NajlepszyAntywirus.pl
Ranking najlepszych programów antywirusowych

Antywirus OnLine

Analiza i ranking Poznaj 4 najlepsze skanery plików pod kątem wirusów dostępne przez internet (za darmo). Jak działają i jak używać antywirusów online w 2024?

Podejrzewasz, że w Twoim komputerze zagościły szkodniki? Sprawdzisz to od ręki wykonując bezpłatne skanowanie antywirusami online. Zobacz, które wybrać, czy są bezpieczne w użyciu oraz poznaj zalety i wady korzystania z oprogramowania bez zobowiązań.

Skaner online – czy ma sens?

Czy skaner online rzeczywiście jest skuteczny, wykryje złośliwe oprogramowanie, sprawdzi się w poszukiwaniu wirusów, wyłapie programy szpiegujące oraz najbardziej groźne spyware, ransomware, trojany i inne szkodniki?

A może skaner online to bezpłatne narzędzie, które jest w rzeczywistości mało skuteczne i ma Cię zachęcić do zakupu właściwego antywirusa?

Cóż, z pewnością online scanner to element lejka sprzedażowego producentów jednak z drugiej strony skoro automatycznie wykrywa malware warto z niego skorzystać.

Skaner wirusów - grafika

Zalety antywirusa online:

Minusy antywirusa online:

Co ciekawe, niektórzy producenci wycofują swoje darmowe skanery online. Tak zrobił np. Norton w 2020. Nie podał powodu, użytkownikom musiało wystarczyć wytłumaczenie, że „od czasu do czasu oceniamy nasze oferty i funkcje, aby zapewnić wartość dla naszych konsumentów i partnerów”.

Wirus komputerowy

Skaner antywirusowy online – kontrowersje

Jednak nawet wybór skanera antywirusowego od uznanej marki w branży zabezpieczeń cyfrowych nie gwarantuje 100 proc. bezpieczeństwa. Dlaczego?

Serwis Zaufana Trzeci Strona opisał, co można znaleźć na serwisie Any.Run, który służy do weryfikacji dokumentów w bezpiecznym, odseparowanym środowisku.

Any.Run jest przydatny, problem w tym, że to publiczny sandbox. „Często jednak możemy nie zdawać sobie sprawy (jeśli nie czytamy warunków użytkowania), że wyniki analizy są dostępne publicznie” – przestrzega Zaufana Trzecia Strona.

Efekt? Autor artykułu bez problemu, w 30 minut znalazł skany dziesiątek faktur z danymi klientów, dwóch dowodów osobistych, paszportu i skanu obydwu stron karty kredytowej VISA. To informacje bardzo cenne dla przestępców.

Przed użyciem skanera online czy innej podobnie działającej aplikacji, dokładnie przeczytaj, co właściciele robią z danymi, które im powierzasz. Unikniesz wtedy ryzyka wypuszczenia do sieci poufnych danych.

Najlepsze narzędzia do skanowania online

Poniżej znajdziesz listę aplikacji, które możesz bezpiecznie użyć do przeskanowania swojego komputera.

1# ESET Online Scanner

Bezpłatny skaner online firmy ESET

Skaner ESET Online to jeden z najlepiej znanych antywirusów online. Jest bardzo prosty w obsłudze i nie wymaga instalacji. Wystarczy wejść na stronę producenta, pobrać plik .exe i uruchomić skanowanie.

ESET Online Scanner

W ESET Online masz do wyboru trzy tryby skanowania:

ESET Online Scanner - wybór trybu skanowania
ESET Online Scanner - wybór miejsca do skanowania

W sekcji Kwarantanna znajdziesz detekcje znalezione podczas skanowania. To miejsce do bezpiecznego przechowywania zainfekowanych plików, jest też opcja przywrócenia wyleczonych elementów.

Kwarantanna w ESET Online Scanner

Jeżeli chcesz, ESET Online Scanner wyśle Ci wyniki skanowania na maila.

ESET Online Scanner - wysyłanie wyników na e-mail

Po zakończeniu skanowania możesz zaplanować okresowe sprawdzenie urządzenia raz w miesiącu.

ESET Online przypomni o zbliżającym się terminie, jest też opcja samodzielnego wyboru dnia i godziny skanowania.

ESET Online Scanner - ustawienia skanowania okresowego

Producent zapewnia, że jego antywirus online skutecznie wykrywa i usuwa wszystkie zagrożenia: wirusy, trojany, spyware oraz ataki typu phishing.

ESET Online Scanner możesz używać obok antywirusa zainstalowanego na komputerze. Producent wręcz zachęca do sprawdzenia skuteczności programu, z którego korzystasz na co dzień.

Wynik skanowania w ESET Online Scanner

ESET Online Scanner przeznaczony jest tylko dla systemu Windows 10/8.1.8.7 z pamięcią 500 MB oraz przynajmniej 350 MB wolnego miejsca na dysku.

2# Virus Total

Virustotal

Virust Total działa nieco inaczej niż klasyczne antywirusy online. Służy do skanowania plików oraz adresów URL stron, które wydają się podejrzane. To bardzo popularne narzędzie do sprawdzania reputacji witryn.

Virus Total jest bardzo łatwy w obsłudze, co więcej nie musisz pobierać żadnego pliku na swój komputer. Wszystko odbywa się z poziomu strony www.

Wystarczy kliknąć przycisk „wybierz plik”, odszukać go na swoim dysku i rozpocząć skanowanie.

Wybór pliku w VirusTotal

Jeżeli chcesz sprawdzić witrynę, to wklejasz adres w pasek skanowania.

Sprawdzanie pliku/witryny zajmuje kilka sekund. Na ekranie komputera zobaczysz wyniki, możesz też sprawdzić szczegółowe informacje, np. po wykryciu szkodnika Virus Total poda jego etykietę, a w przypadku złośliwej strony np. jaka marka jest używana do ataku typu phishing.

Poytywny wynik skanowania w VirusTotal

W czym tkwi siła Virus Total?

Aplikacja używa silników, uwaga, ponad 70 skanerów antywirusowych i usług blokowania adresów URL/domen.

Virus Total jest agregatem informacji działającym w trybie online, który korzysta z najnowszych sygnatur wirusów (aktualizowanych na bieżąco przez firmy produkujące antywirusy).

Negatywny wynik skanowania w VirusTotal

Minusy tej aplikacji?

Nie prześwietlisz nim całej zawartości komputera. Świetnie sprawdzi pojedynczy plik, jednak nie nadaje się do zbadania dysku.

Virus Total nie usunie wykrytego szkodnika. Brak też polskiej wersji językowej.

Korzystając z tego narzędzia musisz również pamiętać, żeby nie skanować nim plików zawierających dane osobowe. Użytkownicy premium mają dostęp do plików przesyłanych do VirusTotal. Dlatego na stronie głównej znalazło się zalecenie: „Proszę nie przesyłać żadnych danych osobowych”.

Virus Total możesz używać jako rozszerzenie do przeglądarki i skanować każdy pobrany plik.

3# F-Secure Scanner

F-secure Scaner

Skaner online od fińskiej firmy znanej na rynku programów antywirusowych. To łatwe w obsłudze, bezpłatne narzędzie do wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania. Nie „gryzie” się z zainstalowanym programem zabezpieczającym.

F-Secure Scanner podobnie jak wiele tego typu usług wymaga pobrania pliku na komputer.

Po uruchomieniu pliku .exe i kliknięciu zgody na umowę licencyjną użytkownika, rozpoczyna się skanowanie. Trwa bardzo krótko – w moim przypadku niespełna minutę.

Skanowanie i czyszczenie w F-Secure Online Scanner

Po zakończeniu prześwietlania komputera F-Secure Scanner odeśle Cię do strony z płatnymi antywirusami.

Po wykryciu szkodnika zobaczysz szczegółowe informacje, a wirus zostanie usunięty po restarcie systemu.

Wynik (pozytywny) skanowania w F-Secure Online Scanner

Wady F-Secure Scanner? Nie możesz wybrać trybu skanowania. Przeznaczony na komputery z systemem Windows.

4# Bitdefender Virus Scanner for Mac

Bitdefender Virus Scanner for Mac

Wiele skanerów online producenci przygotowali tylko na system Windows, ten -dedykowany jest dla zwolenników macOS.

Bitdefender Virus Scanner to przykład rozbudowanego skanera antywirusowego. Masz do wyboru szybkie prześwietlenie krytycznych obszarów komputera, głębokie skanowanie systemu lub wybranego pliku/folderu.

Aplikacja znajduje i usuwa wirusy ukryte na komputerze. W ustawieniach można wybrać automatyczne leczenie lub poddanie zainfekowanego pliku kwarantannie.

Bitdefender Virus Scanner w Mac App Store

W niektórych przypadkach program antywirusowy, który masz zainstalowany na komputerze może po włączeniu Bitdefendera zgłaszać podejrzaną aktywność.

Bitdefender Virus Scanner to bezpłatne narzędzie od renomowanego producenta oprogramowania do cyberbezpieczeńśtwa, które pobierzesz z App Store.

Antywirus online – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaki dobry antywirus online?

Dobry program antywirusowy online – zapewniające skuteczne wykrywanie – mają znane firmy działające w branży cyberbezpieczeństwa, np. ESET, Bitdefender Virus Scanner, F-Secure Scanner. Przydatnym narzędziem jest też VirusTotal choć służy tylko do prześwietlenia pojedynczego pliku. Jednak antywirus online nie zastąpi rozbudowanego oprogramowania do cyberbezpieczeństwa.

Jak sprawdzić, czy na komputerze jest wirus?

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy na komputerze jest wirus, to możesz uruchomić zaufany skaner online. To doraźny sposób na znalezienie zagrożeń. Z pewnością najbezpieczniej wykrywać szkodniki w systemie używając oprogramowanie antywirusowe.

Czy ESET Online jest dobry?

Tak, ESET Online Scanner to dobre narzędzie do skanowania komputera. Masz do wyboru różne skanowanie (szybki, kompleksowy, wybranego pliku), a dane zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie trafiają do bezpiecznej kwarantanny.

Jak przeskanować komputer online?

Komputer przeskanujesz online używając skaner online. W większości przypadków potrzebne będzie pobrane niewielkie pliku .exe. Pamiętaj, żeby nie dać się skusić na bezpłatne skanowanie oferowane przez podejrzane firmy, które używają aplikacji do wyłudzania danych lub instalacji szkodników.

Czy ten link to wirus?

Jeżeli zastanawiasz się, czy link może Cię zaprowadzić na stronę wyłudzającą dane lub ze złośliwym oprogramowaniem, sprawdzisz to wklejając link w Google Safe Browsing (Transparencyreport.google.com/safe-browsing/search) lub VirusTotal (Virustotal.com/gui/home/url).