnymi funkcjami. Możesz też zdecydować się na dedykowaną aplikację, która skutecznie zwalczy programy szpiegujące.
Przed czym chroni program antyspyware?
Programy antyspyware chronią przed złośliwym oprogramowaniem, które wykrada poufne dane, m.in. numery kart kredytowych, hasła i dane logowania. Oprogramowanie antyspyware zapobiega podsłuchiwaniu aktywności online, rejestrowaniu naciśnięć klawiszy i przechwytywaniu haseł przez szkodliwe aplikacje. Chroni też przed przekierowywaniem na strony phishingowe lub zawierające malware oraz usuwa software spowalniające komputer i generujące awarie.
Jak pozbyć się spyware?
Jeżeli podejrzewasz, że na Twoim komputerze/smartfonie zagnieździł się program szpiegujący, to możesz:
- odinstalować nieznane i podejrzane programy, które ostatnio pobrałeś z niezaufanych źródeł,
- użyć Windows Defender do przeskanowania komputera przed uruchomieniem systemu operacyjnego lub jakiegokolwiek pliku wykonywalnego,
- skorzystać z profesjonalnych narzędzi do usuwania spyware, np. wymienionych w tym przewodniku,
- zresetować komputer, a potem ponownie zainstalować system operacyjny i programy,
- sprawdzić i dostosować uprawnienia zainstalowanych aplikacji, aby ograniczyć dostęp spyware do wrażliwych informacji,
- zresetować ustawienia, aby wyeliminować wszelkie zmiany wprowadzone przez spyware,
- zmienić hasła do swojego identyfikatora Apple, skrzynki e-mail i innych wrażliwych kont.