NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Antywirus dla Linuxa: TOP 8 programów

Analiza i ranking Jaki antywirus dla Linuxa w 2024? Ranking TOP 8 Najlepszych Programów Antywirusowych na komputery z Linuxem. Testy, recenzje i opinie.

Czy Linux potrzebuje programu antywirusowego? Jaki AV wybrać, co oferują producenci dla użytkowników domowych oraz mniejszych i większych firm korzystających z serwerów Linux? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat antywirusów na Linux.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo antywirusów dla systemu Windows. Większość domowych programów antywirusowych przeznaczonych jest właśnie na tą platformę.

Czy Linux, popularny system operacyjny typu open source i alternatywa dla systemu Windows, potrzebuje programu antywirusowego?

Programy antywirusowe na Linux

Wielu ekspertów przekonuje, że nie ma potrzeby instalowania oprogramowania antywirusowego na komputer z Linuxem. Jednak prawda jest bardziej skomplikowana. Za chwilę dowiesz się, jak zabezpieczyć urządzenie, żeby powstrzymać złośliwe oprogramowanie i inne zagrożenia.

Logo Linux

Co trzeba wiedzieć o systemie Linux

Linux to system operacyjny typu open source oparty na jądrze systemu Unix. Na Linuksie bazują systemy operacyjne wykorzystywane na komputerach osobistych, serwerach, telefonach komórkowych (przede wszystkim Android), odtwarzaczach multimedialnych, routerach oraz innych urządzeniach.

Linux jest najpopularniejszym systemem operacyjnym dla serwerów i innych dużych systemów. Świetnie sprawdza się w zaawansowanych technologicznie branżach, np. obsługuje łazika marsjańskiego Perseverance, NASA i Giełdę Londyńską.

Zaletą Linuxa jest jego elastyczność – możesz go dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. tworzenia sieci czy też programowania.

Linux to darmowe i otwarte oprogramowanie, które można swobodnie pobrać, zmienić kod źródłowy i rozpowszechniać bez ograniczeń.

Linux terminal

Czy Linux potrzebuje ochrony antywirusowej?

Krótka odpowiedź: tak. Choć dystrybucje Linux uchodzą (słusznie) za systemy operacyjne z zasady odporne na złośliwe oprogramowanie (malware), to nie są kuloodporne.

Rzeczywiście, szkodników na komputery z Linuxem jest zdecydowanie mniej niż na urządzenia z systemem od Microsoft. Jednak powstają destrukcyjne programy przygotowane specjalnie na Linuxa.

O ile ryzyko dla ostrożnych użytkowników domowych jest stosunkowo niskie, to małe i średnie firmy oraz korporację chętnie korzystające z Linuksa, są narażone na ataki cyberprzestępców. Zainfekowanie serwera plików lub stacji roboczych może spowodować przestój w działalności, straty finansowe, odpływ klientów i utratę ważnych/poufnych danych.

Ataki na system Linux i Windows.

Laboratorium AV-Test zarejestrowało w 2022 roku 36 razy więcej nowych malware na system Windows niż na Linuxa. Jednak złośliwych programów na ten system gwałtownie przybywa.

Złośliwe oprogramowanie na Linuxie - dane AV test

Zdecydowanie najpopularniejsze szkodniki to konie trojańskie, a wśród nich malware z rodziny XorDDoS, który służą do przejmowania kontroli nad urządzeniami z Linuksem, tworzenia sieci botnetów i używania ich m.in. do ataków DDoS. W połowie maja 2022 roku Microsoft zauważył ponad 250 proc. wzrost aktywności tego trojana.

Pojawiają się nowe zagrożenia. Przykład z ostatnich miesięcy. GwisinLocker, oprogramowanie ransomware (szantażujące) zaatakowało koreańskie firmy z branży medycznej i przemysłowej używające Linuxa na swoich serwerach. Agresor szyfrował pliki, a potem żądał kryptowalut za zwrócenie dostępu.

Inny ransomware – Luna – reklamowany była na forach w Darknecie. Przestępcy wystawili na sprzedaż oprogramowanie służące do szyfrowania różnych platform, w tym i Linuxa.

Programy wymuszające okup od użytkowników Linuksa oferuje np. osławiona grupa Conti. Cyberprzestępcy żądają zapłaty nie tylko za dostęp do danych. Kolejny szantaż dotyczy nieujawniania przechwyconych informacji (np. na temat umów handlowych lub klientów ofiary).

Linux jest coraz powszechniej używany w infrastrukturze chmurowej i urządzeniach Internetu rzeczy (IoT). To wydajny, tańszy i niezawodny system dla serwerów największych firm. Nie pomylisz się zakładając, że szkodników na Linux będzie przybywało.

Komputery z systemem Linux potrzebują programu antywirusowego, bo mogą też przenosić zainfekowane pliki do innych systemów operacyjnych, np. do systemu Windows.

Jeżeli powyższe dane nie przekonały Cię, to pomyśl, jak łatwo paść ofiarą sztuczek socjotechnicznych używanych przez przestępców. Użytkownicy Ubuntu lub innych dystrybucji Linuxa nie są na niej bardziej odporni niż osoby korzystające z Windows lub Mac.

Jaki wybrać antywirus dla systemu Linux?

Zanim przedstawię Ci antywirusy dla systemu Linux, warto poznać wewnętrzne zabezpieczenia, jakimi dysponuje.

Wiele dystrybucji Linuksa ma wbudowane mechanizmy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, takie jak SELinux lub AppArmor:

Programy antywirusowe dla systemu Linux

Dostępnych jest wiele programów antywirusowych dla systemów operacyjnych opartych na jądrze Linux wykorzystywanych w domach oraz zabezpieczeń punktów końcowych w przedsiębiorstwach (komputerów, laptopów, smartfonów i innych urządzeń). Możesz wybierać pomiędzy darmowymi i komercyjnymi rozwiązaniami.

Pamiętaj, że oferta aplikacji na Linux w porównaniu z oprogramowaniem antywirusowym na komputery z systemem Windows, jest pozbawiona wielu fajerwerków, np. darmowej sieci VPN, menedżerów haseł czy też kontroli rodzicielskiej.

Przed wyborem rozwiązania antywirusowego sprawdź, czy działa ono na Twoim systemie operacyjnym.

Oto antywirusy dla systemu Linux, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli potrzebujesz dodatkowej warstwy bezpieczeństwa.

1# Bitdefender GravityZone Business Security

Bitdefender GravityZone Business Security

Rozwiązanie antywirusowe od Bitdefender przeznaczone dla firm z urządzeniami z systemem Linux znajdziesz w GravityZone Business Security.

Ten pakiet cyberbezpieczeństwa zawiera narzędzia dla małych i średnich firm:

Program antywirusowy w GravityZone Business Security wykorzystuje nowoczesne techniki, m.in. analizę behawioralną, uczenie maszynowe oraz monitorowanie uruchomionych procesów.

Zobacz ofertę Bitdefender ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Bitdefender

2# Avast Business Antivirus

Avast - antywirus dla Linuksa

Znany producent zabezpieczeń dla komputerów przygotował również pakiet antywirusowy dla businessu gwarantujący ochronę dystrybucji systemu Linux w czasie rzeczywistym.

Program antywirusowy od Avast zawiera:

Zaletą programu antywirusowego od Avast jest możliwość dostosowania ustawień narzędzi do potrzeb danej firmy.

Zobacz ofertę Avast ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Avast

3# ESET NOD32

Eset Endpoint Antivirus for Linux

To komercyjny program antywirusowy, który oferuje mocną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami, np. phishingiem.

Eset zakończył wsparcie dla Nod32 Antivirus for Linux Desktop 3 sierpnia 2022 r. Producent zaleca aby użytkownicy Linuksa zainstalowali Eset Endpoint Antivirus for Linux lub kupili go w pakiecie Eset Protect Entry dla firmowych urządzeń.

Co znajdziesz w Eset Nod32 Antivirus for Linux? To m.in.:

Eset Endpoint Antivirus for Linux zawiera m.in. skaner na żądanie i skaner pobieranych, otwieranych lub zapisywanych plików. To ochrona oparta na chmurze, z opcją kwarantanny podejrzanych plików oraz łatwą konfiguracją.

Atutem aplikacji do Eset jest jej przyjazny interfejs – wiele konkurencyjnych AV działa tylko w wierszu poleceń, co może być odstręczające dla niektórych użytkowników.

Zobacz ofertę Eset ➙

… lub przeczytaj recenzję i opinie o Eset

4# ClamAV

CalmAV

ClamAV to darmowe oprogramowanie antywirusowe typu open source dla platformy Linux.

ClamAV ma regularną bazę wirusów i używa jej podczas skanowania plików w poszukiwaniu wirusów, trojanów lub innych rodzajów złośliwego oprogramowania.

Aplikacja używana jest z poziomu wiersza poleceń lub poprzez graficzny interfejs użytkownika (ClamTK, dostępny również w języku polskim).

Antywirus pozwala na:

Warto pamiętać, że ClamAV jest dostępny również dla systemu Windows oraz MacOS.

5# Sophos antivirus for linux

Sophos Anti-Virus for Linux

Darmowy program (dla jednego użytkownika) od znanej i cenionej brytyjskiej firmy, który wykrywa i usuwa wirusy, robaki komputerowe, trojany oraz zabezpiecza przed wszystkimi rodzajami złośliwego oprogramowania.

Sophos Anti-Virus może również namierzać wirusy przechowywane na komputerze z systemem Linux i przenoszone na urządzenia z innymi systemami operacyjnymi.

Antywirus jest szybki i nie obciąża nadmiernie chronionego urządzenia.

Najważniejsze funkcje:

Sophos nie ma otwartej bazy wirusów (taką prowadzi i udostępnia ClamAV).

Aplikacja chroni nie tylko system Linux – wykryje również szkodniki niebezpieczne dla innych systemów operacyjnych (zagrożenia wieloplatformowe). Sophos jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla serwera plików i urządzeń w sieci.

Pamiętaj, że Sophos Antivirus for Linux obsługiwany jest z wiersza poleceń – graficzny interfejs może być dla wielu użytkowników trudny do skonfigurowania.

6# Comodo Free Linux Antivirus

Comodo Antivirus for Linux

Comodo zapewnia, że jego oprogramowanie antywirusowe dla Linuxa jest równie dobre, co na Windows. Wykonuje opartą na chmurze analizę zachowania plików – to umożliwia zaawansowane wykrywanie zagrożeń, w tym typu zero-day.

W darmowym antywirusie od Comodo znajdziesz:

Comodo aktualizuje bazę wirusów kilka razy dziennie.

Producent oferuje również rozwiązania dla firm korzystających z Linuksa. To monitorowanie stanu, oprogramowania i działania punktów końcowych – smartfonów, komputerów, laptopów – wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa.

Uwaga: Producent Comodo Free Linux Antivirus nie rozwija już swojego programu antywirusowego na Linuxa! Instalacja może powodować problemy przez wymaganie nieaktualnych bibliotek. Sugerowane użycie innego rozwiązania.

7# Symantec Endpoint Security Solutions

Symantec Endpoint Security Solutions

Rozwiązanie dla punktów końcowych działających pod systemem Linux.

Program antywirusowy od Symantec służy do zapobiegania, wykrywania i reagowania na złośliwe oprogramowanie infekujące komputery, laptopy, smartfony czy też serwery i urządzenia pamięci masowej.

Oferuje jednego agenta do kompleksowej ochrony wszystkich punktów końcowych. Symantec Endpoint Security Solutions oferuje dla użytkowników Linuksa jedną konsolę od administrowania zabezpieczeniem w czasie rzeczywistym.

W oprogramowaniu Symantec znajdują się funkcje służące m.in. do wykrywania zagrożeń, zapobiegania naruszeniom oraz ochrony aplikacji – Endpoint Detect and Response (EDR), Breach Prevention, App Isolation, and App Control.

Symantec Endpoint Security Solutions działa w oparciu o chmurę, lokalnie lub hybrydowo.

8# F-Secure (WithSecure) Linux Security

F-Secure (WithSecure) Linux Security

Znany fiński producent ma dwa rodzaje rozwiązania antywirusowego dla Linuxa:

Produkty F-Secure (WithSecure) obsługują wszystkie główne wersje systemu Linux.

9# Kaspersky Endpoint security for linux

⚠️ UWAGA: Odradzamy używania programów i aplikacji rosyjskiej firmy Kaspersky! ⚠️

Kaspersky Endpoint security for linux

Doświadczony producent antywirusów ma też propozycję dla firm korzystających z systemów Linux.

Kaspersky Endpoint Security for Linux zapewnia wiele warstw ochrony przy minimalnym wpływie na wydajność chronionych stacji roboczych i serwerów.

Program jest elementem pakietów: Kaspersky Total Security for Business, Kaspersky Endpoint Security for Business Advanced, Kaspersky Endpoint Security for Business Select, Kaspersky Hybrid Cloud Security oraz Kaspersky Hybrid Cloud Security Enterprise. Każdy produkt antywirusowy możesz testować bezpłatnie przez 30 dni.

Zabezpieczenie dla systemu Linux zapewnia m.in.:

Kaspersky oferuje intuicyjny interfejs graficzny zoptymalizowany pod kątem systemu Linux.

Pamiętaj, że możesz zainstalować Kaspersky zdalnie na stacjach roboczych Linux.

⚠️ UWAGA: Odradzamy używania programów i aplikacji rosyjskiej firmy Kaspersky! ⚠️

Oprogramowanie antywirusowe na Linux – pytania i odpowiedzi (Q&A)

Czy system Linux jest bezpieczny?

Tak, to z zasady bardzo bezpieczny system operacyjny. Wymaga jednak przestrzegania podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, m.in. unikania pobierania plików z niepewnych źródeł oraz wykonywanie regularnej aktualizacji aplikacji. Używanie programu antywirusowego jest wskazane ze względu na np. ataki ransomware lub szkodliwe oprogramowanie na różne systemy operacyjne.

Czy Linux ma antywirusa?

W systemie Linux wbudowane są funkcje zabezpieczające, m.in. SELinux, Landlock i AppArmor. Używanie dodatkowej warstwy ochrony – programu antywirusowego – może poprawić bezpieczeństwo cybernetyczne Twojego komputera.

Jak przeskanować Linuxa?

Linuxa przeskanujesz używając oprogramowania antywirusowego. Do wyboru masz darmowe rozwiązania (np. ClamAV) lub jeden z antywirusów komercyjnych.

Jaki jest najlepszy antywirus na Linuxa?

Dla użytkowników prywatnych dobrym rozwiązaniem jest np. aplikacja Eset Nod32 lub Comodo, a przedsiębiorcy mogą zainteresować się programem antywirusowym od Bitdefender, Kaspersky, F-Secure czy też Avast.

Jak zainstalować antywirusa na Linuxie?

Program antywirusowy zainstalujesz na systemie Linux postępując zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj wystarczy pobrać plik ze strony (bezpłatne programy antywirusowe) lub wcześniej opłacić abonament.

Czy Linux Mint potrzebuje antywirusa?

Linux Mint, podobnie jak inne dystrybucje systemu operacyjnego Linux, jest z zasady mniej podatny na zagrożenia z sieci niż Windows. To nie oznacza, że Linux Mint jest całkowicie odporny na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Wciąż istnieje ryzyko ataków np. hakerskich, ransomware, phishingu i innych zagrożeń. Pamiętaj aby robić regularne aktualizacje i unikać ryzykownych zachowań (np. pobierania gier, filmów, muzyki z niepewnych źródeł). Jeśli chcesz mieć dodatkowe zabezpieczenie, zainstaluj jeden z programów antywirusowych działających w systemie Linux.